Železiar a STV vyrábajú folklórnu hitparádu Kapura
Košice - Slovenská televízia Košice v spolupráci s košickým folklórnym súborom Železiar prišla s novou reláciou, ktorá dáva priestor ľudovému umeniu.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Je to folklórna hitparáda Kapura.
Jediná relácia s tematikou ľudového umenia (Vandrovali hudci), ktorá zanikla v roku 2003, tak už má nástupcu. Polhodinová relácia hudby, spevu a tanca v podobe folklórnych klipov a školy tanca sa na televíznych obrazovkách cyklicky vysiela každé dva týždne od 16. septembra. Natočili sa už tri časti a ďalšie prídu na rad v rámci Košických folklórnych dní, ktoré sa uskutočnia 10. - 18. novembra.
Do tohto programu sa zapojil aj Železiar na čele s umeleckým vedúcim Vladimírom Urbanom: "Stále sme poukazovali na potrebu umiestniť takýto formát na televíznu obrazovku".
Tento súbor sa ako prvý dozvedel, že sa niečo bude nakrúcať. Vo folklórnych kruhoch okamžite vyvolali jeho členovia diskusiu o tom, čo by mala relácia obsahovať. "Slovensko je nesmierne bohaté na tanečnú kultúru. Mladí si veľmi málo uvedomujú, že je to čosi rovnocenné hocičomu inému. Máme skúsenosti so spájaním našich tancov s hudbou Michaela Jacksona, z čoho boli mnohí mladí ľudia prekvapení. Vyjadrili sa, že je to veľmi plné, silné a zaujímavé. No áno. Ľudový tanec je taký, akurát sa tancuje pri sláčikovej hudbe. To vyvoláva dojem jeho menejcennosti oproti tancom v klipoch so súčasnou populárnou hudbou," zhodnotil V. Urban.
Súčasťou relácie je aj škola tanca, ktorú naživo sprevádza ľudová hudba Železiaru. Sú to veľmi flexibilní muzikanti a vedia sa rýchlo prispôsobiť situácii na pľaci. Je to v podstate rýchlokurz folklórneho tanca. Krátka sekvencia, zvyčajne učená 40 minút, sa v televízii urobí za 4 minúty. Je to istý návod, ako sa to dá naučiť.
"Do budúcnosti by sme chceli zapojiť do Kapury aj súbory z celej republiky. Úplne najlepšie by bolo, ak by prišli aj tí, ktorí len tak 'nakuknú' do školy tanca a tanečného domu. Oni by potom mohli demonštrovať, že tanec je nielen dobrou relaxačnou, ale aj športovou činnosťou." prezradil čosi z plánov V. Urban. Samozrejme, čo to povedať do dramaturgie relácie má aj STV. Po dlhom čase sa tak verejnoprávna televízia otvorila tejto oblasti kultúry.
"Bývalé vedenie to nepovažovalo za kultúrne hodnotnú vec, ktorá by snáď mala zaujímať divákov. Ale 45 súborov, 600 detských a 500 dedinských skupín, folklórne festivaly na celoslovenskej, ale aj regionálnej úrovni dokazujú, že táto oblasť života má na Slovensku zázemie. Teda sa dá očakávať, že o relácie s týmto zameraním bude aj divácky záujem," skonštatoval sympatický ostrieľaný folklorista.