fungovať. Ľudia nechtiac musia cestovať načierno a Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) tak prichádza o tržby. Aj preto, že už síce dal do predaja nové cestovné lístky, ale sú širšie a do starých označovačov nevojdú.
Mimoriadne zasadnutie predstavenstva DPMK malo včera za úlohu prerokovať aj tieto problémy. Investovaná čiastka 60 miliónov korún do nového systému je príliš vysoká na to, aby niekto neniesol zodpovednosť za tieto problémy. Generálny riaditeľ DPMK Jozef Jaššo včera povedal, že v zmluve o dielo medzi DPMK a dodávateľom systému, firmou EM-Test Žilina, sú "dojednané sankcie, ktoré uplatníme voči dodávateľovi. Stane sa tak v dohľadnom čase, najprv ale budeme musieť vyčísliť výšku škody, ktorá nám vznikla. Bude buď finančná alebo v podobe dodávok ďalších odbavovacích zariadení. Zástupca dodávateľa sa dnes (včera - pozn. red.) zaviazal, že do konca októbra bude odbavovací a informačný systém vyladený a bude bezproblémovo slúžiť. Je si vedomý toho, že nastali chyby," uviedol J. Jaššo a na otázku, či DPMK už vyplatil firme celých 60 miliónov za zákazku, odvetil: "K tomu sa momentálne neviem vyjadriť, platili sme to na viackrát."
Technický riaditeľ DPMK Ing. Juraj Krempaský na otázku, čo spôsobilo problémy a či boli zariadenia vopred preskúšané, odvetil:
"Firma EM-Test Žilina deklarovala, že zariadenia, ktoré nám dodala, nie sú novinkou a už boli odskúšané aj v iných dopravných podnikoch. S tým, že po mesačnej skúšobnej prevádzke by mali fungovať s minimom chýb."
Tvrdíte teda, že na vine je firma EM-Test?
"Čo sa týka výpadkov zariadení, tak áno."
Čiže nikto z DPMK nie je zodpovedný za nedostatky, ktoré sa vyskytujú?
"Hovoriť o zodpovednosti je dosť komplikované. Je to záležitosť oboch strán, dodávateľa aj DPMK. My sme mali byť prezieraví a termín 1. október, ktorý nám odporučila firma EM-Test na začatie mesačnej skúšobnej prevádzky, sme mali posunúť o mesiac neskôr. Bol tu však záujem zo strany vedenia DPMK dať do prevádzky nové jednorazové cestovné lístky, aby sme už v októbri eliminovali čiernych pasažierov. V poslednon čase totiž dochádzalo k ich hromadnému falšovaniu. Zároveň sme chceli urobiť prípravnú kampaň pre majiteľov čipových kariet, aby si vedeli na displejoch pozrieť aktuálny stav doby platnosti, ako aj spustiť elektronickú peňaženku. Z toho dôvodu, že sa zaviedlo naraz príliš veľa prvkov, vzniklo aj riziko takýchto chýb."
Vy ste boli dotlačení k tomu, aby sa to spustilo?
"Nebolo nevyhnutné, aby sme skúšobnú prevádzku so všetkými novými prvkami dali do prevádzky už od 1. októbra."
Keby sa chvíľu počkalo a začalo sa s ostrou prevádzkou o mesiac neskôr, nemuseli by byť takéto problémy?
"Bolo by ich menej."
Kto teda ponesie zodpovednosť?
"Zodpovednosť nesieme všetci, teda celé vedenie DPMK. Nechceme hádzať vinu na niekoho iného. My máme záujem, aby to fungovalo."
To majú cestujúci doplácať na niečiu chybu a cestovať nechcene načierno?
"Revízori kontrolujú, ale ak vidia, že má niekto v ruke lístok, ktorý si nedokáže označiť, tak určite pokutu nedostane. Revízor však vyskúša, či zariadenie naozaj nefunguje. Nemôžeme vyžadovať od cestujúceho, aby bežal po celom vozidle a hľadal funkčný označovač."
Takto ale vzniknú škody pre DPMK. Kto ich bude znášať? Veď fungujete z mestských peňazí.
"Určite riešenie predstavenstvo nájde. Budeme porovnávať jednotlivé mesiace z hľadiska tržieb, či k škodám naozaj došlo. Na základe toho sa uvidí."
Je predpoklad, že k nim dôjde.
"To by som netvrdil. Predpokladám, že sa to bude eliminovať tým, že si ľudia rýchlejšie odkontrolujú dobitie čipovej karty, keďže si platnosť skontrolujú priamo vo vozidle. Zároveň ochranné prvky lístkov znemožnia falšovanie. Tržby nemusia byť zákonite nižšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári