ňom hovorí ako o oddelenej židovskej štvrti na území okupovanom fašistickým Nemeckom. Antisemitizmus je zasa protižidovské zmýšľanie, rasová neznášanlivosť voči Židom. Počas holokaustu zomrelo v koncentračných táboroch šesť miliónov Židov deportovaných z krajín dobytých Nemeckom. Iba najstrašnejší z nich Osviečim má na svedomí štyri milióny obetí...
... tieto a iné hrozivé fakty o najstrašnejšom prejave antisemitizmu v doterajšej histórii sa učia deti v školách. Učebnice sú plné otrasných svedectiev. Do očí bijú aj fotky, či filmy z koncentračných táborov. Niekto povie, že o holokauste už bolo povedané všetko, ale... skutočne niet čo dodať? „Až keď som si vypočula spomienky priamych účastníkov - obetí holokaustu, koncentračných táborov, zoznámila sa s ich pocitmi a myšlienkami, až vtedy som aspoň sčasti nazrela do tejto hrôzy," zdôrazňuje PhDr. Alica Palčová, ktorá zasadla do lavíc medzinárodnej školy pre štúdium holokaustu v jeruzalemskom YAD VASHEM.
„Jeruzlem je krásne mesto a pojem multiculty mu sedí. Na uliciach to žije kresťanmi, židmi a moslimami. No nevrie to tam tak, ako v ostatných častiach Izraela. Jeruzalem si ma hneď získal, je to zvláštne mesto plné protikladov a ľudí, od ktorých by sme sa mohli veľa učiť. Predovšetkým vzťah k vlasti a rodine, tie sú na prvom mieste. Slovákom by hrdosť iba prospela. Do politických a náboženských vecí sa však nemiešam," približuje A. Palčová.
Tá spolu s ostatnými osemnástimi učiteľmi - Slovákmi absolvovala seminár o štúdiu holokaustu pre vzdelávateľov zo Slovenska. Stodvadsať hodín prednášok na jeruzalemskej univerzite dalo návod, ako učiť o holokauste. Začalo to na Slovensku priebežným vzdelávaním na tému Prečo učíme o holokauste. Nasledoval certifikát Rady Európy o absolvovaní programu pre vzdelávanie - Ako učiť o holokauste a nakoniec prednášky na YAD VASHEM. Profesor Yehuda Bauer, Shlomit Dunkelblum-Steiner, Zita Turgeman, David Metzler, sestra Gemma, Prof. David Bankier, Nadia Kahan, Lea Roshkovsky a iní Slovákov učili o tom, ako učiť o holokauste. Holokaust a izraelská spoločnosť, vzdelávací workshop na základe obrázkov z osviečimského albumu, každodenný život vo waršavskom gete, od moderného antisemitizmu po nacistickú ideológiu... to bola iba časť tém, ktoré na univerzitnej pôde odzneli.
Hneď na prvej prednáške mali odpovedať na otázku, čo podľa nich urobili ako prvé Židia, keď po skončení vojny mohli opustiť brány koncentračných táborov. „Väčšina z nás bola presvedčená, že sa ponáhľali domov, hľadali si rodinu, kto prežil a kde sú. Prekvapením pre nás bol fakt, že to bolo úplne ináč. Ako prvé sa snažili uspokojiť svoje primárne potreby. Niekde osamote ísť na potrebu, aby im to nikto nenakázal, nik ich pri tom nevidel. Umyť sa, vyspať sa sám na jednej prični, nie v spoločnosti ďalších desiatich ľudí. Vyjsť z budovy, kedy chcú oni... Pre nás, čo sme to neprežili, to bolo jednoducho nepochopiteľné. To všetko trvalo aj niekoľko týždňov, až potom prišla túžba vrátiť sa domov, nájsť príbuzných," spomína na jednu z prednášok A. Palčová.
Viac ako dvojtýždňový pobyt bol naplnený nielen prednáškami, ale aj návštevami izraelského múzea, múzea Diaspóry, Tel Avivu a Jaffy, Ježišovho hrobu, piatočnej modlitby v synagóge, pričom chodiť mohli najviac traja a každodennú spoločnosť im robil osobný bodyguard. A. Palčová však Jeruzalemom ostáva očarená. Vzdelávací pobyt Slovákom umožnilo Ministerstvo školstva SR, vedúcou výpravy bola Mgr. Martina Štiffelová, koordinátorkou Zita Turgheman. Samotný pobyt by nebol možný bez riaditeľa medzinárodnej školy pre štúdium holokaustu Dr. Moti Shalem i predsedníčky divízie programu pre vzdelávanie Pestalozzi z Rady Európy Dr. Carole Reich. „Ja osobne som vďačná riaditeľovi krompašského gymnázia Mgr. Markovi Skurkovi, ktorý od začiatku podporoval moju účasť na tomto programe," dodala A. Palčová z krompašského gymnázia.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári