Korzár logo Korzár Košice

Deep Purple: Čas letí, forma a nadšenie zostáva

Košice Skutočne máloktorému interpretovi či skupine sa podarí byť na scéne 38 rokov, vydať dve desiatky albumov, predať z nich sto miliónov kópií, a

tak zhruba od polovice kariéry požívať status legendy. Také niečo naozaj nie je ľahké, okrem hudobníckych kvalít sa snáď vyžaduje aj priaznivá konštelácia hviezd. Ale nie je to ani nereálne. Dôkaz sme videli a počuli v sobotu večer v košickej Steel Aréne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vcelku bombasticky ladené tlačové správy pomerne často hovorili o tom, že "britská hardrocková legenda Deep Purple prvýkrát prichádza na Slovensko". Zrejme nebudem sám, kto si pamätá, že v septembri roku 1991 sa na štadióne vo VŠA konal taký "zanedbateľný" koncert, kde v sprievode laserovej šou hrali "nejaké pesničky" Ritchie Blackmoore, Roger Glover, Ian Paice, Jon Lord a Joe Lynn Turner. Ten, kto tipoval, že to bola vtedajšia zostava Deep Purple, sa nemýli ani náhodou. A Košice vtedy boli na Slovensku rovnako ako dnes, takže miesto premiéry si "párpli" po občas nie celkom uveriteľných 15 rokoch návštevu zopakovali.

SkryťVypnúť reklamu

To, že sa v novej hokejovej svätyni čosi deje, muselo byť aj náhodným okoloidúcim jasné už tak okolo šiestej podvečer. Pártisícový dav ľudí, to sa dnes hocikedy nevidí, a spoločnosť, ktorá sa zišla pred Steel Arénou, dávala aj výzorom najavo, že tentoraz vnútri nepôjde o sledovanie naháňačky za pukom, ale o niečo iné. Rôznorodá zmes rockerov, hardrockerov, metalistov a podobných hudobných fanúšikov vo vekovom rozpätí od teenagerov po šesťdesiatnikov, prinajmenšom rovesníkov účinkujúcich, naplnila halu zhruba z dvoch tretín. Viac-menej voľné zostali len najvrchnejšie tribúny, čomu sa vzhľadom na to, že sú postavené takmer kolmo na plochu, ani čudovať netreba.

Ešte pred začiatkom koncertu sme sa od usporiadateľov dozvedeli, že "kapela si neželá fotografovanie, zrušila všetky rozhovory a prípadné tlačovky a manažment o tom dal vedieť len pred chvíľou". Pre médiá dosť dobrodružný začiatok, našťastie sa však nakoniec fotiť dalo, ktovie či oficiálne, ale rôznych fotografov a kameramanov bolo v ochrankou kvalitne pokrytom priestore nečakane dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Mohutné pódium s ešte mohutnejšou svetelnou rampou dávalo tušiť, že o ôsmej večer vypukne čosi, na čo aréna ešte celkom zvyknutá nie je. A presne v určenú hodinu sa pódia zmocnili muzikanti. Štvorica dlhovlasých zväčša mladíkov nebola hlavnou hviezdou večera, ale predkapelou. Grexabat na čele s nestorom slovenského rocku Mariánom Greksom mala za úlohu publikum navnadiť a ako sám frontman uviedol, "dnes sa mi splní veľký sen stáť na pódiu v spoločnosti absolútnej legendy. Tak si to užime, máme na to pol hodiny". Behom nej Grexabat publiku vystrihli niekoľko rockových vypaľovákov a napriek nie zvlášť vydarenému zvuku sa postarali o slušný rozjazd.

Predkapela odišla a nastala klasická polhodinka, vyplnená úpravou scény, hudbou z reproduktorov a napätým očakávaním toho, čo malo prísť aké to bude po 15 rokoch, čo sa bude hrať a v akej forme sa Deep Purple predstavia. Úderom deviatej zhaslo svetlo, rozsvietili sa svetlá rampy a v kúdoloch dymu sa za fanúšikovského revu, intenzitou blízkemu štartu lietadla, zjavili tí, na ktorých hala netrpezlivo čakala. Bez nejakých prejavov a zdržovania kvinteto, tentoraz v zložení Ian Gillan spev, Roger Glover basgitara (spolu na fotke na titulnej strane), Ian Paice bicie, Steve Morse gitara a Don Airey klávesy odštartovalo razantnou Pictures Of Home z albumu Machine Head z roku 1972 a úvodný štvorlístok skladieb bol odohraný bez pauzy. Až potom sa Ian, neskrývane potešený búrlivým prijatím košického publika, ozval "dobrý večer, ďakujeme, ste úžasní, sme radi, že sme tu a že sa dnes spolu zabavíme".

SkryťVypnúť reklamu

O zábavu na vysokej umeleckej úrovni bolo v ten večer postarané kvalitne. Deep Purple sú skupinou, rozhodnutou nežiť koncertne len z najväčších hitov, ale predstaviť vždy hlavne aktuálne novinky. Tie sa tentokrát nachádzajú na albume Rapture Of The Deep z minulého roku. Motív z jeho obalu kapela používa ako kulisu a vo výbere skladieb nechýbala titulná vec. Novinky prekvapili sviežosťou a presvedčili o tom, že skupina svoje remeslo stále ovláda rockové, naživo až nečakane tvrdo vyznievajúce paľby sa striedajú s monumentálne klenutými náladovými melódiami a to všetko je podporené skvelým výkonom hudobníkov a vyspievaným Gillanovým hrdlom, ktoré si je rovnako isté v odpichnutých hardrockových jazdách (Fireball) ako aj v baladických pomalých skladbách (When Blind Man Cries).

Piati páni, prevažne v rokoch, keď väčšina ľudí rozmýšľa o blížiacom sa dôchodku, na ktorom sa budú venovať záhradke, si koncert vyslovene užívali. Úsmev, s ktorým ho odohrali, mal ďaleko k profesionálnej maske. Bolo jasné, že pred nami je kapela, ktorá sa už veľmi dávno nemusí na nič hrať a to, čo robí, ju naživo skrátka baví. Formu a nasadenie by Deep Purple mohli závidieť mnohí o polovicu mladší muzikanti.

Ako to na koncertoch legiend hardrockového neba chodí, šou sa neobišla bez sólových exhibícií. Tu sa predviedol najprv basgitarista Roger Glover, čarostrelec, ktorý je s bubeníkom Ianom Paiceom a spevákom Ianom Gillanom členom pôvodnej a najslávnejšej zostavy. Usmievavý Don Airey vo svojich klávesových vsuvkách dokázal, že Jon Lord je síce len jeden, ale že Deep Purple si za neho našli viac než dôstojnú náhradu. Citácie z vážnej alebo orientálnej hudby, ako aj úryvky zo skladieb Deep Purple (pokiaľ ma neklamal sluch, nechýbalo ani pár tónov z legendárnej hymny Child In Time), to všetko publikum odmenilo nadšeným a uznanlivým potleskom. A potom k fanúšikom opäť prehovoril spevák: "Dovoľte, aby som vám predstavil neuveriteľného Steva Morsea!" Sólový part amerického gitaristu stál za videnie i počutie a svojským odľahčením prehliadky hudobníckej ekvilibristiky bol duel gitary a vokálu.

Vystúpenie britskej legendy by nebolo úplné bez prevetrania osvedčených kusov ako Into The Fire, Strange Kind Of Woman, Lazy, Highway Star či Speed King. A už vôbec by sa nerátalo bez toho, aby zaznel notoricky známy úvodný riff zo Smoke On The Water, ktorú publikum uvítalo ďalšou porciou "lietadlového" revu a refrén "smoke on the water, fire in the sky" spievala prakticky celá hala, čo Ian zhodnotil vetou "výborne, ide vám to, ste úžasní, milujeme vás".

Práve táto vec o pol jedenástej ukončila oficiálnu časť koncertu, ale ako to už chodí, fanúšikovia rozhodli o tom, že šou sa ešte nekončí a vykričali, vytlieskali a vypískali si dva prídavky - Hush a Black Night. Krátko pred jedenástou bol definitívny koniec a publikum sa pobralo vymieňať si dojmy z koncertu, aký Steel Aréna ešte nezažila a tak skoro zrejme nezažije.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 027
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 892
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 088
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 853
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 145
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 755
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 478
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 325
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 514
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 069
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 111
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 584
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 325
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 514
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 069
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 111
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 584
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu