proti ťažbe uránu na Jahodnej. Baňu by chcela v tejto lokalite otvoriť Kremnica Gold s.r.o., dcérska spoločnosť kanadskej firmy Tournigan. V súčasnosti na Jahodnej pokračujú v prieskume územia po tom, ako vrty ukázali prítomnosť okolo 1,5 milióna ton uránovo-molybdénových rúd s obsahom asi 0,5 % uránu. Aj preto, lebo rozbehnutie ťažby uránu by mohlo totálne zdevastovať životné prostredie v spomínanej oblati, členovia Greenpeace vyzvali Košičanov na verejnú diskusiu. Uskutočnila sa v košickom klube KHOI na Dominikánskom námestí 35. Žiaľ, prišlo tam, okrem členov Greenpeace, len niekoľko obyvateľov mesta.
"O tom, že sa to tu dnes bude konať, sme si prečítali v denníku Korzár," povedala nám pani Ema, ktorá na stretnutie prišla s priateľom. "Chodíme sa rekreovať na Jahodnú a sme presvedčení, že otvorenie uránovej bane by spôsobilo nenahraditeľné škody."
Petíciu proti rozbehnutiu ťažby na Jahodnej doteraz podpísalo viac ako 12 000 ľudí z celého východoslovenského regiónu. Jana Beránka, koordinátora energetickej kampane Greenpeace, sme sa opýtali, čomu pripisuje taký malý záujem košickej verejnosti o diskusiu súvisiacu s ťažbou uránu na Jahodnej. "Asi to bolo tým, že sme Košičanov pozvali do menej známeho podniku," odpovedal J. Beránek. "Nabudúce to urobíme v inej inštitúcii, napríklad vo verejnej knižnici."
Obyvatelia mesta, ktorí ignorovali pozvanie do klubu KHOI, prišli o veľa zaujímavých informácií. Napríklad aj o tom, čo by ich čakalo, ak by sa na Jahodnej ťažba spustila. J. Beránek totiž uviedol niekoľko príkladov z Českej republiky, ktoré sú viac ako alarmujúce. Napríklad to, že u našich západných susedov majú teraz 40 háld, čiže okolo 43 miliónov metrov kubických zvyškov po ťažbe uránu. Sú hrozbou pre ľudí, lebo stačí, ak rádioaktívny prach roznesie vietor do okolia a každý človek, ktorý prach vdýchne, môže potenciálne dostať rakovinu pľúc.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári