izolovať chrípkový vírus, preto epidemiológovia hovoria o aktivite chrípky bez aktivity chrípkového vírusu. Ľudom doporučujú nechať sa včas zaočkovať, práve teraz je na to ideálne obdobie.
"Organizmus potrebuje nejaký čas na vytvorenie protilátok proti vírusu, ktorý začne čoraz viac kolovať medzi ľuďmi. Očkovanie doporučujeme hlavne deťom, starším ľuďom a pacientom s oslabenou imunitou a to nielen proti chrípke, ale aj pneumokokovým infekciám," hovorí vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Oľga Mináriková.
Podľa hovorkyne Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach Magdalény Gildeinovej už momentálne dostať v lekárňach jeden druh vakcíny proti chrípke. Druhý bude k dispozícii do dvoch týždňov. Aj keď je vakcín dostatok, takisto radí nechať sa zaočkovať čo najskôr, ešte predtým, než prepukne chrípková epidémia. Vakcínu musí pacientovi predpísať lekár (praktický alebo špecialista), bez lekárskeho predpisu ju nikomu nevydajú.
"Zdravotníci, dispenzarizovaní pacienti a občania nad 60 rokov majú vakcínu zadarmo, neplatia dokonca ani päťkorunový poplatok za recept. Aj iným sa však oplatí nechať zaočkovať - zhruba 160-korunová vakcína vyjde lacnejšie než týždeň strávený v posteli," poznamenáva M. Gildeinová, podľa ktorej sa očkovanie doporučuje hlavne niektorým skupinám pacientov. Napríklad kardiakom, pretože vysoká horúčka predstavuje pre srdce veľkú záťaž.
Ako sme sa od nej dozvedeli, u nás je dlhodobo nízka zaočkovanosť proti chrípke - očkuje sa iba každý desiaty človek. Snahou lekárov je, aby vzrástla aspoň na 30 percent.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári