kníh, ktoré majú štyridsať rokov. Hoci o tomto probléme Štátny pedagogický ústav vie, problém sa nedarí vyriešiť. Odborníci totiž tvrdia, že pokiaľ niekto nepovie, že je učebnica nevyhovujúca, tak sa bežne používa. A práve to je kameňom úrazu našich škôl, na ktorý doplácajú hlavne študenti.
"Pre stredné školy je veľmi slabá publikácia učebníc," tvrdí riaditeľ strednej priemyselnej školy stavebnej Milan Hačko. Ako dodáva, problém sa týka hlavne odbornej literatúry, no objaví sa aj vo sfére všeobecno-vzdelávacích predmetov. "Učíme z kníh, ktoré majú aj 40 rokov. Samozrejme, sme technicky špecializovanou školou, a preto veci publikované v učebniciach už dávno zaostávajú za praxou. Stále pribúdajú nové technológie, ktoré nie sú nikde zohľadnené. Čo sa týka jazykových učebníc, tam je zádrh hlavne vo výbere. Je veľa firiem, ktoré ich ponúkajú, a učiteľ musí vybrať tú, ktorá vyhovuje osnovám. Svoje tu zohráva aj cena, pretože ich platia rodičia a nie sú veru lacné," vysvetlil M. Hačko.
Riaditeľka Španielskeho gymnázia Park mládeže Alena Bobáková taktiež potvrdzuje, že je s učebnicami problém. "Máme s tým problémy, v ponuke učebníc nie sú dejepis, informatika či náuka o spoločnosti. Taktiež nemáme dostatok chémie. Dejepisy sú navyše zastarané a novších nie je dostatok. Aj preto majú jednu knihu k dispozícii dvaja žiaci v lavici," povedala nám A. Bobáková.
Nie je taktiež ničím výnimočným, že si učitelia musia knihy doslova vyrábať na kolene, aby mali z čoho učiť. "Odbornej literatúry je nedostatok a kolegovia si vlastnoručne tvoria skriptá, ktoré sa následne rozmnožujú medzi žiakmi. Zatiaľ síce vieme ako-tak prežiť, no myslím si, že štát má asi v tomto smere iné priority. Pre bežné predmety, ako dejepis, matematika či slovenčina máme kníh dostatok, no sú už po lehote životnosti," uviedla zástupkyňa riaditeľa SPŠ elektrotechnickej Amália Havrilová.
Nedostatok učebníc pociťujú takmer na každej strednej škole, čo je horšie, ani základné školstvo nie je výnimkou. Riaditeľka ZŠ na Krosnianskej 2, Ľubica Agyagosová hovorí, že čo sa týka učebníc, "je to katastrofa. Učebnicový fond je zastaraný a nedostatočný. Máme málo kníh, ktoré sú navyše už opotrebované. Dokonca sme museli oslovovať iné školy, aby nám nejaké knihy požičali," sťažuje si riaditeľka. Hospodárka školy Mária Pinčáková dodáva, že aj keď škola objednala knihy, tie jednoducho nedošli:
"Skutočne, išlo o slovenský jazyk, matematiku a prírodovedu. Aj keď sme to reklamovali, bolo nám povedané, že knihy už nedôjdu. Niektoré došli, neboli k nim však pracovné zošity a naopak."
Na zlé väzby jednotlivých titulov či nedostatok jazykovej literatúry sa sťažujú na ZŠ Kežmarskej.
Ministerstvo školstva pritom tvrdí, že vydávanie nových učebníc obmedzujú peniaze a v prípade stredných škôl ide o väčší objem titulov, čo si vyžaduje vysoké náklady. V tomto roku je vyčlenených na nákup učebníc vrátane distribúcie 230 miliónov korún zo štátneho rozpočtu a 28,5 milióna z vládneho programu Minerva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári