Na podanie kandidátky vo voľbách je čas už iba do budúcej nedele
Najneskôr do polnoci z nedele na pondelok (8.10. do 24. hodiny) musia politické strany i nezávislí kandidáti podať kandidátne listiny na post primátora, starostov, poslancov mestského a miestnych zastupiteľstiev, aj návrhy na členov mestskej volebnej komisie. O základných faktoch súvisiacich s podaním týchto listín sme sa porozprávali s JUDr. Evou Takácsovou z legislatívno-právneho oddelenia Magistrátu mesta Košice a zapisovateľkou mestskej volebnej komisie.
"Kandidátne listiny politických strán, ktoré musia byť vyhotovené dvojmo, majú byť podpísané predsedom alebo osobou oprávnenou konať za politickú stranu či hnutie. Pokiaľ ide o koalíciu strán, vtedy podpismi zástupcov všetkých koaličných partnerov," vraví JUDr. Takácsová. Uvedené musí byť na nich meno a kontakt na splnomocnenca a jeho náhradníka. Sú to osoby, ktoré budú počas volieb v kontakte s mestskou volebnou komisiou. A potom aj ďalšie štyri roky. Takže by mali by byť vždy dostupní. Na kandidátnej listine má byť tiež uvedené, o akú listinu ide: či na voľbu primátora, starostu, poslancov do mestského alebo miestneho zastupiteľstva.
"Na tejto listine sa uvádza meno, priezvisko, akademický titul, vek, povolanie a trvalý pobyt kandidujúceho." Všetci kandidáti popri spomínaných náležitostiach priložia čestné prehlásenie, že súhlasia s kandidatúrou a že nedali súhlas na to, aby boli uvedení aj na inej kandidátnej listine. Nezávislí priložia petíciu voličov, ktorí podporili ich kandidatúru. Na petícii sa pod názvom petícia musí napísať, že je na podporu kandidatúry toho a toho človeka presne identifikovateľného kandidujúceho za nezávislého poslanca mestského zastupiteľstva alebo primátora mesta Košice. Pri tejto kombinácii stačí jedna spoločná petícia. "Pokiaľ by nezávislý poslanec kandidoval do miestnych, aj mestských orgánov, musia byť petície zvlášť na každú kandidatúru, keďže originály sa prikladajú ku kandidátnym listinám a ich obsah by nezodpovedal skutočnosti," uviedla ďalej JUDr. Takácsová.
Pri uchádzaní sa o poslanca miestneho zastupiteľstva musí mať kandidát podporu voličov z mestskej časti, za ktorú kandiduje. Ak za mestského poslanca, tak len z celého územia mesta Košíc. Na vyplnenej petícii s očíslovanými stranami má byť jasne uvedené, kto je za ňu zodpovedný, kto ju zostavil meno, priezvisko a úplná adresa. Pri kandidatúre na poslanca mestského zastupiteľstva má byť na petícii najmenej 600 hlasov, do rezervy sa odporúča viac. Pri uchádzaní sa o post poslanca miestneho zastupiteľstva je rozhodujúci počet obyvateľov. Ak má mestská časť do 50 obyvateľov, (nie voličov, ale obyvateľov), treba 10 podpisov obyvateľov, od 51 do 100 obyvateľov 20 podpisov, od 101 do 500 obyvateľov 40 podpisov, od 501 do 2000 obyvateľov 100 podpisov, od 2001 do 20 000 obyvateľov 200 podpisov, od 20 001 obyvateľov do 100-tisíc 400 podpisov. "Podpisy na petíciách doporučujem skontrolovať, aby sa nestalo, že kvôli formálnych chybám nebudú uznané. Podstatné je, aby sa vždy, aj pri mestských častiach, aj pri meste, ako obec uviedli Košice a každý údaj má byť napísaný rukou podpisujúceho." Keď sa všetky hárky očíslujú a zosumarizujú, na petíciu sa uvedie, z koľkých hárkov pozostáva. Jedna petícia sa predloží v origináli, druhá môže byť fotokópiou originálu.
Kandidátne listiny, keďže 8. októbra je nedeľu, sa budú preberať na magistráte od 8.00 do 24.00 h. Potom sa dvere zavrú. Aj keby sa zistili nedostatky, oprava sa musí stihnúť do polnoci. Na neskôr doručené listiny sa neprihliada," zdôraznila E. Takácsová.
Komunálne voľby sú v sobotu 2. decembra od 7.00 do 20.00.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári