ministra financií Jána Počiatka (Smer). Ako nám povedal, rozhodol sa tak preto, aby zabránil najhoršiemu, čo v jeho prípade znamená, že by sa najmä v zahraničí obdivovaná daňová reforma stala vďaka zmene vládnej garnitúry už iba minulosťou. S poradcom ministra financií, ktorý sa podľa vlastných slov ešte nikdy nestretol a ani nehovoril s premiérom Róbertom Ficom, sme sa porozprávali počas jeho nedávneho pobytu v Košiciach.
Ako vás vníma verejnosť, keď ste od reformátora I. Mikloša takpovediac prestúpili k ministrovi v politicky úplne odlišnej vláde?
- Názory sú rôzne. Sú aj ľudia, ktorí ma dosť odsudzujú, že som zaprel pôvodné ideály reforiem. Dokonca som si už vypočul aj označenie úradnícky prostitút, čo nie som. Priznám sa, mal som určité pochybnosti, keď som opäť nastupoval na ministerstvo, no som spokojný. Do parlamentu sme predložili takú novelu daňovej reformy, ktorá je skvelá v tom, čo všetko mohla obsahovať, no našťastie neobsahuje... Sú to minimálne štyri veľmi desivé veci, ako je daň z dividend, milionárska daň vo výške 25 percent, osobitné zdaňovanie bánk a monopolov a daň z darovania.
Aj napriek tomu, že sa snažíte zachrániť, čo sa dá, jednotnú sadzbu DPH a tým aj menší priestor na daňové úniky sa vám nepodarilo.
- Áno a dosť ma to mrzí. Po rozhodnutí vlády je veľmi pravdepodobné, že sa zavedie znížená 10-percentná DPH na lieky. Nie je to systémové opatrenie. Navyše, až teraz začne silný lobistický tlak od záujmových skupín, ktoré budú chcieť, aby sa aj ich výrobky a služby, ako napr. cestovný ruch, plienky pre deti a ďalšie položky presunuli do 10-percentnej sadzby. Ak by sme to urobili, nastane v štátnom rozpočte výpadok vo výške niekoľkých desiatok miliárd korún... Zatiaľ to bude "len" 2,7 miliardy na lieky a 300 miliónov na zdravotnícke pomôcky.
Aspoň približne viete, odkiaľ chce vláda tento trojmiliardový výpadok nahradiť?
- Časť peňazí sa na to "zoberie" so samotného hospodárskeho rastu, no ja nerobím rozpočet, takže nepoznám presnú odpoveď. Najjednoduchší recept by bol nezavádzať druhú sadzbu DPH a je po probléme. Žiaľ, toto už nedokážem ovplyvniť. Samozrejme, úplne najlepšie na získanie financií je zníženie výdavkovej stránky štátneho rozpočtu. Ak by sme zaviedli tzv. odvodový bonus, čím by sa výrazne zjednodušil a zefektívnil sytém platenia všetkých druhov odvodov, mohli by sme si okamžite dovoliť zrušiť Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a ušetriť tým peniaze na platy 9 500 úradníkov.
Onedlho sa v NR SR začne prerokovávať návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Myslíte si, že ten rozpočet bude lepší?
- Ak bude platiť to, že jeho deficit aj so zarátaním peňazí na dôchodkovú reformu má byť pod tri percentá HDP, tak bude lepší! Predpokladáme zhruba 3,5-percentný deficit, teda 2,2 percenta bežný deficit + 1,3 percenta druhý pilier dôchodkového sporenia.
Váš šéf, minister financií Ján Počiatek, vyhlásil, že ak Slovensko nesplní podmienky a od 1. 1. 2009 sa u nás nebude platiť eurom, odstúpi zo svojej funkcie. Keďže inflácia na Slovensku je dosť strašidelná, začali ste sa už pomaly baliť aj vy?
- Tak to ešte máme chvíľu času... (úsmev) Inflácia nám aj kvôli zníženiu cien ropy začala pomaly klesať a chcem veriť tomu, že sa nám ju podarí znížiť na úroveň potrebnú pre prijatie eura. Takisto dúfam, že do začiatku roka 2009 splníme všetky tri hlavné podmienky pre zavedenie eura.
Najmä Smer chce výrazne zmeniť filozofiu dôchodkovej reformy. Hovoríte o tom aj s ministrom financií?
- Áno a môžem povedať, že sa budeme snažiť zabrániť tomu, aby sa dôchodková reforma akokoľvek menila, najmä čo sa týka prerozdeľovania peňazí medzi Sociálnu poisťovňu a správcovské spoločnosti. Verím, že prevládne zdravý rozum, v druhom pilieri je už 1,5 milióna ľudí, nedá sa to len tak zmeniť...
Symbolom daňovej reformy je 19-percentná rovná daň, ktorú chcel Smer ešte pred voľbami zrušiť. Nakoniec však zostala zachovaná...
- Je to aj naša zásluha s ministrom Počiatkom, že ju tu ešte máme. Som rád, že kompetentní uznali naše argumenty, že je lepšie mať jednoduchý daňový systém s minimom výnimiek a tým pádom aj nižšie dane, než nemecký model vysokých až 47-percentných daní a obrovského množstva výnimiek. Naším cieľom je zrušiť všetky výnimky, lebo sú ako burina. Ak dopustíte jednu, o chvíľu je ich tam kopec... Žiaľ, aj čerstvé rozhodnutie vlády o zachovaní odpočítateľnej položky 12 000 Sk pri životnom poistení a sporení v 3. dôchodkovom pilieri je proti filozofii reformy.
Čo by sa muselo stať, aby ste dali zbohom pobytu na ministerstve financií?
- Keby bola zavedená tzv. milionárska daň, hneď by som odišiel. Našťastie sme v znížení odpočítateľnej položky našli najmenšie zlo a nezasiahli sme do podstaty daňovej reformy, teda rovnej dane z príjmov fyzických osôb. Pre mňa je pozitívne, že sme zabránili príliš veľkej deštrukcii daňového sytému. Vidím, že máme nádej, aby sme sa na budúci rok mohli ďalej posunúť v oblasti reformy odvodov a sociálnych dávok, čo je ten spomínaný odvodový bonus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári