prenáša najmä nebezpečnú kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Vedci však nedávno zistili v Košiciach kliešťa, ktorý sa tu dosiaľ nevyskytoval. A práve v tomto období, podobne ako aj kliešť obyčajný, má svoj druhý vrchol sezónneho výskytu.
"Ide o pijaka lužného, ktorý má rád vlhké lúky lužných lesov, podľa čoho dostal aj meno. Je výrazne väčší ako kliešť obyčajný a na chrbtovej strane má typickú bielo-hnedú emailovú kresbu, čím sa od iných kliešťov odlišuje," hovorí Branislav Peťko z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach (na snímke), podľa ktorého prenáša pijak lužný nebezpečné krvné ochorenie psov takzvané krvomočenie, odborne nazývané babezióza.
Na Slovensku sa pijak lužný vyskytoval v minulosti iba na juhozápadnom a juhovýchodnom Slovensku v okolí Dunaja, Bodrogu a Latorice. Globálne klimatické zmeny, najmä otepľovanie a zmena zrážkového režimu však spôsobili, že sa jeho areál rozširuje. Na východnom Slovensku je skoro zjari veľmi častý pozdĺž Laborca až v Michalovciach, ale rozšírený je i v Trebišove a okolí. Takisto počet ochorení psov na babeziózu za posledných niekoľko rokov prudko vzrástol.
V máji tohto roka pijakov lužných po prvýkrát chytili parazitológovia aj v záhradkárskej oblasti pod Furčou.
"Máme dôkaz o tom, že sa tu pijak lužný nachádza. Jeho výskyt na území Košíc sme však už dlhšie predpokladali, pretože veterinárni lekári pred tromi rokmi diagnostikovali babeziózu u psíka, ktorý sa venčil len na území mesta. V minulom roku boli diagnostikované ďalšie dva prípady tohto ochorenia u psov a dá sa očakávať, že sa s ním aj v Košiciach budeme stretať čoraz častejšie," poznamenáva B. Peťko.
Babeziózu vyvoláva jednobunkový parazit napádajúci červené krvinky. U psíkov sa prejavuje zvýšenou teplotou, nechutenstvom, malátnosťou, spočiatku bledou, neskôr i žltou sliznicou a v pokročilom štádiu ochorenia močením krvi. Zviera môže už po niekoľkých dňoch uhynúť na zlyhanie obličiek, pričom percento úhynu je vysoké. Preto je potrebné čo najskôr po objavení sa prvých príznakov ochorenia vyhľadať veterinára. Včasná liečba býva totiž úspešná.
"Ochorenie sa našťastie neprenáša na ľudí, strata milovaného zvieratka však môže byť bolestivá. Preto radím psičkárom, aby boli obozretní a pred vychádzkou do prírody použili na svojho psíka nejaký repelent. To isté samozrejme platí aj pre ľudí, ktorí sa môžu nakaziť kliešťovou encefalitídou alebo lymskou boreliózou prenášanou kliešťom obyčajným. Tých je takisto teraz v prírode hojne v septembri a októbri majú svoj druhý vrchol," zdôrazňuje B. Peťko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári