v "praotcoch žánru". Tí sa koncom 60. rokov zrodili po oboch stranách Atlantiku, keď v Spojených štátoch dovtedy nepočuté veci začali predvádzať Steppenwolf a Blue Oyster Cult a v Británii v krátkom časovom slede vybuchli bomby nesmrteľného triumvirátu Led Zeppelin, Deep Purple a Black Sabbath. Je to jeden zo zásadných momentov histórie spomínaných štýlov a táto história je stále živá, v niektorých prípadoch už len na stránkach katalógov hudobných vydavateľstiev, ale v iných ju možno zažiť doslova a do písmena "live".
To je aj prípad Deep Purple, ktorí sa v britskom Hertforde dali dokopy len pred nejakými 38 rokmi, aby rockové hranie posunuli do ďalších dimenzií nielen nastavením tvrdšieho zvuku, ale aj tým, že miesto jednoduchých pesničiek prišli s výpravne budovanými skladbami, v ktorých nezanedbateľnú úlohu hrala atmosféra a kompozičná prepracovanosť. A nezabudli ani na drive, energiu a presvedčivé hudobné výkony, korunované charizmatickým prejavom Iana Gillana, ktorý sa členom kapely stal čosi vyše roka po jej založení a nahradil tak pôvodného Roda Evansa, aby sa stal "hrdlom skupiny". Až na niekoľkoročné pauzy ním aj zostal, hoci sa za mikrofónom objavili takí páni speváci ako David Coverdale alebo Joe Lynn Turner. Tým však bolo súdené nájsť to pravé v skupinách mimo Deep Purple.
Kapela s obrovskou štúdiovou a koncertnou diskografiou má na svedomí mnohé notoricky známe skladby, ktoré sú povedomé aj ľuďom, pohybujúcim sa v oblasti rocku iba okrajovo. S tými nesmrteľnými začali už na albume In Rock z roku 1970. Jeden príklad - Child In Time. A o dva roky vyšiel Machine Head so Smoke On The Water, "tou druhou vecou, ktorú pozná každý, kto ináč od Deep Purple nepočul nič". To je stále ešte len začiatok tvorby, ale zároveň už hviezdne obdobie kapely, ktorá koncertovala a koncertuje po celom svete, tvrdý rock zaviezla aj do Japonska a bola jednou z prvých takto orientovaných formácií, ktorej sa podarilo nakuknúť za železnú oponu, do miest, kde boli jej nahrávky dostupné skôr na nie priam legálnych burzách. Tak to bolo prinajmenšom u nás, susedia na tom zrejme boli lepšie, pretože kto chcel "párplov" vidieť naživo, mal šancu aj v Maďarsku.
Deep Purple majú za sebou hviezdne i menej hviezdne časy, prešli množstvom zmien v zostave, bojovali s meniacim sa vkusom nastupujúcich generácií rockerov, ale stále sú tu, nahrávajú a koncertujú. Do Košíc sa vracajú po 15 rokoch od pamätného koncertu vo VŠA, ktorý odohrali v klasickej zostave Gillan - Blackmoore - Glover - Lord - Paice. Prichádzajú s novým albumom Rapture Of The Deep (2005) a v zostave Ian Gillan spev, Steve Morse gitara, Roger Glover basgitara, Don Airey klávesy a Ian Paice bicie. V sobotu 7. októbra Steel Arénu miesto hulákania športových fanúšikov rozochvejú skladby stále vitálnej rockovej legendy. Test pevnosti haly sa začína o 19.00 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári