rozhodcovského súdu, zriadeného pri súkromnej spoločnosti Arbitrážne a mediačné centrum, sme hovorili s doc. JUDr. Jánom Husárom, CSc., vedúcim katedry obchodného práva a hospodárskeho práva na Právnickej fakulte v Košiciach.
Aké podmienky musia byť splnené, aby ku konaniu pred rozhodcovským súdom mohlo dôjsť?
- Rozhodcovský súd môže rozhodnúť len spory medzi subjektmi, ktoré sa na takomto rozhodovaní sporu dohodli v rozhodcovskej zmluve, ktorá musí mať písomnú formu, inak je neplatná. Nedodržanie písomnej formy rozhodcovskej zmluvy možno nahradiť vyhlásením zmluvných strán do zápisnice pred rozhodcom, najneskôr do začatia konania vo veci samej v rozhodcovskom konaní o podrobení sa právomoci rozhodcovského súdu.
Znamená to teda, že ak čierny pasažier nepodpíše zmluvu so spoločnosťou OutClaim, že súhlasí, aby sa jeho spor s DPMK rozhodol pred rozhodcovským súdom, nemôže ku konaniu dôjsť a spor bude riešiť príslušný všeobecný súd, ako to bolo doteraz?
- Áno, presne tak. Pokiaľ nebude s každým čiernym pasažierom spísaná písomná dohoda, nemôže ku konaniu pred rozhodcovským súdom vôbec dôjsť.
Ale čo ak spoločnosť získa písomný súhlas napríklad tak, že pozve čierneho pasažiera a predloží mu na podpis nejaký papier, ktorý sa môže tváriť napríklad ako prezenčka, v skutočnosti to ale bude písomne vyjadrený súhlas?
- Pohybujeme sa v teoretickej rovine, keďže nie je jasné, ako spoločnosť písomný súhlas získava. Ak by však postupovala vami popísaným spôsobom a podpis klienta získala ľstivým spôsobom, bol by takýto postup v rozpore so smernicou Rady EHS z apríla 1993 o nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách. Za nekalé praktiky sa podľa nej považujú okrem iného aj podmienky, ktoré majú za cieľ alebo účinok neposkytnúť spotrebiteľovi právo, alebo mu brániť v uplatňovaní práva podniknúť právnu akciu, alebo realizovať akýkoľvek iný opravný prostriedok, najmä vyžadovať od spotrebiteľa, aby riešil spory, nepodliehajúce právnym ustanoveniam, výhradne arbitrážou, t.j. rozhodcovským súdom.
Znamená to teda, že ku konaniu pred rozhodcovským súdom nemožno nikoho prinútiť a konanie sa môže začať, len ak sa obe strany dobrovoľne dohodli v písomnej dohode a klient bol oboznámený, čo takéto konanie obnáša, že je drahšie a pod.?
- Presne tak.
Lenže, čo ak sú DPMK aj OutClaim presvedčení, že je všetko v poriadku, lebo v prepravnom poriadku DPMK, ktorý je vyvesený v prostriedkoch MHD, je od mája 2006 napísané, že "všetky spory, ktoré vzniknú zo zmluvy o preprave osôb a batožín, budú riešené pred stálym rozhodcovským súdom" a tiež to, že "cestujúci uzatvára Zmluvu o preprave osôb a batožín momentom nastúpenia do vozidla MHD a vyjadruje svoj neodvolateľný súhlas s podmienkami prepravy".
- Zmluva o preprave osôb podľa Občianskeho zákonníka nemusí mať písomnú formu. Obsah tejto zmluvy je podrobnejšie konkretizovaný v prepravnom poriadku, ktorého výňatok je umiestnený vo vozidle MHD. Ak aj prepravný poriadok obsahuje rozhodcovskú zmluvu, nedošlo podľa môjho názoru k platnému uzavretiu rozhodcovskej zmluvy pre nedostatok písomnej formy tejto zmluvy, a preto by bol pre prejednanie a rozhodnutie prípadného sporu príslušný všeobecný súd, nie rozhodcovský súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári