celej železničnej stanice. Vďaka železničiarom - umelcom tak môžu cestujúci smerujúci do Michaloviec obdivovať takmer trojmetrový obelisk, skalku s vodopádom, malé kamenné mestečko či nimi vypestované kaktusy, ktoré zdobia staničnú halu.
Hneď pri vstupe do priestorov stanice vás víta trojmetrový obelisk, ktorý nedávno dokončil 49-ročný železničiar Peter Kramárek. Na železnici je zamestnaný šestnásť rokov. Najprv pracoval ako posunovač a posledný rok ako hradlár a dozorca výhybiek. Vytesanie trojmetrového a dva tony vážiaceho obelisku mu trvalo vyše roka. Hoci sa nikdy nevenoval sochárstvu, k práci s kameňom mal vždy blízko. Často s ním prichádzal do kontaktu vo svojom predchádzajúcom zamestnaní. Pracoval na stavbe domov, vínnych pivníc, oporných múrov a oplotení. Obelisk pred železničnou stanicou je jeho prvým dielom. "Musím sa priznať, že niečo som sa priučil od syna , ktorý študuje prvý ročník sochárčinu," povedal skromne. Na jeho prvotine je vyryté výstižné železničiarske heslo, citát H. Bockleho. "Železnica prispela k zblíženiu ľudstva viac ako k nemu od stvorenia sveta prispeli filozofi, proroci a básnici."
Obelisk znázorňuje zemepisnú polohu Michaloviec a nadmorskú výšku. Na diele je vytesané slnko. Železničiari pri jeho spúšťaní nemali žeriav a tak sa podľa vlastných slov poriadne natrápili. Na obelisku začal Kramárek pracovať ešte v jari minulého roku. Niektoré náradie si požičal od chlapov z kameňolomu. Práca mu trvala rok a pol: "Ako mi dovolil čas a keď som mal voľno." Ešte mám nejaké veci šuflíku. Obelisk nie je jedinou atrakciou a oživením michalovskej stanice. Tunajší železničiari si vyzdobili nástupište malým jazierkom s vodopádom, na ktorého kopci je kamenný kostolík s cintorínom. Halu zasa skrášľujú kaktusy, ktoré dopestoval prednosta stanice Kamil Kočiško, drevené kvetináče urobil výhybkár Ján Holík, jazierko s kamenným kostolíkom zasa pripravili údržbár Ladislav Pavlišin, vedúci posunu Peter Norovský, Jaroslav Vargoško a Štefan Vargaeštok.
Nemalú zásluhu na skrášlení stanice má jej prednosta Kamil Kočiško. Tvorivý a umelecky založený železničiar vedie k takýmto záľubám aj zamestnancov. Umeleckého ducha však majú podľa riaditeľa oblastného riaditeľstva ŽSR Košice Jána Jurigu železničiari po celom Slovensku. "Boli by ste prekvapený, ale veľa našich zamestnancov sa zaujíma o umeleckú činnosť. Mnohí kreslia , tesajú a robia výrobky z dreva, ďalší sú zberatelia. Jeden dokonca zbiera v Banskej Bystrici gombíky. Železničiari jednoducho majú umeleckého ducha. Mnohí robia na smeny a keď majú voľno, tak sa venujú koníčkom. Michalovce však v tomto smere hrajú prím. S takýmto umeleckým dielom som sa ešte nestretol, " povedal Juriga na margo prvého železničného obelisku, ktorý vytesali pracovník železníc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári