nás ako mesačných kojencov, siroty doviezli z Grécka," vyznal sa v Bardejove Statis Prusalis, grécka hudobná legenda. Tieto slová vyslovil počas otvorenia výstavy obrazov jeho dvoch dcér. Pokračoval, že nič nie je horšie, ako občianska vojna, keď brat zabíja brata: "Našťastie grécky Červený kríž zobral tritisíc gréckych detí a doviezol nás do Československa."
Keď potom Statis vyrástol, založil skupinu Atény a chodil po svete koncertovať: "Spieval som všade po svete, aj tam kde vybuchujú bomby. Spieval som v bombardovanom Belehrade, spieval som na miestach kde kotvia americké bombardovacie lode. Ľudia so mnou nemusia politicky súhlasiť, ale v jednom ma určite podporia, a to v názore, že mier je to najdôležitejšie. My, Gréci sme na vlastnej koži vyskúšali, čo to fašizmus znamená. Som vďačný českému a slovenskému národu, že moje deti žijú v mieri, že tu našli svoj domova a že vyštudovali vysoké školy."
Grék Statis Prusalis je tiež autorom hymny Európskeho spoločenstva, a okrem toho, že Bardejovčanom predstavil svoje spevácke umenie, bol aj kurátorom výstavy svojich dcér Sofie a Márie. Výstava v Bardejova bola ich prvá na Slovensku: "Je tu napríklad obraz ich deda, ktorý zo zbraňou v ruke bojoval proti fašizmu. Cieľom výstavy je to, že moje dcéry chcú ukázať svoju dušu. Chcú ukázať, aký je život v spoločnosti, ktorá im dovolí aby v mieri vychovávali už našu štvrtú generáciu."
Sofia (30 rokov) skonštatovala, že spolu so sestrou Máriou študovali na Katedre výtvarného umenia v Ostrave. Vyštudovali odbor maľba: "Moje veci sú bohato farebné, držím sa starej techniky maľovania olejovými farbami na plátno. Maria je zase skôr typ kresliarsky." Tiež povedala, že vo svojej tvorbe preferuje figurálnu tvorbu: "Maľujem hlavne svojich blízkych, rodina to je moja obľúbená téma. Vraciam sa aj k tematike nášho druhého domova a tým je Solún v Grécku."
Autor: Marianna MEŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári