Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: hormonálna antikoncepcia

Pri vedľajších účinkoch často stačí zmeniť výrobokHormonálna antikoncepcia je stále najpopulárnejšiaPodľa svetových štatistík každú minútu

Pri vedľajších účinkoch často stačí zmeniť výrobok

Hormonálna antikoncepcia je stále najpopulárnejšia

Podľa svetových štatistík každú minútu otehotnie 380 žien. Ak z rôznych príčin nechcete patriť medzi ne, stačí ak sa rozhodnete pre antikoncepciu. Dôležité je však zvoliť si tú správnu formu - jednou z nich je hormonálna antikoncepcia.

Ak sa bojíte spoliehať iba prirodzené metódy - teda vyrátavanie plodných dní a prerušovanú súlož, alebo sa stránite z rôznych príčin bariérových metód a rôznych chcemických prípravkov - ktoré často spôsobujú alergické reakcie - riešením je hormonálna antikoncepcia. "Ženy, ktoré majú pravidelný styk, by mali siahnuť po hormonálnej antikoncepcii. Tie, ktoré ešte nerodili, po tabletkách a rodičky môžu užívať aj vnútromaternicové teliesko, implantát, rovnako však tabletky," nazdáva sa gynekológ MUDr. Richard Matyi.

Skryť Vypnúť reklamu

Hormonálna antikoncepcia účinkuje podaním syntetických ženských hormónov do tela ženy. Hormóny zahustia hlien maternice, čím zabránia spermiám, aby sa dostali do kontaktu s vajíčkom, alebo zároveň zastavia ovuláciu. Tabletky a injekcie upravujú menštruáciu, znižujú bolesti a krvácanie, znižujú prípadný výskyt nezhubných cýst a rakoviny vaječníkov a chránia pred osteoporózou. "Najčastejšie si ženy žiadajú tabletkovú formu hormonálnej antikoncepcie. Stále sa však stretávam s istými predsudkami, týkajú sa najmä obáv z váhového prírastku, prípadného zhoršenia pleti či obavy z účinkov hormónov pri dlhodobom užívaní antikoncepcie. Nezriedka sa stretávam s i náboženskými predsudkami. Dôležité je uvedomiť si, o akú ženu ide a čo vlastne od úžívania hormonálnej antikoncepcie očakáva. Inak by k tomu mali pristupovať mladé dievčatá, ktoré ešte len začínajú sexuálne žiť a chcú predísť nechcenému otehotneniu, iné je to u dospelých žien, matiek, ktoré už netúžia po ďalšom dieťati. Toto všetko a mnoho zdravotných faktorov sa musí zohľadniť pri výbere konkrétnej formy hormonálnej antikoncepcie."

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa rozhodnete pre hormonálnu anktikoncepciu, musíte absolvovať vyšetrenia, odber krvi a potom si za pomoci gynekológa vybrať pre vás najvhodejšiu tabletku, ktorých ponuka na trhu je dosť široká. "Rovnako sa však môžete rozhodnúť i pre implantát, náplasť či najnovšie i vaginálny krúžok."

Hormonálna antikoncepcia sa však nevyužíva iba v situácii, keď si žena neželá otehotnieť. Nie je ničím nezvyčajným predpísať tabletky dievčaťu, ktoré ešte nemalo pohlavný styk, no má problémy s bolestivou menštruáciou, hormonálna antikoncepcia môže rovnako upraviť i tvorbu akné. Často totiž dievčatá majú problémy s nepravidelnou menštruáciou či príliš silným a bolestivým krvácaním. Hormonálna antikoncepcia vie tieto problémy korigovať. Ak teda mladé dievča užíva hormonálnu antikoncepciu, nemusí to hneď znamenať, že ju užíva kvôli tomu, aby zabránila nechcenému počatiu... Nehovoriac o tom, že pri užívaní tabletkovej formy hormonálnej antikoncepcie dokáže žena v prípade potreby - ak sa napríklad chystá na dovolenku k moru - oddialiť príchod menšturácie a zbaviť sa tak zbytočných komplikácií, ktoré so sebou "svoje dni" každý mesiac prinášajú...

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležitá je táto forma chránenia sa pred otehotnením aj pre tie ženy, ktoré z rôznych dôvodov nesmú otehotnieť. "Nezriedka sa stáva, že žena nesmie zo zdravotných dôvodov otehotnieť, pretože by ju to ohrozilo. Rovnako je častá situácia, že žena berie lieky, pri užívaní ktorých, ak by otehotnela, vážne by bol ohrozený zdravý vývin plodu. Vtedy sa musí chrániť pred otehotnením a hormonálna antikoncepcia je dobrou cestou."

Hormonálna antikoncepcia však nemusí pomôcť každej žene. Nepredpisuje sa ženám, ktoré majú ťažké poruchy pečene, rastúce alebo prekonané nádory pečene, pri kosákovitej anémii (druh chudokrvnosti), ťažkej cukrovvke s cievnymi zmenami. Nesmie sa predpisovať ani pri ťažkých tromboembolických procesoch (proces upchávania žíl, respektíve artérií krvnými zrazeninami), otoskleróze (poruchy sluchu) zhoršenej počas poslednej gravidity, ťažkých ochoreniach srdca a obličiek, ako aj pri epilepsii, benígnom nádore maternice a mastopatii (ochorenie prsníkov). Hormonálne antikoncepčné tabletky sa nepodávajú v tehotenstve a v šestonedelí, počas dojčenia, pretože znižuje tvorbu mlieka. Práve preto je pri každom predpisovaní tejto antikoncepcie dôležité precízne vyšetrenie u lekára. "Nezriedka sa stáva, že žena, ktorá je po zdravotnej stránke spôsobilá užívať hormonálnu antikoncepciu, na ňu reaguje zle - silne pociťuje vedľajšie účinky. Často je to však iba dôsledok toho, že zle prijíma konkrétny výrobok a stačí jednoducho zmeniť druh tabletiek," dodal R. Matyi.

Tabletkovú hormonálnu antikoncepciu poznajú ženy po celom svete už od roku 1960

Alternatívne formy hormonálnej antikoncepcie

Popri antikoncepčných tabletkách, ktoré sú iste každému dobre známe - veď ženy po celom svete ich užívajú už od roku 1960 - existujú aj alternatívne formy hormonálnej antikoncepcie - ide o antikoncepčnú podkožnú tyčinku, náplaste a vaginálny krúžok.

Antikoncepčná podkožná tyčinka

Je to malá tyčinka zo špeciálneho plastu, ktorý pravidelne uvoľňuje hormón. Aplikujú sa pod kožu, majú dlhodobý účinok, skoro 100-percentnú účinnosť a nevyžadujú si veľkú pozornosť. V USA si túto formu antikoncepcie obľúbilo viac ako milión žien, u nás je ich niekoľko stoviek.

Okamžite po zavedení (u lekára) sa z tyčinky začína do krvného obehu uvoľňovať hormón, ktorý je vlastne odvodený od hormónu žltého telieska. Antikoncepčná tyčinka teda neobsahuje žiadne estrogény. Uvoľňovanie hormónu je plynulé a spôsobí, že už za 24 hodín po zavedení tyčinky žena nemôže otehotnieť. V podstate prekonáva akúsi permanentnú hormonálnu niekoľkoročnú infúziu. Po 3 rokoch sa doporučuje tyčinku odstrániť, čo predstavuje opäť jednoduchý chirurgický zákrok vykonaný v lokálnom znecitlivení.

Antikoncepčný účinok tyčinky je zaistený nasledovnými mechanizmami - zamedzí sa uvoľňovaniu vajíčka z vaječníka, dochádza k zahusteniu hlienu v krčku maternice, naviac hormón uvoľňovaný z podkožnej tyčinky spôsobí nedostatočné vyzrievanie sliznice maternice, ktorá nie je schopná prijať oplodnené vajíčko. Súhrn všetkých týchto antikoncepčných mechanizmov spôsobí, že podkožná tyčinka patrí dnes medzi najspoľahlivejšie antikoncepčné metódy. Spoľahlivosť tyčiniek sa vyrovná spoľahlivosti sterilizácie a tento efekt môže naozaj narušiť len veľmi nadmerné množstvo podkožného tuku, v ktorom sa hormóny môžu chemicky odbúravať a stávať sa neúčinnými. Dôležitý je tiež bezprostredný návrat plodnosti okamžite po odstránení tyčinky. Rovnako ako iné antikoncepčné metódy znižuje i zavedená podkožná tyčinka výskyt menštruačných bolestí a pochopiteľne i rakoviny maternice.

Antikoncepčná náplasť

Na slovenský farmaceutický trh sa dostala začiatkom roku 2004. Náplasť obsahuje dva druhy hormónov, ktoré sa uvolňujú z náplasti nepretržite 24 hodín. Aplikuje sa raz za týždeň na štyri odporučené miesta, 3 týždne za sebou, pričom štvrtý týždeň je bez náplasti, vtedy žena menštruuje. Je béžovej farby a má veľkosť 4,5 x 4,5 cm.

Antikoncepčný krúžok

Medzi najnovšie formy hormonálnej antikoncepcie bezosporu patrí antikoncepčný krúžok, na trh bol v USA uvedený len pred štyroma rokmi. Vkladá sa do pošvy samotnou užívateľkou, pričom jeho nespornou výhodou je, že jeden krúžok je účinný celých 21 dní. Teda žena môže pokojne ´zabudnúť´ na antikoncepciu na celé tri týždne a môže doslova a dopísmena pustiť antikoncepciu z hlavy. Štvrtý týždeň po vybratí žena menštruuje. Krúžok obsahuje dva druhy hormónov. Patrí medzi kombinované ultra-nízkodávkové antikoncepčné metódy. Stále a stabilné hladiny hormónov zabezpečujú spoľahlivú kontrolu cyklu pri celkovo nízkej expozícii hormónmi. Používanie vaginálneho krúžku minimálne ovplyvňuje hmotnosť užívateľky a je to diskrétna metóda užívateľka si ho zavádza sama v podstate rovnako ako menštruačný tampón.

Všetky alternatívy majú svoje pre a proti

Tabletky môžu zapríčiniť bolenie hlavy i náladovosť

Tak ako vari všetko na svete, aj hormonálna antikoncepcia má svoje pre a proti. Predsa len je to umelý zásah do organizmu ženy, najmä do jeho hormonálnej hladiny. Prináša so sebou teda vedľajšie účinky. Na druhej strane však hormonálna antikoncepcia dokáže znížiť výskyt zápalov vaječníkov a priaznivo vplýva na pleť...

Negatívne vedľajšie účinky:

- napínanie na vracanie. Najčastejšie počas prvých troch mesiacov, často sa vyskytuje pri tabletkách s vyšším obsahom estrogénov

- špinenie alebo krvácanie medzi menštruáciami, najmä ak žena zabudla užiť antikoncepčné tabletky alebo ich užila neskoro. Vyskytuje sa opäť najčastejšie počas prvých troch mesiacov

- mierne bolesti hlavy, často pri vyššom obsahu estrogénov v tabletke

- citlivosť prsníkov, často pri vyššom obsahu estrogénov v tabletke

- náladovosť

Priaznivé vedľajšie účinky:

- ochrana pred mimomaternicovým tehotenstvom. Zo 100 000 plodných žien, ktoré nepoužívali žiadnu antikoncepčnú metódu sa u 300 vyskytlo mimomaternicové tehotenstvo. Na druhej strane zo 100 000 žien, ktoré užívalo hormonálnu antikoncepciu sa vyskytlo mimomaternicové tehotenstvo u jednej a to ešte nebolo isté, či antikoncepčné tabletky užívala pravidelne.

- nižší výskyt zápalov v oblasti malej panvy, najmä vaječníkov a vajíčkovodov. Jedným zo základných účinkov hormonálnych antikoncepčných tabletiek je aj zahustenie hlienu v krčku maternice. Dochádza k tvorbe akejsi zátky, ktorá nielenže zabráni prieniku spermií do maternice, ale taktiež zamedzí aj prieniku infekcie.

- zníženie intenzity menštruačného krvácania. Pri bežnej menštruácii dochádza ku každomesačnej strate 60

- 80 ml krvi, teda za rok môže žena stratiť až 1 liter krvi. Najmä u chudokrvných žien môže táto strata krvi a železa zhoršovať už existujúce ochorenie. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa straty železa prostredníctvom menštruačného krvácania znižujú o tretinu, niekedy až o polovicu.

- zníženie bolestivosti pri menštruácii. Z tohto dôvodu sa predpisuje hormonálna antikoncepcia aj mladým dievčatám, ktoré ešte vôbec nemajú pohlavný styk. - zníženie výskytu rakoviny vaječníkov a tela maternice. Už dvojročné užívanie hormonálnej antikoncepcie znižuje riziko rakoviny tela maternice o 38%, pri 12 ročnom užívaní až o 70%. Pri päťročnom užívaní sa riziko rakoviny vaječníkov znižuje až o 50%. Rovnako sa znižuje aj riziko výskytu vaječníkových cýst.

- priaznivý vplyv na pleť, výrazné zníženie výskytu mastnej pleti a mastných vlasov, pri niektorých druhoch aj zmiernenie výskytu akné.

- priaznivý vplyv na reumatické ochorenia kĺbov, nižší výskyt osteoporózy.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 083
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 317
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 551
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 966
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 743
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 660
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 852
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 760
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 624
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 954
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na úrade dostali termín počas zákazu vychádzania. Prišli, hrozili im pokutou

Rezort vnútra zatvoril svoje pracoviská až v utorok.

Počas utorka pristúpilo ministerstvo k zatvoreniu svojich pracovísk pre verejnosť.

Šiesti poslanci košickej župy odchádzajú z poslaneckého klubu Smeru

Nemôžu vytvoriť svoj vlastný. Chcú zmenu rokovacieho poriadku.

Ján Jakubov bude zrejme predsedom nového poslaneckého klubu strany Hlas.

Kauza správkyne nebankovky SaS Slovensko sa možno vráti na začiatok

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ten bude pokračovať v dokazovaní.

Obžalovaná Kristína Rigová (vpravo) s advokátkou Helenou Knopovou na krajskom súde.

V Medzilaborciach začali stavať stanicu. Stará už bola len na hanbu

Poslúži cestujúcim, ktorí idú vlakom aj autobusom.

Práce na výstavbe vlakovej a autobusovej stanice v Medzilaborciach sa začali.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas návštevy odberného miesta. v obci Nižná v okrese Tvrdošín.
Minister obrany Jaroslav Naď.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop