Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: hormonálna antikoncepcia

Pri vedľajších účinkoch často stačí zmeniť výrobokHormonálna antikoncepcia je stále najpopulárnejšiaPodľa svetových štatistík každú minútu

Pri vedľajších účinkoch často stačí zmeniť výrobok

Hormonálna antikoncepcia je stále najpopulárnejšia

Podľa svetových štatistík každú minútu otehotnie 380 žien. Ak z rôznych príčin nechcete patriť medzi ne, stačí ak sa rozhodnete pre antikoncepciu. Dôležité je však zvoliť si tú správnu formu - jednou z nich je hormonálna antikoncepcia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa bojíte spoliehať iba prirodzené metódy - teda vyrátavanie plodných dní a prerušovanú súlož, alebo sa stránite z rôznych príčin bariérových metód a rôznych chcemických prípravkov - ktoré často spôsobujú alergické reakcie - riešením je hormonálna antikoncepcia. "Ženy, ktoré majú pravidelný styk, by mali siahnuť po hormonálnej antikoncepcii. Tie, ktoré ešte nerodili, po tabletkách a rodičky môžu užívať aj vnútromaternicové teliesko, implantát, rovnako však tabletky," nazdáva sa gynekológ MUDr. Richard Matyi.

SkryťVypnúť reklamu

Hormonálna antikoncepcia účinkuje podaním syntetických ženských hormónov do tela ženy. Hormóny zahustia hlien maternice, čím zabránia spermiám, aby sa dostali do kontaktu s vajíčkom, alebo zároveň zastavia ovuláciu. Tabletky a injekcie upravujú menštruáciu, znižujú bolesti a krvácanie, znižujú prípadný výskyt nezhubných cýst a rakoviny vaječníkov a chránia pred osteoporózou. "Najčastejšie si ženy žiadajú tabletkovú formu hormonálnej antikoncepcie. Stále sa však stretávam s istými predsudkami, týkajú sa najmä obáv z váhového prírastku, prípadného zhoršenia pleti či obavy z účinkov hormónov pri dlhodobom užívaní antikoncepcie. Nezriedka sa stretávam s i náboženskými predsudkami. Dôležité je uvedomiť si, o akú ženu ide a čo vlastne od úžívania hormonálnej antikoncepcie očakáva. Inak by k tomu mali pristupovať mladé dievčatá, ktoré ešte len začínajú sexuálne žiť a chcú predísť nechcenému otehotneniu, iné je to u dospelých žien, matiek, ktoré už netúžia po ďalšom dieťati. Toto všetko a mnoho zdravotných faktorov sa musí zohľadniť pri výbere konkrétnej formy hormonálnej antikoncepcie."

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa rozhodnete pre hormonálnu anktikoncepciu, musíte absolvovať vyšetrenia, odber krvi a potom si za pomoci gynekológa vybrať pre vás najvhodejšiu tabletku, ktorých ponuka na trhu je dosť široká. "Rovnako sa však môžete rozhodnúť i pre implantát, náplasť či najnovšie i vaginálny krúžok."

Hormonálna antikoncepcia sa však nevyužíva iba v situácii, keď si žena neželá otehotnieť. Nie je ničím nezvyčajným predpísať tabletky dievčaťu, ktoré ešte nemalo pohlavný styk, no má problémy s bolestivou menštruáciou, hormonálna antikoncepcia môže rovnako upraviť i tvorbu akné. Často totiž dievčatá majú problémy s nepravidelnou menštruáciou či príliš silným a bolestivým krvácaním. Hormonálna antikoncepcia vie tieto problémy korigovať. Ak teda mladé dievča užíva hormonálnu antikoncepciu, nemusí to hneď znamenať, že ju užíva kvôli tomu, aby zabránila nechcenému počatiu... Nehovoriac o tom, že pri užívaní tabletkovej formy hormonálnej antikoncepcie dokáže žena v prípade potreby - ak sa napríklad chystá na dovolenku k moru - oddialiť príchod menšturácie a zbaviť sa tak zbytočných komplikácií, ktoré so sebou "svoje dni" každý mesiac prinášajú...

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitá je táto forma chránenia sa pred otehotnením aj pre tie ženy, ktoré z rôznych dôvodov nesmú otehotnieť. "Nezriedka sa stáva, že žena nesmie zo zdravotných dôvodov otehotnieť, pretože by ju to ohrozilo. Rovnako je častá situácia, že žena berie lieky, pri užívaní ktorých, ak by otehotnela, vážne by bol ohrozený zdravý vývin plodu. Vtedy sa musí chrániť pred otehotnením a hormonálna antikoncepcia je dobrou cestou."

Hormonálna antikoncepcia však nemusí pomôcť každej žene. Nepredpisuje sa ženám, ktoré majú ťažké poruchy pečene, rastúce alebo prekonané nádory pečene, pri kosákovitej anémii (druh chudokrvnosti), ťažkej cukrovvke s cievnymi zmenami. Nesmie sa predpisovať ani pri ťažkých tromboembolických procesoch (proces upchávania žíl, respektíve artérií krvnými zrazeninami), otoskleróze (poruchy sluchu) zhoršenej počas poslednej gravidity, ťažkých ochoreniach srdca a obličiek, ako aj pri epilepsii, benígnom nádore maternice a mastopatii (ochorenie prsníkov). Hormonálne antikoncepčné tabletky sa nepodávajú v tehotenstve a v šestonedelí, počas dojčenia, pretože znižuje tvorbu mlieka. Práve preto je pri každom predpisovaní tejto antikoncepcie dôležité precízne vyšetrenie u lekára. "Nezriedka sa stáva, že žena, ktorá je po zdravotnej stránke spôsobilá užívať hormonálnu antikoncepciu, na ňu reaguje zle - silne pociťuje vedľajšie účinky. Často je to však iba dôsledok toho, že zle prijíma konkrétny výrobok a stačí jednoducho zmeniť druh tabletiek," dodal R. Matyi.

Tabletkovú hormonálnu antikoncepciu poznajú ženy po celom svete už od roku 1960

Alternatívne formy hormonálnej antikoncepcie

Popri antikoncepčných tabletkách, ktoré sú iste každému dobre známe - veď ženy po celom svete ich užívajú už od roku 1960 - existujú aj alternatívne formy hormonálnej antikoncepcie - ide o antikoncepčnú podkožnú tyčinku, náplaste a vaginálny krúžok.

Antikoncepčná podkožná tyčinka

Je to malá tyčinka zo špeciálneho plastu, ktorý pravidelne uvoľňuje hormón. Aplikujú sa pod kožu, majú dlhodobý účinok, skoro 100-percentnú účinnosť a nevyžadujú si veľkú pozornosť. V USA si túto formu antikoncepcie obľúbilo viac ako milión žien, u nás je ich niekoľko stoviek.

Okamžite po zavedení (u lekára) sa z tyčinky začína do krvného obehu uvoľňovať hormón, ktorý je vlastne odvodený od hormónu žltého telieska. Antikoncepčná tyčinka teda neobsahuje žiadne estrogény. Uvoľňovanie hormónu je plynulé a spôsobí, že už za 24 hodín po zavedení tyčinky žena nemôže otehotnieť. V podstate prekonáva akúsi permanentnú hormonálnu niekoľkoročnú infúziu. Po 3 rokoch sa doporučuje tyčinku odstrániť, čo predstavuje opäť jednoduchý chirurgický zákrok vykonaný v lokálnom znecitlivení.

Antikoncepčný účinok tyčinky je zaistený nasledovnými mechanizmami - zamedzí sa uvoľňovaniu vajíčka z vaječníka, dochádza k zahusteniu hlienu v krčku maternice, naviac hormón uvoľňovaný z podkožnej tyčinky spôsobí nedostatočné vyzrievanie sliznice maternice, ktorá nie je schopná prijať oplodnené vajíčko. Súhrn všetkých týchto antikoncepčných mechanizmov spôsobí, že podkožná tyčinka patrí dnes medzi najspoľahlivejšie antikoncepčné metódy. Spoľahlivosť tyčiniek sa vyrovná spoľahlivosti sterilizácie a tento efekt môže naozaj narušiť len veľmi nadmerné množstvo podkožného tuku, v ktorom sa hormóny môžu chemicky odbúravať a stávať sa neúčinnými. Dôležitý je tiež bezprostredný návrat plodnosti okamžite po odstránení tyčinky. Rovnako ako iné antikoncepčné metódy znižuje i zavedená podkožná tyčinka výskyt menštruačných bolestí a pochopiteľne i rakoviny maternice.

Antikoncepčná náplasť

Na slovenský farmaceutický trh sa dostala začiatkom roku 2004. Náplasť obsahuje dva druhy hormónov, ktoré sa uvolňujú z náplasti nepretržite 24 hodín. Aplikuje sa raz za týždeň na štyri odporučené miesta, 3 týždne za sebou, pričom štvrtý týždeň je bez náplasti, vtedy žena menštruuje. Je béžovej farby a má veľkosť 4,5 x 4,5 cm.

Antikoncepčný krúžok

Medzi najnovšie formy hormonálnej antikoncepcie bezosporu patrí antikoncepčný krúžok, na trh bol v USA uvedený len pred štyroma rokmi. Vkladá sa do pošvy samotnou užívateľkou, pričom jeho nespornou výhodou je, že jeden krúžok je účinný celých 21 dní. Teda žena môže pokojne ´zabudnúť´ na antikoncepciu na celé tri týždne a môže doslova a dopísmena pustiť antikoncepciu z hlavy. Štvrtý týždeň po vybratí žena menštruuje. Krúžok obsahuje dva druhy hormónov. Patrí medzi kombinované ultra-nízkodávkové antikoncepčné metódy. Stále a stabilné hladiny hormónov zabezpečujú spoľahlivú kontrolu cyklu pri celkovo nízkej expozícii hormónmi. Používanie vaginálneho krúžku minimálne ovplyvňuje hmotnosť užívateľky a je to diskrétna metóda užívateľka si ho zavádza sama v podstate rovnako ako menštruačný tampón.

Všetky alternatívy majú svoje pre a proti

Tabletky môžu zapríčiniť bolenie hlavy i náladovosť

Tak ako vari všetko na svete, aj hormonálna antikoncepcia má svoje pre a proti. Predsa len je to umelý zásah do organizmu ženy, najmä do jeho hormonálnej hladiny. Prináša so sebou teda vedľajšie účinky. Na druhej strane však hormonálna antikoncepcia dokáže znížiť výskyt zápalov vaječníkov a priaznivo vplýva na pleť...

Negatívne vedľajšie účinky:

- napínanie na vracanie. Najčastejšie počas prvých troch mesiacov, často sa vyskytuje pri tabletkách s vyšším obsahom estrogénov

- špinenie alebo krvácanie medzi menštruáciami, najmä ak žena zabudla užiť antikoncepčné tabletky alebo ich užila neskoro. Vyskytuje sa opäť najčastejšie počas prvých troch mesiacov

- mierne bolesti hlavy, často pri vyššom obsahu estrogénov v tabletke

- citlivosť prsníkov, často pri vyššom obsahu estrogénov v tabletke

- náladovosť

Priaznivé vedľajšie účinky:

- ochrana pred mimomaternicovým tehotenstvom. Zo 100 000 plodných žien, ktoré nepoužívali žiadnu antikoncepčnú metódu sa u 300 vyskytlo mimomaternicové tehotenstvo. Na druhej strane zo 100 000 žien, ktoré užívalo hormonálnu antikoncepciu sa vyskytlo mimomaternicové tehotenstvo u jednej a to ešte nebolo isté, či antikoncepčné tabletky užívala pravidelne.

- nižší výskyt zápalov v oblasti malej panvy, najmä vaječníkov a vajíčkovodov. Jedným zo základných účinkov hormonálnych antikoncepčných tabletiek je aj zahustenie hlienu v krčku maternice. Dochádza k tvorbe akejsi zátky, ktorá nielenže zabráni prieniku spermií do maternice, ale taktiež zamedzí aj prieniku infekcie.

- zníženie intenzity menštruačného krvácania. Pri bežnej menštruácii dochádza ku každomesačnej strate 60

- 80 ml krvi, teda za rok môže žena stratiť až 1 liter krvi. Najmä u chudokrvných žien môže táto strata krvi a železa zhoršovať už existujúce ochorenie. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa straty železa prostredníctvom menštruačného krvácania znižujú o tretinu, niekedy až o polovicu.

- zníženie bolestivosti pri menštruácii. Z tohto dôvodu sa predpisuje hormonálna antikoncepcia aj mladým dievčatám, ktoré ešte vôbec nemajú pohlavný styk. - zníženie výskytu rakoviny vaječníkov a tela maternice. Už dvojročné užívanie hormonálnej antikoncepcie znižuje riziko rakoviny tela maternice o 38%, pri 12 ročnom užívaní až o 70%. Pri päťročnom užívaní sa riziko rakoviny vaječníkov znižuje až o 50%. Rovnako sa znižuje aj riziko výskytu vaječníkových cýst.

- priaznivý vplyv na pleť, výrazné zníženie výskytu mastnej pleti a mastných vlasov, pri niektorých druhoch aj zmiernenie výskytu akné.

- priaznivý vplyv na reumatické ochorenia kĺbov, nižší výskyt osteoporózy.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 176
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 271
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 5 953
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 106
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 059
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 231
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 088
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  3. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  4. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  5. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  6. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  8. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 412
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 901
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 63 458
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 185
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 496
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 676
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 030
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 690
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  3. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  4. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  5. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  6. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  8. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 412
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 901
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 63 458
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 185
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 496
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 676
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 030
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 690
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Medvede

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu