Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

V Regeneračnom centre zdravia s Ing. Petrom Tóthom o pripravovanom 6.ročníku Dní zdravia v Dome technikyZávislosť nie je len na alkohole, ale aj

V Regeneračnom centre zdravia s Ing. Petrom Tóthom o pripravovanom 6.ročníku Dní zdravia v Dome techniky

Závislosť nie je len na alkohole, ale aj na chlebe, cukre, mlieku

Regeneračné centrum zdravia už po šiesty raz pripravuje Deň zdravia. Jeho organizátori Ing. Peter Tóth a Iveta Jozefjaková patria už niekoľko rokov k propagátorom zdravého životného štýlu. Deň zdravia sa uskutoční 14. októbra v Dome techniky a začne o 9. hodine prednáškou PhDr. Igora Medzaya - psychokozmetika, ktorý bude hovoriť na tému - Podvedomé vzorce chorôb pohľadom jasnovidca. Dodajme, že PhDr. Medzay bol pred mesiacom v Regeneračnom centre zdravia a jeho prednáška sa stretla s mimoriadnym úspechom. V súvislosti s pripravovanou akciou sme oslovili Ing. Tótha, terapeuta a odborníka najmä na zdravú výživu. Zaujímalo nás, či sa objavili nejaké nové trendy práve v stravovaní sa, o ktorých sa na Dni zdravia dozvieme.

Skryť Vypnúť reklamu

- Pre ľudí, ktorí sú neustále na ceste hľadania máme pripravené vždy nejaké nové informácie. Našou snahou je, aby do Košíc prišli prednášatelia, ktorí sú možno v našom meste menej známy, ale pre väčšinu ľudí priniesli nové informácie. Vychádzajúc z ankety, ktorú sme robili, sme však pozvali aj tých, ktorí na predošlom Dni zdravia zaujali.

Koho konkrétne?

- Veľkej pozornosti sa napríklad tešila prednáška MUDr. V. Savčenka, ktorý prijal naše pozvanie a tentokrát si vypočujú prednášku na tému Ženou sa nerodíme, ženou sa stávame.

Ste odborník na zdravú výživu. Prichádza k vám mnoho klientov, môžete zhodnotiť ako sa vlastne stravujeme? Našinec je zaplavený množstvom článkov, často aj protichodných. Vy sám sa stretávate u klientov stále s tými istými zlozvykmi?

Skryť Vypnúť reklamu

- Som známy tým, že nie som za časté stretávanie sa s tým istým klientom. Pri prvej návšteve veľmi podrobne preberieme jeho problém, navrhnem mu spôsob, ako môže svoj zdravotný stav zlepšiť, ale ostatné je už na ňom. Cesta zmeny a poznania to je predovšetkým tvrdá práca na sebe. Iste, môžu sa vyskytnúť problémy, s ktorými si nevie sám pomôcť, vtedy rád prispejem radou a kroky po jeho ceste trochu nasmerujem. Aby ste ma lepšie pochopili, často sa stretávam s ľuďmi, ktorí navštívili celý rad lekárov, liečiteľov a terapeutov. Čakajú vyliečenie len od nich ale samotní nič na svojom doterajšom spôsobe života nezmenia. Zmenu v stravovacích návykoch berú ako diétu, nie ako trvalý spôsob stravovania sa, ktorým je potrebné sa riadiť. Je jasné, že ak človek nechce sám sebe pomôcť, zvonku mu nepomôže nik. Teda ak za mnou chodí ten istý klient veľmi často, znamená to, že na sebe buď nepracuje vôbec, alebo len málo.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsa len, dá sa vo všeobecnosti hovoriť o chybe, ktorú väčšina z nás robí? Napríklad neustále počujem o nedostatočnom pitnom režime.

- V prvom rade si musíme uvedomiť, že každý z nás je iný. Aj pitný režim je trocha sprofanovaný. Ak by sme napríklad neprijímali toľko toxínov a nevhodných látok v potravinách, nebolo by potrebných toľko tekutín na ich vyplavovanie. Ale ak ste sa pýtali na najväčšiu chybu, tak tým najväčším hriechom, ktorý voči sebe robíme je obžerstvo.

Môžeme vôbec hovoriť o univerzálnom recepte, podľa ktorého sa dá zdravo žiť?

- Vrátim sa k predchádzajúcej odpovedi. Každý z nás je iní, a preto všetci musíme počúvať svoje JA, to dieťa v sebe. Nie je to ľahké i keď nám vysiela neustále informácie. Sú prehlušené všetkým, čo sa okolo nás deje a hlavne naším rozumom. Málo dáme na svoju intuíciu, i keď tu by som sa rád pristavil. Ľudia mi nie raz povedia, že jedia to, na čo majú chuť, ale to nie je intuícia. Je to zmes rozumu, návykov a najmä závislostí. Človek nemusí byť závislý len na alkohole, ale aj na chlebe, cukre, mlieku a iných nevhodných potravinách, od ktorých sa ťažšie odvyká ako od spomínaného alkoholu.

Moja babička mi vravievala, že jesť naozaj možno všetko, ale s mierou, málo.

- Plne s tým súhlasím. Napríklad so spomínaným obžerstvom súvisí aj momentálne módna delená strava. Trávenie prebieha oveľa rýchlejšie a kvalitnejšie a preto sa ľudia neobmedzujú v množstve. Nezdravé potraviny sa naďalej konzumujú, aj keď oddelene. Rady našich prababičiek hovoria o tom, že môžeme jesť všetko, ale treba si uvedomiť, aké bolo zloženie a spôsob prípravy stravy. Určite to neboli jogurty obohatené chemickými látkami, ale niekedy srvátka, ktorá čiastočne eliminovala škodliviny z mlieka. Ich jedálniček obsahoval veľa obilnín, trocha strukovín, vitamíny a minerálne látky zo zeleniny a občas z ovocia. Určite však nejedli cudzokrajné potraviny, rafinovný cukor a ztužené tuky ktoré dnes máme skoro vo všetkých polotovaroch a fyzickou prácou spálili tuk. Ak sa vrátime ešte ďalej do minulosti, napríklad zemiaky boli k nám dovezené, ale ľudia ich nekonzumovali, lebo zvieratá, ktoré zjedli zelené vňate umreli. Až v čase hladomoru sa naučili, že hľuzy možno konzumovať až vtedy keď, keď je vňať nad zemou úplne suchá. Keďže zachutili, na ich negatívne účinky (artrózy, artritídy, cukrovka...) sa úplne zabudlo. O paradajkách sa zasa hovorí, že je to pomsta Indiánov bielym. Najnovšie výskumy ukázali, že paradajky znižujú života schopnosť spermií a u žien zapríčiňujú menštruačné bolesti a u tehotných neschopnosť udržať plod . Vlastne rastliny, ktoré rastú v noci nie sú nášmu zdraviu prospešné, teda zemiaky, paradajky, baklažány, papriky, uhorky atď.

Dá sa pri toľkých obmedzeniach vôbec variť?

- Dá, veľmi chutne a výborne.

Strava je nepochybne veľmi dôležitá súčasť nášho života, ale v zdravom tele by mal prebývať zdravý duch...

- Dôležité je žiť podľa zákonov univerza.

Čo to podľa vás znamená?

- V podstate je to čistota srdca, dobrota, pokora a odpustenie. Doktor Savčenko napríklad povedal, že duševne zdravý človek nemôže byť ani ponížený a ani urazený. Ak je človek v pohode a zdravý, nemôže sa ho nič dotknúť. Duchovný rast človeka nie je v tom, že odíde kdesi do ústrania a čaká na osvietenie, ale v riešení každodenných problémov. Ak ho niekto, alebo niečo nahnevá, tak ešte dlho nemôže o osvietení ani len uvažovať.

Predsa len sa domnievam, že konzumný spôsob života sa stal pre nás už stereotypom, z ktorého sa len ťažko dostávame.

- Éra konzumného spôsobu života už odchádza, ľudia si budú musieť uvedomiť, že sa stávajú tím čo jedia a môžu sa rozhodnúť či chcú mať telá zahlienené, plné toxínov, alebo mať telá čisté, zdravé a pripravené na duchovný vzostup. Ľudia, ktorí si dnes nenájdu čas na samých seba ho zajtra budú musieť stráviť v čakárňach riešením problémov, ktoré im zaberú oveľa viac času.

Ing. Tóth tieto a mnohé iné zaujímavosti povie na Dni zdravia v prednáške Jedlo ako liek alebo jed?

Z pracovne pani Zity: O vibráciach dňa a čo s tým súvisí

Pondelok ovplyvňuje Mesiac, utorok je pod vplyvom Marsu

Čitatelia Košického večera pani Zitu. Znalkyňu magických praktík už dobre poznajú, veď mnohým pomohla vrátiť práve to ich stratené šťastie - lásku, zdravie či peniaze. Pri mojej poslednej návšteve ma zaujala jej rada, že v pondelok nemám odcestovať na dovolenku. A tak som sa jej spýtala, či pre každý deň platia nejaké obmedzenia.

- Áno, každý deň nesie nejakú vibráciu a to najmä podľa planéty, ktorá má naň vplyv. Napríklad pondelok je pod vplyvom Mesiaca a patrí medzi najťažšie dni v týždni, V tento deň nikdy nezačíname s novými aktivitami a neodchádzame na ďalekú cestu. Snažíme sa nestretnúť ako prvú cudziu ženu, lebo to prináša ochorenie. Dá sa povedať, aký je pondelok, taký bude celý týždeň. Keď príde návšteva. Hostia k vám budú chodiť celý týždeň, to platí o výdavkoch a aj o počasí. Dobré je ale v pondelok navštíviť zubára. Ak vám vytrhnú zub, bude to menej bolieť a jazva sa vám rýchlejšie zahojí. Ľudia, ktorý sa narodili v pondelok majú predpoklad dožiť sa 80-tich rokov.

Nad utorkom panuje Mars, to je čas, kedy sa môžete vydať na dlhú cestu. Utorok býva úspešným dňom. Je dobré si strihať vlasy aj nechty, peniaze budú pribúdať. Nesmiete však požičať peniaze, lebo sa vám nevrátia. Ľudia narodení v utorok sú veľmi neústupčiví a často aj agresívni, sami sebe škodia.

Streda je dňom Merkúra. Tak ako v pondelok by sme nemali začínať s celkom novými vecami. Tento deň je považovaný za ťažký a odporúča sa postiť. Nesťahujte sa, lebo v novom byte nebudete spokojní a neprežijete v ňom, Za to môžete ísť na nákupy, ktoré by mali byť pre vás výhodné. Ľudia narodení v stredu majú slabé zdravie, ale výborný rozum.

Jupiter ovláda štvrtok. Je to najšťastnejší deň, kedy by sa mali robiť napríklad svadby. Je ako stvorená na úspech. Je dobré upratovať a robiť domáce práce. Kto sa vo štvrtok umyje, ale do východu slnka, bude mať peknú pokožku na tvári. Ľudia, ktorí sa narodili bo štvrtok sú veselí, šťastní. Dlho žijú a okolie ich má rado.

Piatok patrí Venuši. Je dňom lásky ale aj tak trocha problémový, takže ak nemusíte, nepúšťajte sa do úplne nových záležitostí. Nemali by ste si spievať a ani tancovať, prináša to slzy. Nemali by ste ani šiť a dievčatám, ktoré sa chcú vydať sa odporúča držať pôst. Ľudia, ktorí sa narodia v piatok žijú veľmi dlho, dožívajú sa 85 až 90 rokov.

Sobota je spojená so Saturnom. Saturn je nielen smutná planéta, ale aj veľmi obmedzujúca. Často sa stávajú napríklad tragédie, havárie pri ktorých ľudia umierajú. V sobotu naozaj viac ľudí zomiera a ak sobota padne na 28 alebo 29 deň v mesiaci je dňom mŕtvych. Ak začneme niečo robiť v sobotu, budeme to robiť každú sobotu. Je to veľmi dobrý deň na začiatok stavby domu, presťahovanie sa. V tento deň vymieňame posteľnú bielizeň.

Nedeľa je dňom Slnka. V tento deň naozaj nepracujeme, ale oddychujeme. Venujeme sa regenerácii, psychickému odpočinku. Nestriháme si vlasy ani nechty, nevynášame smeti, prináša to chudobu. Skoro ráno nejedzte, lebo prežijete smutný deň. Ľudia, ktorí sa narodili v nedeľu sú dobrí, prinášajú ľuďom teplo a lásku. Ostatným je s nimi dobre."

K dňom sa ešte vrátime. Pani Zita sľúbila, že prezradí niektoré z rituálov viažuce sa k patričnému dňu. Budeme hovoriť o tom, že trebárs na peniaze je ich dobré robiť v utorok a vo štvrtok, na lásku v piatok a najlepšie výsledky v "odrábaní" porobenia sa dosahujú v pondelok. Vyrozprávala mi aj zaujímavý príbeh, ale aj ten nabudúce.

Október z pohľadu tarotového výkladu Elišky Vysloužilovej

Dávajte pozor na všetky formy emócií

Všeobecné tendencie: Veža (XVI.), Panovníčka (III.) v reverze, Mág (I.): Veľké varovanie, ako keby sme z fľaše vypustili džina, tak sa môžu rozbehnúť nekontrolovateľné emócie. Otočená karta s číslom III., to sú najmä hádky v rodinách. Ďalšia karta XVI., hovorí o napätí. Máme tu Mars a Venušu v páde. Čiže treba si dávať pozor na všetky formy emócií. Tento veľmi náročný mesiac môžeme v mnohých oblastiach považovať za zlomový, pretože bude skúšať ľudí, do akej miery budú vedieť rozumom ovládať svoje city. Mág - tarotová karta I. radí, že ak zvíťazí sebaovládanie, tak toto obdobie zvládneme dobre, ak nie a popustíme uzdu nízkym energiám, cez škriepky sa dostaneme k fatálnym problémom, ktoré budú znamenať totálny rozvrat. Niečo, čo sa už nebude dať napraviť. Môžeme hovoriť aj o zemetrasení a z vonkajších vplyvov spomenúť vyjasňovanie si konfliktu USA v zmysle buď - alebo. V októbri bude aj veľa spoločenských akcií, ale treba mať na pamäti, že všeobecné tlaky budú silné.

Politická scéna: Svet (XXI), Smrť (XIII.), Blázon (0.): Veci v politike, akoby sa opakovali. Karta Blázon hovorí, že ľudia venujúci sa politike si naivne myslia, že všetko bude v poriadku, že možno pružinu do nekonečna naťahovať- ale chyba! Ak tak budú konať, ona v októbri praskne. Začne obroda, prerod na politickej scéne - koniec starej a začiatok novej éry. Bude to veľmi nečakané. Ľudia, ktorých sa to týka majú varovania, len si ich nevšímajú - je za tým ignorácia, egoizmus, benevolencia. Vláda môže naraziť na prvok, s ktorým nepočíta - spodná vrstva ľudí začne nepriamo reagovať deštruktívne. Na povrch sa dostanú veľmi vážne intrigy a nepomôže ani ich tvrdohlavé odmietanie. Vplyv na politickú scénu bude mať pravdepodobne Poľsko, alebo niektorí zo severských štátov. To čo sa začne diať v októbri, vyvrcholí do dvoch rokov.

Peniaze: Diabol (XV.), Voz (VII.), Milenci (VI.): Vo finančníctve sa objavia aféry výpaľníctva, úžery. Rozbehnú sa exekúcie. Emócie vzbudia záležitosti okolo daní. V súvislosti s finančnými aférami tu vidím aj vážne črevné ochorenie jedného z mladších politikov. Niekto bude chcieť mať peknú tvár a urobí rýchle kroky, spustí neuvážený finančný program, čo sa ale neobíde bez následkov a bude sa následne ťažko riešiť. V závere mesiaca sa situácia vo finančníctve upokojí.

Zdravie: Mesiac (XVIII.), Obesenec (XII.), Kňaz (V.):

V tomto mesiaci nás striedanie vlhka, chladu a tepla prinúti robiť opatrenia zabezpečujúce zdravie. Vyskytne sa aj epidémia, ktorú ku koncu mesiaca vyhlási aj niektorý z vysoko postavených ľudí. Vystríhajte sa akcií a miest, kde je príliš veľa ľudí. Majte v zásobe med, propolis a vitamíny. Nezabúdajte na pravidelné otužovanie a zvýšenú hygienu. Chrípkový vírus bude zmutovaný a vakcína sa bude pripravovať takpovediac na poslednú chvíľu. Sú možné aj epidémie zo závadnej vody v severných oblastiach Slovenska.

Láska: Božie sudy (XX.), Lev (XI.), Panovník (IV): Zatiaľ čo v ostatných sférach je zamračené, do vzťahov lásky bude svietiť slnko. Láska pomôže zvládnuť obrovské stresy, ktoré nás v októbri čakajú. V láske bude vládnuť mužský princíp - jang. Milé dámy a slečny, vaši partneri vás budú chcieť ochraňovať, pomáhať vám a stáť pri vás. Umožnite im to. Nechajte ich dominovať, objavíte v nich rytierov. Keďže je tu aj veľa sexuality sily a vitality, čo so sebou jangová energia prináša, do deviatich mesiacov sa určite zvýši pôrodnosť.

Stranu pripravila Katarína Bednářová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 421
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 38 483
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 11 618
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 187
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 134
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 093
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 393
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 157
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 967
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 861
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné.

PCR testovanie odhalilo na východe 421 nových prípadov.

1 h
Ilustračné.

Miera pozitivity sa väčšinou drží pod jedným percentom.

13 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zdravotníčka v ochrannom odeve odoberá vzorku počas testovania na COVID-19 v telocvični na Základnej škole s materskou školu na Námestí učeného tovarišstva v Trnave

Na Slovensku prebieha plošné testovanie. PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí.

5 h
Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Conor McGregor.

McGregor nezvládol svoj návrat do klietky.

4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop