Za každú nadšandardnú službu si odsúdení musia platiť
V Košicich začala fungovať prvá súkromná väznica
Na Slovensku je takmer 20 väzníc, ktoré svojim nocľažníkom poskytujú rôzny stupeň komfortu. Obvykle je interiér každej cely skromný, aby si podnájomník čo najviac odvykol od reálneho sveta. Týmto časom je navždy koniec. V Košiciac už niekoľko dní funguje Prvá súkromná väznica (PSV), v ktorej si odsúdení môžu odsedieť trest v takom pohodlí, aké si dokážu zaplatiť.
S myšlienkou povoliť súkromnému sektoru prevádzkovať väznice prišlo ministerstvo spravodlivosti pred piatimi rokmi. Náklady na jedného väzňa a jeho deň za mrežami totiž závratne stúpali a pri stovkách odsúdených odčerpávali z rozpočtu štátu milióny korún ročne. Návrh liberalizovať túto oblasť však stroskotal na názore ústavných právnikov. Tým sa nezdalo, že by mal človek platiť štátu za to, že ho zavrel.
"Napokon sa táto výhrada obišla ustanovením, že do súkromnej väznice a teda platiť za pobyt bude iba ten, kto o to sám požiada," vysvetlil nám riaditeľ PSV JUDr. Gejza Bachar. A prečo by mal pobyt v súkromnej base lákať? "Výkon trestu v našom zariadení sa od štátnych podstatne líši," tvrdí JUDr. Bachar. "Každý odsúdený, ktorý k nám nastúpi, si sám reguluje hranicu komfortu v cele. Závisí od výšky jeho konta a ochoty platiť za nadštandardné služby."
Z uvedeného vyplýva, že do súkromnej basy sa nebudú tlačiť drobní zlodejíčkovia. Je skôr ústretovým krokom pre solventnú menšinu z mafie, bankových i daňových podvodníkov, či vinníkov smrteľných dopravných nehôd z radov politikov, úspešných športovcov alebo hviezd šoubiznisu. Ako sme sa od JUDr. Bachara dozvedeli, ponuka nestačí pokryť dopyt. PSV momentálne disponuje 60 lôžkami, ktoré sú na dlhé roky obsadené. A na tie miesta, ktoré sa najskôr uvoľnia, je doslova poradovník.
"Medzi našimi klientami, lebo tak ich tu oslovujeme, je najväčší záujem o spotrebnú elektroniku, vlastnú kúpelku s toaletou či internet," vysvetľuje riaditeľ PSV. "Samozrejme, na všetko je cenník, za všetok nadštandard sa platí. Ak chce klient súkromie na samotke, stojí ho to 5 tisíc mesačne. Vlastná kúpelka vychádza na 3 tisícky, výber z troch jedál na obed či večeru má hodnotu 800 korún na deň. Mysleli sme aj na naoko bezvýznamné drobnosti. Vymaľovanie cely na ľubovoľnú farbu, zoradenie nábytku podľa fengšuej či možnosť priniesť si z domu obľúbené kreslo, vankúš či obraz. Za všetko ale treba platiť..."
Je skutočne neuveriteľné, koľko vedia niektorí väzni obetovať peňazí, len aby si pobyt za mrežami čo najviac spríjemnili. Rekordérom je exriaditeľ istého daňového úradu, ktorý za "trojizbovú" celu platí mesačne 176 tisíc korún. Mimochodom, od súdu vyfasoval štyri roky... Šéf istej skupiny podsvetia zas platí mesačne až 155 tisíc len preto, že má v cele zabudovanú klimatizáciu a domáce kino. V priemere sa mesačné platby pohybujú od 90 do 120 tisíc. Uhrádzať ich treba mesiac dopredu a kto termín i po upomienke zmešká, vracia sa do štátnej väznice.
Z dobre informovaného zdroja na ministerstve spravodlivosti sme sa dozvedeli, že projekt súkromnej väznice sa vypláca. Štátnu kasu nestojí ani korunu, naopak, vytvorením niekoľkých pracovných miest sa znižuje nezamestnanosť. V najbližšej dobe by preto mali podobné zariadenia vzniknúť aj v Bratislave a Zvolene.
Róbert BEJDA
Autor: SEVER
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári