Košiciach manželom K. Tridsaťšesťročný Peter a o rok mladšia Slavomíra si ich vyslúžili za týrania maloletého syna.
Od októbra 2000 do januára 2003 týral 9-ročného Mareka jeho otec a nevlastná matka. Bili ho, vulgárne mu nadávali, citovo ho vydierali a vyvolávali v ňom stres. Izolovali ho od starých rodičov, na ktorých bol citovo naviazaný. Spôsobovali mu tak fyzické utrpenie a v konečnom dôsledku aj ťažkú ujmu na jeho duševnom zdraví.
Marekov otec sa správal k synovi veľmi nešetrne. Napríklad, udrel ho päsťou do tváre a hlavy, následne ho chytil za vlasy a hodil na zem. Spôsobil mu pomliaždenie hlavy v pravej temennej oblasti, aj pod okom, a okrem toho aj prederavenie blany bubienka ľavého ucha. Liečenie chlapca trvalo 3 týždne.
"Ocka aj druhú mamku som prestal počúvať, keď sa narodil môj brat Peťo. Začal som mu závidieť, lebo mamka už ku mne nebola dobrá. Bila ma varechou po zadku a fackovala. Zbila ma aj papučou, mal som modriny po celej tvári," uviedol Marek.
Z jeho výpovede vyplynulo, že keď si neplnil svoje povinnosti, občas ho zbil aj otec. Raz mu spôsobil pomliždeninu pod okom, inokedy mu pchal do úst uterák a v návale zlosti mu vytrhol mliečny zub... Nikomu to nepovedal, ale po poslednej bitke prestal počuť na ľavé ucho.
"Keď ma mamka alebo ocko bili, plakal som a oni mi nadávali 'ty sviňa, ty ...'. Ocko ma aj kopal," tvrdil Marek. Zdôraznil, že keď ho rodičia dali do psychiatrickej liečebne, neprezradil, že ho doma bijú.
Modriny a stopy po bitke neušli pozornosti chlapcových učiteľov. Uistili sa v tom najmä počas plaveckého výcviku, ktorý Marek absolvoval v tretej triede ZŠ. Vtedy potvrdil, že ho rodičia doma bijú... Nasledovalo pozvanie rodičov do školy a písomný sľub otca, že syna nebude biť.
Neskôr, na podnet Marekovej učiteľky, sa o rodinu K. začali zaujímať policajti.
"Mal na tvári modriny a na hodine plakal. I keď inokedy tvrdil, že spadol, alebo že ho zbili chlapci, v tomto prípade povedal, že ho zbil otec," uviedla Darina F. Dodala, že Marek sa sťažoval na bolesti hlavy a tvrdil, že na jedno ucho nepočuje.
Manželia Peter a Slavomíra K. týranie syna popreli. V apríli 2004 ich Okresný súd Košice I spod obžaloby prokurátora oslobodil. Prokurátor sa však odvolal a krajský súd verdikt zrušil a vrátil "okresu" na nové prejednanie.
Verejnosť bola z pojednávania vylúčená, ale ako sme sa dozvedeli, obžalovaní argumentovali tým, že chlapec bol hyperaktívny a ignoroval ich príkazy aj súrodencov. Ešte viac sa prehĺbili po narodení brata. Obžalovaní priznali, že Mareka občas "tľapli", pričom zdôrazňovali, že nie sú zástancami telesných trestov.
"Ja som ho zbil dokopy trikrát. Raz rukou po zadku, druhý raz varechou po zadku a stehnách... Mal modriny a bol som predvolaný do školy. Podpísal som papier, že ho nebudem biť, ale raz mi praskli nervy... Bil som ho dlaňou po temene hlavy, lomcoval som ním a potom som ho pustil na zem. V žiadnom prípade som do neho nekopal," uviedol obžalovaný.
Nevlastná matka chlapca uviedla, že v spoločnej domácnosti s obžalovaným, jeho synom a svojimi tromi deťmi z prvého manželstva začali žiť od roku 1998. Po tom, čo otehotnela, Marek ju začal ignorovať...
"Keď nepočúval, ťapla som ho po zadku, ale tak isto aj jeho súrodencov," vypovedala Slavomíra K. Podľa jej názoru sa pod naštrbený vzťah s Marekom podpísali jeho starí rodičia (vnuk im bol neskôr zverený do výchovy).
Riaditeľ ZŠ, ktorú Marek navštevoval, uviedol, že išlo o normálne dieťa, ktoré nemalo problémy so správaním ani s prospechom. Podľa jeho názoru pobyt na psychiatrii, kam ho rodičia umiestnili, mu neprospel.
V "rečnisku" okresného súdu sa vystriedalo veľa svedkov a znalcov. Okrem učiteliek, ktoré neraz videli na Marekovi modriny, to bola aj žena, ktorá ho niekedy v roku 2002 našla v záhradke svojho domu uplakaného a pokakaného.
"Bol v hroznom stave. Tvrdil, že ho rodičia bijú, že sa chce zabiť," uviedla svedkyňa.
Chlapca vyšetrila znalkyňa z odvetvia psychológie. Tá zistila, že má nadpriemerné intelektové schopnosti a jeho výpoveď označila za vierohodnú. Okrem toho u Mareka zistila znaky fyzicky a psychicky týraného dieťaťa. Podľa záverov znalkyne sa ho obžalovaní snažili izolovať od starých rodičov, ktorých mal rád. Dieťa trpelo dlhodobým nedostatkom lásky a stratilo chuť žiť. Rodičia mu svojím správaním spôsobili ťažkú ujmu na jeho duševnom zdraví.
V uvedenej kauze bol vypracovaný aj posudok z odvetvia psychiatrie. Podľa neho u Mareka týranie nezistili, preto bol vypracovaný kontrolný posudok. Ten bol vo vzťahu k týraniu pozitívny.
Senát Okresného súdu Košice I. dospel k záveru, že manželia K. sú vinní z týrania svojho maloletého syna. S prihliadnutím na ich doposiaľ bezúhonný život a dobré pracovné charakteristiky im uložil hore uvedené podmienečné tresty. Obžalovaní sa odvolali. Krajský súd však ich odvolania zamietol s tým, že sú neodôvodnené. Verdikt je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári