podvod prišiel, už ho z bytu vysťahovali!
Plán si podvodníci dôsledne pripravili. Zistili, že v dvojizbovom byte na Hlavnej ulici býva pán Michal sám. Jeden z nich sa na neho nakontaktoval pod zámienkou, že je zo Sociálnej poisťovne a že dôchodca bude odtiaľ dostávať každý mesiac 1 000 korún. Aj sa mu preukázal nejakým preukazom. Vypísal pred ním potvrdenku a dal mu ju podpísať. Keď dostal tisíc korún, ešte netušil, akú to vlastne "búdu na neho šijú"! Pán zo "sociálky" prišiel o pár dní za ním opäť s tým, že k tomu, aby mohol dostávať finančný príspevok každý mesiac, je potrebné, aby podpísal listiny na miestnom úrade. Dôchodca sa vybral s podvodníkom na Miestny úrad Mestskej časti Košice Juh, kde jeho podpisy overili. Dodatočne vyšlo najavo, že práve vtedy podpísal splnomocnenie na predaj bytu!
Ďalší deň prišiel za pánom Michalom iný muž, ktorý sa predstavil ako policajt a povedal mu, že na východe Slovenska sa objavila zločinecká banda, ktorá okráda dôchodcov a potreboval by, aby s ním išiel. Pán Michal stále nič netušil a nechal sa odviezť až do Kráľovského Chlmca. Tam ho neznámy vysadil a nechal tam! Vtedy nešťastnému starčekovi došlo, že nie je niečo v poriadku. Sadol na vlak, ktorý ho priviezol do Košíc, no keď prišiel pred dom, v ktorom býva, videl, ako ho už z bytu sťahujú! Zavolal ihneď policajtov, no hliadka zistila, že všetko je papierovo v poriadku. Nový majiteľ sa totiž vedel preukázať pravým listom vlastníctva!
"Začali trestné stíhanie vo veci trestného činu podvodu. Prípad je v štádiu vyšetrovania, zatiaľ neboli obvinené konkrétne osoby. Vzhľadom na ďalšie úkony, podrobnosti vyšetrovania nemôžeme zverejniť. Chceli by sme však ľudí varovať, aby si stále dôsledne prečítali všetko, čo podpisujú," hovorí vyšetrovateľka npor. Aneta Mičeková z Úradu justičnej a kriminálne polície OR PZ Košice I.
Pán Michal zatiaľ býva v byte svojej sestry, pričom jeho majiteľom je nový vlastník. Vyšetrovateľka vysvetlila, že podobných prípadov je v Košiciach viac a hoci sa v samotnom spôsobe realizácie odlišujú, ich spoločným znakom je to, že ľudia sa nepresvedčia, čo podpíšu. V inom podvode zase obeť podpísala listiny podvodníkovi v domnienke, že podpisuje prípojku na internet. Pred notárom podpísal, že predáva byt, že splnomocňuje sprostredkovateľa na predaj bytu a dokonca aj to, že prijal finančný obnos! Pri dokazovaní počas vyšetrovania sa potom podvod preukazuje naozaj veľmi ťažko. Je tu tvrdenie proti tvrdeniu, no v prospech podozrivých hrajú dokumenty s podpismi overenými u notára. Dokázať to, že si obeť obsah listiny neprečítala pred podpísaním, je nemožné.
Podvodníci s bytmi si obete vyberajú zväčša medzi dôchodcami alebo medzi osobami so vzťahom k alkoholu. Niektorí dokonca obchod s bytom uzavreli priamo v krčme, a keď o strechu nad hlavou prišli a peniaze nedostali, na políciu potom prišli s plačom.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári