Riceovú, aby Slovensko a ďalšie krajiny "novej" EÚ zaradilo do bezvízového styku, v tejto oblasti sa aj napriek snahe ešte dlhý čas nič meniť nebude. Pre náš denník to včera počas svojej návštevy metropoly východu potvrdil veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe M. Vallee (na snímke). Východniari tak aj naďalej budú musieť zaplatiť 30 USD (cca 890 Sk) a cestovať na veľvyslanectvo do Bratislavy. Tamojší americkí vízoví konzuli im môžu, ale aj nemusia, udeliť povolenie na vstup do krajiny. Ako pritom veľvyslanec zdôraznil, ak by slovenská strana, resp. ďalšie krajiny EÚ ako protiopatrenie zaviedli recipročne víza pre amerických občanov, dosť výrazne by tým skomplikovali všetky pokroky, ktoré sa v tejto otázke v posledných rokoch spravili.
"Myslím si, že cesta, po ktorej teraz ideme, je rozumná. Chceme, aby Slováci mohli cestovať do Ameriky a naši občania čo najviac chodili do strednej Európy vrátane Slovenska. Bolo by lepšie, aby sme sa k tomu postavili pozitívne, než aby sme zaviedli určité kroky, ktoré by celý proces skomplikovali. Celý ten 'vízový' proces je niekedy nesprávne chápaný. Až 85 percent Slovákov žiadajúcich o udelenie víz do USA ich aj dostane a väčšina z nich na desať rokov. Našim cieľom je, aby Slováci, aj Američania, mohli cestovať bez víz. Aktívne chceme v tomto smere spolupracovať aj s vašou vládou, pretože len tak sa môžeme dostať ďalej."
Podľa amerického veľvyslanca musí v tejto otázke nastať politické rozhodnutie podmienené zmenami zákonov v americkom Kongrese, pričom Slovensko musí splniť viaceré podmienky v tzv. cestovnej mape. Ako skonštatoval počas pracovného obeda s členmi Americkej obchodnej komory a významnými košickými podnikateľmi a predstaviteľmi univerzít, zatiaľ najväčším problémom našej krajiny je to, že počet zamietnutých žiadostí o vízum aj napriek pozitívnemu trendu stále prekračuje nimi stanovenú hranicu 3 percentá.
"Je ťažké teraz predpovedať, kedy sa zruší vízová povinnosť. Ale mnoho ľudí už na tom usilovne pracuje, aby to bolo čo najskôr. Aj včera sme mali stretnutie s vašimi predstaviteľmi, kde sme naozaj ocenili pozitívne kroky zo slovenskej strany, ktoré v plnení 'cestovnej mapy' nastali. Myslím si, že pri splnení určitých podmienok a v kombinácii s novými pasmi, obsahujúcimi aj biometrické údaje, by sa to mohlo stať realitou."
Rodolphe M. Valle včera v Košiciach predstavil aj inicatívu "Higher Education Initiative", ktorou americké veľvyslanectvo bude podporovať spoluprácu slovenských a amerických univerzít s už etablovanými podnikmi a prichádzajúcimi investormi (bližšie informácie na www.usembassy.sk). Pri tejto príležitosti pochválil pripravenosť košickej TU na tento projekt, pričom Košický kraj je podľa jeho slov vďaka U.S. Steelu, Molexu a Getrag Fordu dobrým príkladom obojstranne výhodnej symbiózy amerického kapitálu a slovenského podnikateľského prostredia. Americký veľvyslanec sa včera v Košiciach ešte stretol so študentami vysokých škôl, predsedom KSK Zdenkom Trebuľom, prezidentom U.S. Steelu Davidom Lohrom a primátorom Františkom Knapíkom, s ktorým sa stihol aj pobicyklovať v uliciach mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári