prvostupňového súdu zamietol odvolanie vojenského prokurátora, aj tria obžalovaných expolicajtov s tým, že sú neodôvodnené.
Pre Petra B., Petra Š. a Mariána Š. to znamená, že rozsudok Okresného súdu v Michalovciach z marca tohto roku je právoplatný. Súd ich uznal vinnými z trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa, ktorého sa dopustili každý samostatne, z nedbanlivosti. Prvému z nich uložil trest 6 mesiacov, zvyšným dvom o dva menej. Všetkým podmienečne odložil výkon trestu na skúšobnú dobu v trvaní jedného roka.
Ide o jeden z najznámejších prípadov domáceho násilia s tragickým koncom. Došlo k nemu v obci Tušice, okr. Michalovce na Silvestra roku 2002. Jeho hlavným aktérom bol Miloslav K., ktorý medzi 11. a 11.15 hod. vo dvore rodinného domu svokrovcov, chladnokrvne usmrtil svoju 5-ročnú dcéru Dianku a jej 12-mesačného bračeka. Pod smrť vlastných detí sa podpísal 28-ročný chorý človek, ktorý nakoniec spáchal samovraždu... Ako sa v priebehu vyšetrovania ukázalo, v minulosti takýmto spôsobom odišli na večnosť aj jeho dvaja blízki príbuzní.
Podozrivými zo zanedbania služobných povinností sa stali policajti. Inšpekčná služba preverila zhruba desiatich príslušníkov polície. Ruka v ruke s preverovaním, prebiehalo aj tzv. skrátené vyšetrovanie, v rámci ktorého bolo vypočutých asi 30 svedkov. Na trestnej lavici skončili na základe obžaloby prokurátora traja, dnes už len bývalí policajti. Peter B., Peter Š. a Marián Š., čelili obžalobe pre trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti.
Príbuzní vdovy, ale aj obyvatelia Tušíc boli presvedčení, že k ničomu nemuselo dôjsť, keby sa dodržiaval zákon... Inšpekčná služba preverila zhruba desiatich príslušníkov polície. Ruka v ruke s preverovaním prebiehalo aj tzv. skrátené vyšetrovanie, v rámci ktorého bolo vypočutých asi 30 svedkov. Na trestnej lavici skončili na základe obžaloby prokurátora Peter B., Peter Š. a Marián Š.
K tomu sa žiada dodať, že v októbri 2003 Okresný súd v Michalovciach trio policajtov spod obžaloby prokurátora oslobodil. O tri mesiace neskôr verdikt potvrdil aj Krajský súd v Košiciach. Na základe sťažnosti pre porušenie zákona, ktorú podal generálny prokurátor SR, v septembri 2004 Najvyšší súd rozsudok zrušil s tým, že bol porušený zákon v prospech obžalovaných. Po zrušení rozsudku sa uvedená kauza vrátila na okresný súd. Kvôli zmene v senáte bolo potrebné vykonať celé dokazovanie odznova, a to v intenciách "najvyšieho".
Ten vyslovil právny názor, že obžalovaní svojou pasivitou zmarili splnenie jednej zo základných úloh Policajného zboru. A to v kontexte so zaisťovaním trestných činov a odhaľovaním ich páchateľov... Najvyšší súd dospel k záveru, že medzi konaním obžalovaných a obzvlášť závažným následkom, ktorým bola smrť dvoch maloletých detí, je priama príčinná súvislosť.
Na základe uvedeného, po vykonaní nového dokazovania, senát Okresného súdu v Michalovciach uznal obžalovaných vinnými v zmysle obžaloby a uložil im hore uvedené tresty. Pri ich ukladaní prihliadol na dovtedy bezúhonný život a kladné pracovné hodnotenia a charakteristiky policajtov. Podľa názoru senátu, trestom pre obžalovaných bolo aj samotné prejednanie prípadu, ktorý bol podrobne medializovaný, verejná mienka, resp. odsúdenie ich konania.
"Ľutujem, čo sa stalo, no necítim sa vinný z trestného činu, ktorý mi kladie za vinu obžaloba...," unisono tvrdili Peter B., Peter Š. a Marián Š.
To bol dôvod prečo sa proti rozsudku odvolali. Oni aj ich obhajcovia žiadali zrušenie verdiktu a oslobodenie spod obžaloby. Právni zástupcovia upriamili pozornosť senátu na to, že vina ich mandantov nebola jednoznačne, bez akýchkoľvek pochybností, preukázaná. Poukazovali na vykonané dokazovanie. Na fakt, že o tom, čo sa dialo v rodine K., resp. o vyhrážkach Miloslava K., že zabije deti, vedeli minimálne od 2. novembra príbuzní z obidvoch strán, aj štátne orgány...
Spokojný nebol ani vojenský prokurátor. Zdôraznil, že vzhľadom na potrebu uplatňovania individuálnej, ale aj generálnej prevencie, považuje uvedené tresty za neprimerane nízke. Navrhol ich zvýšenie a tiež uloženie zákazu činnosti v trvaní štyroch rokov. Teda, aby v uvedenom období, obžalovaní nemohli pôsobiť v ozbrojených silách a ozbrojených bezpečnostných zboroch.
Právna zástupkyňa vdovy, ktorá si medzičasom založila novú rodinu a porodila dcéru zdôraznila, že v súvislosti s tragédiou obžalovaní síce vyjadrili ľútosť, ale nie nad svojim konaním. Z toho vydedukovala, že by tak mohli postupovať aj v iných prípadoch...
Napadnutý verdikt na verejnom zasadaní veľmi podrobne preskúmal senát Krajského súdu v Košiciach. Keďže nezistil žiadne pochybenie prvostupňového súdu a to ani vo výroku o treste, odvolania prokurátora a obžalovaných zamietol.
Odvolací senát dospel k záveru, že obžalovaní ako službukonajúci policajti prijali oznámenia o závažných skutočnostiach, ale opatrenia, ktoré v rámci nich prijali, realizovali nedôsledne. Predsedníčka senátu na vysvetlenie uviedla, že od septembra 2004, keď Najvyšší súd zrušil verdikt a vyslovil právny názor, sa na skutkovom zistení nič nezmenilo. Ten v podstate vytýkal okresnému aj krajskému súdu nelogické vyhodnotenie vykonaných dôkazov a to, že pri právnom posúdení konania obžalovaných sa nevyrovnali so všetkými zistenými skutočnosťami...
Krajský súd sa stotožnil aj s výškou uložených trestov. A to aj vzhľadom na to, že išlo o ojedinelé vybočenie v konaní obžalovaných a na čas, ktorý uplynul od spáchania uvedeného trestného činu...
Dvaja z obžalovaných boli prepustení z Policajného zboru krátko po vznesení obvinenia. Keďže verdikt prvostupňového súdu včera nadobudol právoplatnosť, prepustený bude aj ich tretí kolega.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári