Korzár logo Korzár Košice

Za vinníka havárie AN-24 označili veliteľa lietadla kpt. Norberta Kumančíka

Košice - Slzy v očiach pani Heleny Čigášovej z obce Geča v okrese Košice-okolie nevysychajú ani po ôsmich mesiacoch. Presne toľko času uplynulo v

utorok od tragického nešťastia - havárie vojenského lietadla An-24, ktoré 19. januára narazilo do stromov na kopci Borsó, neďaleko maďarskej obce Hejce. Medzi 42 obeťami havárie bol aj Pavol Čigáš, príslušník Motorizovaného práporu Trebišov, ktorý pôsobil v mierovej misii KFOR v kosovskej Prištine ako vodič prieskumník. Syn H. Čigášovej by sa v decembri dožil 36 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozostalí, ale najmä verejnosť netrpezlivo očakávali výsledky vyšetrovania tragédie, najmä však to, čo bolo jej príčinou a kto ju zavinil. V stredu minulého týždňa začali pozostlým posielať z Vojenskej obvodnej prokuratúry (VOP) Prešov uznesenia o zastavení trestného stíhania vo veci pre prečin všeobecného ohrozenia. Podľa uznesenia mal byť spáchaný tak, že, citujeme: "dňa 19. 1. 2006 počas letu vojenského dopravného lietadla typu An-24 ev. č. SQF 5605 z Prištiny v Srbsku do Košíc prepravujúceho príslušníkov mierovej misie KFOR a ďalšie osoby na územie SR po tom, ako veliteľ posádky lietadla dostal z riadiacej veže letiska Košice súhlas na priblíženie podľa pravidiel letu podľa vizuálnej orientácie, nedodržal bezpečnostnú výšku pri profile klesania za situácie, keď v rozpore s ustanovením článku 69 vojenského predpisu S-Let-1-1 a vojenského predpisu Let-3-43 nenastavil nebezpečnú výšku podľa režimu letu 300 metrov nad najvyšším bodom prelietavaného terénu. V dôsledku čoho lietadlo po predchádzajúcom zachytení korún stromov narazilo do ich kmeňov a následne do zeme na úpätí kopca Borsó v katastri obce Hejce na území Maďarskej republiky..."

SkryťVypnúť reklamu

V uznesení z 20. 9. 2006, ktoré podpísal prokurátor VOP pplk. JUDr. Slavomír Juhász sa ďalej píše, že na vznik a existenciu hlavnej a spolupôsobiacich príčin leteckej nehody mala pravdepodobne vplyv činnosť posádky lietadla (veliteľa, druhého pilota, letovoda), ktorá si pravdepodobne neuvedomila výšku kopcov prelietavaného terénu, prešla na priblíženie podľa vizuálnych meteorologických podmienok a orientovala sa vizuálne. Podľa osvetlených obcí v údolí rieky Hornád a svetelnými bodmi pod lietadlom (svetlá letiska Košice, osvetlené železničné prekladisko, U.S. Steel Košice) vľavo v smere letu. Pričom nebol vylúčený ani vplyv takzvanej "Kraftovej ilúzie čiernej diery", keď sa osvetlený bod v diaľke pilotovi v noci pri lete nad neosvetleným terénom javí bližšie ako v skutočnosti. Čo môže u pilota vyvolať pocit, že je potrebné viac klesať. Ako ďalšiu príčinu pádu vyšetrovatelia uvádzajú nenastavenie signalizácie nebezpečnej výšky veliteľom lietadla "s najväčšou pravdepodobnosťou preto, lebo zvuková signalizácia po modernizácii lietadla signalizovala pokles pod nastavenú výšku nepretržite až do pristátia, čo rušivo pôsobilo na korešpondenciu i na všetkých členov posádky. A teda pilot túto signalizáciu mohol nenastaviť v snahe o to, aby pri jej rušivom vplyve nedošlo k prepočutiu alebo skomoleniu prípadnej dôležitej informácie od orgánov riadenia letu, alebo niektorého z členov osádky."

SkryťVypnúť reklamu

Z uznesenia teda vyplýva, že na vznik nehody mala vplyv nesprávna činnosť veliteľa lietadla kpt. Norberta Kumančíka, ktorý z presne nezistených príčin nedodržal bezpečnostnú výšku. Pri jej správnom nastavení na rádiovýškomere by s najväčšou pravdepodobnosťou (píše sa v uznesení) posádka pri správnej funkcii signalizácie, stihla lietadlo vyviesť z nebezpečného klesania a zabránila tak zrážke s terénom a vzniku leteckej nehody. Lietadlo An-24 nebolo vybavené záznamovým vybavením na záznam komunikácie medzi členmi posádky, preto nie je podľa vyšetrovateľov možné objektívne zhodnotiť činnosť druhého pilota a letovoda lietadla a ich podiel na vzniku nehody.

Vyšetrovatelia označili N. Kumančíka za vinníka nešťastia aj na základe znaleckého posudku MUDr. Dalibora Kállaya, znalca z oboru zdravotníctva odvetvia súdneho lekárstva, podľa ktorého tým, kto pilotoval lietadlo An-24 v záverečných fázach letu, bol práve veliteľ lietadla. Vyplýva to nielen z charakteru zranení jeho a druhého pilota, pplk. Miroslava Nováka, ale aj z mechanizmu ich zranení a výsledkov pomocných laboratórnych vyšetrení.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek vyčerpávajúcim informáciám v uznesení, pozostalých, okrem otázky ako došlo k havárii, zaujímajú aj iné veci.

"Prečo pre nich poslali také staré lietadlo a nie modernejšie," so slzami v očiach nám vravela pani Čigášová. "Čakali až kým sa nestane nejaké nešťastie a až potom tieto lietadlá vyradili zo služby. Je to hrozná tragédia, keby som nemala príbuzných a Pána Boha, u ktorých hľadám útechu a silu, neviem, ako by som to vôbec prežila. A to, že vinu hodili na pilota? To sa dalo čakať."

Pozostalí môžu podať do troch dní od prevzatia uznesenia VOP voči nemu sťažnosť, tá má odkladný účinok.

Uznesenie - konečné resumé

Podľa záverov odbornej vyšetrovacej komisie, hlavnou príčinou leteckej nehody bola pravdepodobne strata situačnej a výškovej orientácie pri nedodržaní bezpečnostnej výšky letu na danom úseku priblíženia, pravdepodobne v snahe o včasné upravenie si režimu pred pristátím. Spolupôsobiacimi príčinami boli nenastavenie signalizácie nebezpečnej výšky na rádiovýškomere na stanovenú hodnotu, prechod z prístrojového na vizuálne priblíženie na letisko Košice na veľkej vzdialenosti 36 kilometrov od vzletovej a pristávacej dráhy a neprimerané klesanie, vzhľadom na vzdialenosť od letiska a výšku začiatku klesania (10 m/s z výšky 3 000 m vo vzdialenosti 50 km od letiska). A toto klesanie mohlo byť pri prechode na vizuálne priblíženie spôsobené tzv. Kraftovou ilúziou "čiernej diery", keď osvetlené letisko sa v noci mohlo zdať bližšie než bolo v skutočnosti. Čo mohlo vyvolať snahu o väčšie klesanie.

Uznesenie - Ako došlo k tragédii

V súlade s plánom mal byť odlet lietadla z letiska Priština o 16.00 h UTC (svetového koordinovaného času) a prílet na letisko Košice o 18.33 h UTC. Lietadlo vzlietlo v Prištine o 16.02 h UTC. Let bol bez problémov a v čase 18:28:59 h UTC odovzdalo riadenie letu približovacie stanovište riadenia Budapešť a riadenie letu prevzalo približovacie stanovište riadenia Košice (RADAR). Posádka klesala pred pristátím na letisko Košice z výšky 3 500 m a pravdepodobne z dôvodu zníženia rýchloti letu a zabráneniu rozbiehania lietadla v klesaní, vysunula podvozok tesne pred začiatkom tohto klesania. Vzhľadom na dobré meteorologické podmienky v čase 18:34:53 UTC vo vzdialenosti 37 km od letiska Košice posádka akceptovala návrh radarového riadiaceho lietania na letisku Košice na vizuálne priblíženie na dráhu 01. V ďalšom posádka pokračovala v klesaní podľa vizuálnej orientácie v priamom smere na prívodnú rádiostanicu letiska, pravdepodobne na okruhovú výšku letiska (500 m), alebo výšku preletu (762 m), pričom si zrejme vzhľadom na osvetlené údolie a svetelné body pred lietadlom vľavo od lietadla neuvedomila výšku kopcov v tmavom teréne pod a v blízkosti pred lietadlom v smere jeho letu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 333
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 046
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 088
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 904
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 494
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 210
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 069
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 850
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 321
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 657
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 880
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 210
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 069
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 850
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 321
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 657
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 880
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu