(EIB) podpísať zmluvu o poskytnutí kontroverzného úveru vo výške 1,4 miliardy Sk. Nášmu denníku túto skutočnosť po rokovaniach s vedením KSK včera oznámil bývalý podpredseda českej vlády a súčasný viceprezident EIB Ivan Pilip.
Debata o poskytnutí spomínaného úveru vzbudila predčasom vášnivé reakcie pri augustovom rokovaní zastupiteľstva KSK, kde sa najmä pravicovým poslancom z KDH a SDKÚ nepáčilo príliš vysoké zadĺženie kraja, ktoré by pri čerpaní úveru z EIB, príp. inej banky nastalo. Naopak argumentovali tým, že namiesto pôžičky by sa kraj mal sústrediť na čerpanie financií z eurofondov, aby zaťaženie rozpočtu bolo čo najnižšie a KSK by tak nehrozil osud extrémne zadĺžených Košíc po skončení primátorovania R. Schuestra. Predseda KSK kontroval tým, že pre kraj je životne dôležité, aby mal vyhovujúcu dopravnú infraštruktúru, lebo v opačnom prípade sa mu nepodarí získať investorov a pritiahnuť turistov. Pri predpokladaných úrokových sadzbách a dobe splácania 30 rokov by daňoví poplatníci z Košického kraja zaplatili za tento úver, ktorý by sa použil najmä na zlepšenie stavu ciest 2. a 3. triedy, spolu až takmer 2,5 miliardy Sk.
"Vždy je otázkou, či sa má alebo nemá brať úver. Ale myslím si, že v situácii kraja to zmysluplné je. Mestu Košice by som predtým úver nedoporučoval, ale kraju áno. K tomu, že sa za tých 30 rokov zvýši celková cena úveru si môžeme položiť otázku, či si zobrať hypotéku alebo nebývať? Je jasné, že za hypotéku zaplatíte viac, než by ste si kúpili dom za hotové, ale... My si myslíme, že splácaním úveru KSK neohrozí svoju stabilitu. Navyše ponúkame dobré podmienky, keďže naša úroková marža je len plus 0,13 percenta k referenčnej sadzbe Euribor. Verím, že naša ponuka je najlepšia aj v porovnaní s inými bankami, keďže EIB je nezisková organizácia a v podstate nám stačí zarobiť iba na platy zamestnancov," tvrdí I. Pilip s dovetkom, že EIB už poskytla pre Slovensko celkové úvery vo výške 75 miliárd Sk.
Samozrejme, že nás zaujímalo, aký je priemerný plat v EIB. Ten podľa jej viceprezidenta predstavuje sumu zhruba 6500 euro, čo je zhruba 244 000 Sk mesačne. "Ale aj život v Luxembourgu je podstatne drahší ako tu," skonštatoval.
Ako dodal, KSK je pre EIB seriózny partner a má jasne sformulované, na čo chce peniaze použiť. "Rokovanie bolo vecné. Je racionálne zobrať si úver na riešenie dopravnej infraštruktúry, ako plánuje KSK. Naši experti nimi navrhnuté projekty hodnotili pozitívne, rovnako ako hospodárenie KSK."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári