Korzár logo Korzár Košice

Herec Boris Farkaš chodieva po svete s fotoaparátom, pripravený loviť zaujímavé snímky

Ak by bol roztržitý ako Monk, tak sa mu ho nepodarí nadabovaťKošickí divadelní diváci mali ani nie pred týždňom doslova sviatok. Mohli si totiž

Ak by bol roztržitý ako Monk, tak sa mu ho nepodarí nadabovať

Košickí divadelní diváci mali ani nie pred týždňom doslova sviatok. Mohli si totiž vychutnať predstavenie "Letní hostia" bratislavského divadla Astorka Korzo 90´, v ktorom im na jednom pódiu ponúklo herecký koncert hneď niekoľko našich známych a veľmi populárnych hercov a herečiek. Popri Anke Šiškovej, Szidy Tobias, Adym Hajdu, Zuze Kronerovej, Vladovi Černom, Marte Sládečkovej, Mirovi Nogovi či Zite Furkovej to bol i Boris Farkaš. Pred predstavením si našiel v čerstvo vymaľovanej šatni Jumbo centra čas na rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Divadelná sezóna sa v podstate naplno ešte nerozbehla a B. Farkaš považuje zájazd s kolegami za skutočne dobrý štart... "Tento zájazd je veľmi veselý. Nevideli sme sa dva mesiace počas divadelných prázdnin, takže si máme čo povedať. Ešte aj počasie nám prialo, navyše sme oddýchnutí po lete. Iné to je v máji či júni, na konci sezóny, kedy sme už aj na konci so silami," prezradil herec. Pre neho je však ako pre herca jedno, či sa do Košíc vyberie hosťovať s jedným kolegom, alebo či prídu pätnásti... "Uznávam však, že pre divákov v tých mestách, kam často nechodíme, to je určite veľmi príjemné, keď príde doslova celá zostava z Astorky... My si vlastne neuvedomujeme, koľko sa nás v tejto hre pozbieralo pre nás je to jednoducho jedna z mnohých inscenácií nášho divadla."

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka zájazdu za divákmi na východ Slovenska, sa mohol ukázať aj pred publikom v Prešove, kde vyrastal. "Zaujímavé je, že som z Prešova odišiel len asi tri týždne pred tým, než sme sem prišli s divadlom. Počas prázdnin som totiž nijako špeciálne netúžil po tom, aby som cestoval hore-dole po svete. Potreboval som si iba oddýchnuť od divadla a na to mi úplne stačilo, že som zašiel do Prešova a poobzeral si všetky tie miesta, ktoré som poznal ako mladík..."

Vždy, keď si nájde čas a zájde do Prešova, chvíľu svojho času venuje spomienkam. "Už je to pre mňa taký rituál. Chodím po meste a hľadám miesta, ktoré poznám. Samozrejme, mnohé z nich už neexistujú, lebo čas hlodá všade rovnako... Ale tie najpodstatnejšie veci vždy nájdem - nikdy neobídem dom, kde som dvadsať rokov býval. S jedným kamarátom som si doteraz zachoval silný vzťah, takže keď som v Prešove, nejaký čas strávim u neho a on zhodou okolností býva hneď vedľa budovy gymnázia, ktoré sme spolu navštevovali. Keď viem, koľko času strávim v Prešove, podľa toho si rozdelím prechádzky po starých miestach..."

SkryťVypnúť reklamu

Po B. Farkašovi by ste v Prešove našli nejednu stopu, ktorú tam zanechal. Okrem iného i v podobe vyrezávaného srdiečka na strome. "Musím sa priznať, že ja som strašne rád rezal do stromov srdcia, aj keď viem, že sa to nemá. Konkrétne dve srdiečka stále viem, kde sú. Trochu tie stromy povyrástli, ale srdcia ostali... Dokonca sa mi stalo, že som stretol aj svoju lásku z detstva. Neboli to také tie pravé lásky, skôr iba platonické, no v jednom prípade, keď som tú dnes už dámu zbadal, tak som si povedal škoda, že to vtedy nevyšlo. Na druhej strane, čo ak je práve to dobre, že všetko dopadlo tak ako dopadlo?"

S odstupom času prišiel na to, čo je v láske dôležité. "Vtedy, keď som v Prešove vyrezával srdcia do stromov, vtedy som to vnímal inak. Keď je mladý človek zaľúbený, tak je mu každá žena krásna a dokonalá. Prečo je tomu tak, to sa nedá vysvetliť. To sú veci medzi nebom a zemou a ja by som si zbytočne lámal hlavu, keby som chcel odhaliť, ako to všetko vlastne funguje..." Aj pri svojej manželke jednoducho stratil hlavu. "Neviem povedať, čo ma pri nej takpovediac ´dostalo´. Keď sa zamilujete, ona je vo všetkom ideálna a všetko na nej je úžasné..."

S manželku má dve deti dcéru Kristínu a syna Ondreja. Ako vraví, so striedavým úspechom sa mu darí vychádzať s nimi priateľsky. "Rodič je však rodič a v niektorých prípadoch musí ustúpiť priateľstvo a nastupuje autorita a práve otec či mama musia byť tí múdrejší. Aj keď - s odstupom času som zistil, že to vôbec nemusí byť tak. U nás v rodine však funguje taká vlastnosť, že keď jeden z nás urobí chybu a sám si ju prizná, príde sa zvyšnej časti rodiny ospravedlniť. A to neplatí len u detí, často aj ja robím chyby. Vedieť sa prísť ospravedlniť, je podľa mňa veľmi dôležitá vec."

Nechceli z detí hercov

B. Farkaš pochádza z divadelnej rodiny, jeho otec Ladislav bol hercom. Po skončení gymnázia sa pokúšal dostať na VŠMU, ale nedarilo sa mu, tak sa rozhodol študovať v Prešove na Filozofickej fakulte andragogiku vzdelávanie dospelých. Na herectvo ho vzali až na tretí pokus. Po angažmáne v Nitre a na Novej scéne sa v roku 1990 dostal do divadla Astorka Korzo ´90, ktoré je jeho domovskou scénou doteraz.

Keďže veľmi dobre vie, čo to obnáša - nechcel aby jeho deti robili herectvo. Najmä divadelné, v ktorom je to dnes doslova bieda... "Vidím, že mladí talentovaní herci jednoducho nedostanú šancu hrať v divadle, lebo divadlá nemajú na plat. Takže príležitosť dostanú iba vtedy, keď starší herec odíde, aby mohli prijať nového... Podľa mňa je veľký risk ísť študovať herectvo... Sám som na škole vyučoval mnoho šikovných a talentovaných hercov, ktorí si však po skončení školy nevedeli nájsť stále angažmán, a tak sa stratili v prítmí dabingového štúdia. Ak sa aj po rokoch snažili vrátiť na divadelné dosky, zistili, že to vôbec nie je také jednoduché a že to už nefunguje. Herectvo je profesia, pri ktorej potrebujete sústavný tréning. Rovnako ako chirurg keď dva mesiace neoperoval, nebude mať hneď po návrate na sálu takú istotu v ruke ako pred tým..."

Staršou spomedzi detí je dcéra Kristína, ktorú to podvedome vždy ťahalo k herectvu. Vybrala sa však študovať dramaturgiu. Nakoniec sa ale aj tak neubránila tomu, aby si ju získali divadelné dosky i televízna kamera. Po boku svojho otca sa objavila v seriáli Slovenskej televízie Rodinné tajomstvá. B. Farkaš si zahral advokáta Drahoša Košického a dcéra Kristína si zahrala jeho dcéru... "Keby šlo len o ten seriál... Ona však už rok študovala v Prahe a tam sa dostala do Činoherného klubu, kde medzi časom hrala už v troch inscenáciách, raz to dokonca bola hlavná úloha. Ide to teda aj bez toho, aby mal človek skončené herectvo, asi po mne niečo podedila..." Aj keď bol prvotne proti tomu, aby sa z nej stala herečka, dnes svoj názor upravil. "Jasné, že keď ju vidím v niečom, čo sa jej vydarilo, tak som spokojný, že sa takto rozhodla a som na ňu veľmi hrdý - veď ktorý otec by nebol?"

Keď sa spolu objavili na nakrúcaní seriálu Rodinné tajomstvá, B. Farkaš sa snažil Kristínu vnímať ako herečku, nie ako svoju dcéru. "V podvedomí to však aj tak fungovalo, navyše hrali sme naozaj otca a dcéru... Keď sa začalo nakrúcať, tak som si myslel, že bude treba Kristíne kadečo vysvetliť, pomôcť jej. Ale po prvom dni, počas ktorého sme hrali jeden vedľa druhého, som si uvedomil, že by to bolo úplne zbytočné a že tá cesta, ktorou sa uberá, je správna. Ako študentka dramaturgie veľmi dobre vie, čo všetko herectvo obnáša..."

Seriál Rodinné tajomstvá sa začal vysielať približne pred rokom a vedenie STV robilo okolo tohto projektu veľké haló. To však akosi utíchlo, seriál nijak špeciálne slovenských divákov nenadchol... "Podľa mňa tomuto seriálu veľmi poškodilo vtedajšie vedenie televízie. Boli totiž nakrútené 50 minútové časti, ktoré sa televízni finančníci rozhodli surovo predeliť na polovičku len kvôli tomu, aby tam mohli dať reklamný čas. Bol to veľmi neodborný zásah, povedal by som, že až hlúpy. Tí ľudia, ktorí to takto vymysleli, síce boli možno už od detstva aj tri krát denne v banke, no určite ani raz neboli v bábkovom divadle a kultúre vôbec nerozumejú..."

V Sedem s. r. o ho už nevídať

Hlas B. Farkaša si dlhú dobu televízni diváci spájali so svojráznym poručíkom zo seriálu Dempsey a Makepeaceová, dnes ho môžete začuť ako ďalšieho detektíva Adriana Monka. "Ak by som bol taký roztržitý ako on, tak sa mi nepodarí nadabovať ani jeden diel... Veľmi rád som však prijal ponuku dabovať túto postavu. Nie je to typický americký seriál plný krvi, páči sa mi aj svojrázny humor, ktorý divákom ponúka. Je to naozaj kvalitný seriál, každému záleží na tom, aby bol urobený dobre vidieť to aj na práci prekladateľov a úpravcov dialógov."

V poslednej dobe sa televíznym divákom pripomenul i ako jeden z glosátorov v relácii televízie Markíza Sedem s. r. o. Počas posledných mesiacov pred prázdninami ho však v nej už nebolo vídať... "Nezáleží to odo mňa, či sa do tejto relácie vrátim, je to na ľuďoch, ktorí tam hostí volajú. Spočiatku som sa pri nakrúcaní cítil naozaj výborne, potom sa mi však začalo zdať, že to s úrovňou relácie ide z kopca. Témy, ktoré sa vyberali, príliš často hraničili s lascívnosťou. Myslím, že ambície tejto relácie boli spočiatku iné a potom sa to začalo zvažovať na ľudovú nôtu. Náročný divák tak prišiel o jednu z mála kvalitných zábavných relácií..."

Po dlhej dobe však mal to šťastie, že dostal príležitosť postaviť sa pred filmovú kameru a zúčastniť sa na nakrúcaní slovenského filmu. "Nedostali sme na to peniaze z ministerstva kultúry, ja sám som účinkoval bez nároku na honorár. Nakrúcanie je už za nami, teraz sa materiál strihá, robí sa hudba, film by mal byť hotový začiatkom budúceho roka. Nakrútený je podľa novely Leopolda Laholu Rozhovor s nepriateľom."

Na nedostatok práce sa našťastie nemôže sťažovať. Popri nej mu však stále menej a menej času ostáva na jeho koníčky fotografovanie a kreslenie karikatúr. "Pri ´vážnych´ veciach, ako je fotenie v divadle, ostávam verný fotografovaniu na film. Kúpil som si však aj kvalitný digitál a úžasné je, že je taký malý, že sa mi vmestí do vrecka. Takže ho mám poruke a vždy, keď vidím čo si zaujímavé, môžem to zachytiť. A čo sa týka karikatúr na to nemám už takmer vôbec čas. Kreslím si vtedy, keď si v rámci prípravy na novú hru čítam scenár. Niekto si čarbe poznámky na kraj scenára, ja si tam kreslím. Škoda je, že takmer nič z toho, čo si nakreslím, si nenechávam - všetko vyhodím," dodal herec na záver.

Dátum narodenia: 4. júl 1954

Znamenie: Rak

Miesto narodenia: Ratková

Ukončené vzdelanie: VŠMU

Rodinný stav: ženatý, dve deti

Relax: fotografovanie

Filmová a televízna tvorba

2005 Rodinné tajomstvá

2005 Ticho

1999 Fiaker čísli 21

1999 Armagedon na Grbe

1999 V zajatí lásky

1999 Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas

1990 Fuente ovejuna

1990 Rozprávka o tichej krajine

1986 Kucapaca alebo Obnovenie poriadku

1984 Kto chce získať princeznú

1984 Návrat Jána Petru

1983 Pastierova česť

1983 Princezná a mesiac

1983 Výlet do mladosti

1982 Na konci diaľnice

1982 Soľ nad zlato

1979 A pobežím až na kraj sveta

1979 Frndolína

1978 Kazko Vlasko

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Autor: SÍDLISKO ŤAHANOVCE

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 845
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 515
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 585
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 449
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 327
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 274
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 250
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 032
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 24 385
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 164
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 981
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 824
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 378
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 989
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 636
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  2. Peter Slamenik: Černák
  3. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  4. Ján Chomík: Blázni
  5. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  6. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  7. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  8. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 24 385
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 164
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 981
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 257
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 824
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 378
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 989
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 636
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu