Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Herec Boris Farkaš chodieva po svete s fotoaparátom, pripravený loviť zaujímavé snímky

Ak by bol roztržitý ako Monk, tak sa mu ho nepodarí nadabovaťKošickí divadelní diváci mali ani nie pred týždňom doslova sviatok. Mohli si totiž

Ak by bol roztržitý ako Monk, tak sa mu ho nepodarí nadabovať

Košickí divadelní diváci mali ani nie pred týždňom doslova sviatok. Mohli si totiž vychutnať predstavenie "Letní hostia" bratislavského divadla Astorka Korzo 90´, v ktorom im na jednom pódiu ponúklo herecký koncert hneď niekoľko našich známych a veľmi populárnych hercov a herečiek. Popri Anke Šiškovej, Szidy Tobias, Adym Hajdu, Zuze Kronerovej, Vladovi Černom, Marte Sládečkovej, Mirovi Nogovi či Zite Furkovej to bol i Boris Farkaš. Pred predstavením si našiel v čerstvo vymaľovanej šatni Jumbo centra čas na rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Divadelná sezóna sa v podstate naplno ešte nerozbehla a B. Farkaš považuje zájazd s kolegami za skutočne dobrý štart... "Tento zájazd je veľmi veselý. Nevideli sme sa dva mesiace počas divadelných prázdnin, takže si máme čo povedať. Ešte aj počasie nám prialo, navyše sme oddýchnutí po lete. Iné to je v máji či júni, na konci sezóny, kedy sme už aj na konci so silami," prezradil herec. Pre neho je však ako pre herca jedno, či sa do Košíc vyberie hosťovať s jedným kolegom, alebo či prídu pätnásti... "Uznávam však, že pre divákov v tých mestách, kam často nechodíme, to je určite veľmi príjemné, keď príde doslova celá zostava z Astorky... My si vlastne neuvedomujeme, koľko sa nás v tejto hre pozbieralo pre nás je to jednoducho jedna z mnohých inscenácií nášho divadla."

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka zájazdu za divákmi na východ Slovenska, sa mohol ukázať aj pred publikom v Prešove, kde vyrastal. "Zaujímavé je, že som z Prešova odišiel len asi tri týždne pred tým, než sme sem prišli s divadlom. Počas prázdnin som totiž nijako špeciálne netúžil po tom, aby som cestoval hore-dole po svete. Potreboval som si iba oddýchnuť od divadla a na to mi úplne stačilo, že som zašiel do Prešova a poobzeral si všetky tie miesta, ktoré som poznal ako mladík..."

Vždy, keď si nájde čas a zájde do Prešova, chvíľu svojho času venuje spomienkam. "Už je to pre mňa taký rituál. Chodím po meste a hľadám miesta, ktoré poznám. Samozrejme, mnohé z nich už neexistujú, lebo čas hlodá všade rovnako... Ale tie najpodstatnejšie veci vždy nájdem - nikdy neobídem dom, kde som dvadsať rokov býval. S jedným kamarátom som si doteraz zachoval silný vzťah, takže keď som v Prešove, nejaký čas strávim u neho a on zhodou okolností býva hneď vedľa budovy gymnázia, ktoré sme spolu navštevovali. Keď viem, koľko času strávim v Prešove, podľa toho si rozdelím prechádzky po starých miestach..."

Skryť Vypnúť reklamu

Po B. Farkašovi by ste v Prešove našli nejednu stopu, ktorú tam zanechal. Okrem iného i v podobe vyrezávaného srdiečka na strome. "Musím sa priznať, že ja som strašne rád rezal do stromov srdcia, aj keď viem, že sa to nemá. Konkrétne dve srdiečka stále viem, kde sú. Trochu tie stromy povyrástli, ale srdcia ostali... Dokonca sa mi stalo, že som stretol aj svoju lásku z detstva. Neboli to také tie pravé lásky, skôr iba platonické, no v jednom prípade, keď som tú dnes už dámu zbadal, tak som si povedal škoda, že to vtedy nevyšlo. Na druhej strane, čo ak je práve to dobre, že všetko dopadlo tak ako dopadlo?"

S odstupom času prišiel na to, čo je v láske dôležité. "Vtedy, keď som v Prešove vyrezával srdcia do stromov, vtedy som to vnímal inak. Keď je mladý človek zaľúbený, tak je mu každá žena krásna a dokonalá. Prečo je tomu tak, to sa nedá vysvetliť. To sú veci medzi nebom a zemou a ja by som si zbytočne lámal hlavu, keby som chcel odhaliť, ako to všetko vlastne funguje..." Aj pri svojej manželke jednoducho stratil hlavu. "Neviem povedať, čo ma pri nej takpovediac ´dostalo´. Keď sa zamilujete, ona je vo všetkom ideálna a všetko na nej je úžasné..."

S manželku má dve deti dcéru Kristínu a syna Ondreja. Ako vraví, so striedavým úspechom sa mu darí vychádzať s nimi priateľsky. "Rodič je však rodič a v niektorých prípadoch musí ustúpiť priateľstvo a nastupuje autorita a práve otec či mama musia byť tí múdrejší. Aj keď - s odstupom času som zistil, že to vôbec nemusí byť tak. U nás v rodine však funguje taká vlastnosť, že keď jeden z nás urobí chybu a sám si ju prizná, príde sa zvyšnej časti rodiny ospravedlniť. A to neplatí len u detí, často aj ja robím chyby. Vedieť sa prísť ospravedlniť, je podľa mňa veľmi dôležitá vec."

Nechceli z detí hercov

B. Farkaš pochádza z divadelnej rodiny, jeho otec Ladislav bol hercom. Po skončení gymnázia sa pokúšal dostať na VŠMU, ale nedarilo sa mu, tak sa rozhodol študovať v Prešove na Filozofickej fakulte andragogiku vzdelávanie dospelých. Na herectvo ho vzali až na tretí pokus. Po angažmáne v Nitre a na Novej scéne sa v roku 1990 dostal do divadla Astorka Korzo ´90, ktoré je jeho domovskou scénou doteraz.

Keďže veľmi dobre vie, čo to obnáša - nechcel aby jeho deti robili herectvo. Najmä divadelné, v ktorom je to dnes doslova bieda... "Vidím, že mladí talentovaní herci jednoducho nedostanú šancu hrať v divadle, lebo divadlá nemajú na plat. Takže príležitosť dostanú iba vtedy, keď starší herec odíde, aby mohli prijať nového... Podľa mňa je veľký risk ísť študovať herectvo... Sám som na škole vyučoval mnoho šikovných a talentovaných hercov, ktorí si však po skončení školy nevedeli nájsť stále angažmán, a tak sa stratili v prítmí dabingového štúdia. Ak sa aj po rokoch snažili vrátiť na divadelné dosky, zistili, že to vôbec nie je také jednoduché a že to už nefunguje. Herectvo je profesia, pri ktorej potrebujete sústavný tréning. Rovnako ako chirurg keď dva mesiace neoperoval, nebude mať hneď po návrate na sálu takú istotu v ruke ako pred tým..."

Staršou spomedzi detí je dcéra Kristína, ktorú to podvedome vždy ťahalo k herectvu. Vybrala sa však študovať dramaturgiu. Nakoniec sa ale aj tak neubránila tomu, aby si ju získali divadelné dosky i televízna kamera. Po boku svojho otca sa objavila v seriáli Slovenskej televízie Rodinné tajomstvá. B. Farkaš si zahral advokáta Drahoša Košického a dcéra Kristína si zahrala jeho dcéru... "Keby šlo len o ten seriál... Ona však už rok študovala v Prahe a tam sa dostala do Činoherného klubu, kde medzi časom hrala už v troch inscenáciách, raz to dokonca bola hlavná úloha. Ide to teda aj bez toho, aby mal človek skončené herectvo, asi po mne niečo podedila..." Aj keď bol prvotne proti tomu, aby sa z nej stala herečka, dnes svoj názor upravil. "Jasné, že keď ju vidím v niečom, čo sa jej vydarilo, tak som spokojný, že sa takto rozhodla a som na ňu veľmi hrdý - veď ktorý otec by nebol?"

Keď sa spolu objavili na nakrúcaní seriálu Rodinné tajomstvá, B. Farkaš sa snažil Kristínu vnímať ako herečku, nie ako svoju dcéru. "V podvedomí to však aj tak fungovalo, navyše hrali sme naozaj otca a dcéru... Keď sa začalo nakrúcať, tak som si myslel, že bude treba Kristíne kadečo vysvetliť, pomôcť jej. Ale po prvom dni, počas ktorého sme hrali jeden vedľa druhého, som si uvedomil, že by to bolo úplne zbytočné a že tá cesta, ktorou sa uberá, je správna. Ako študentka dramaturgie veľmi dobre vie, čo všetko herectvo obnáša..."

Seriál Rodinné tajomstvá sa začal vysielať približne pred rokom a vedenie STV robilo okolo tohto projektu veľké haló. To však akosi utíchlo, seriál nijak špeciálne slovenských divákov nenadchol... "Podľa mňa tomuto seriálu veľmi poškodilo vtedajšie vedenie televízie. Boli totiž nakrútené 50 minútové časti, ktoré sa televízni finančníci rozhodli surovo predeliť na polovičku len kvôli tomu, aby tam mohli dať reklamný čas. Bol to veľmi neodborný zásah, povedal by som, že až hlúpy. Tí ľudia, ktorí to takto vymysleli, síce boli možno už od detstva aj tri krát denne v banke, no určite ani raz neboli v bábkovom divadle a kultúre vôbec nerozumejú..."

V Sedem s. r. o ho už nevídať

Hlas B. Farkaša si dlhú dobu televízni diváci spájali so svojráznym poručíkom zo seriálu Dempsey a Makepeaceová, dnes ho môžete začuť ako ďalšieho detektíva Adriana Monka. "Ak by som bol taký roztržitý ako on, tak sa mi nepodarí nadabovať ani jeden diel... Veľmi rád som však prijal ponuku dabovať túto postavu. Nie je to typický americký seriál plný krvi, páči sa mi aj svojrázny humor, ktorý divákom ponúka. Je to naozaj kvalitný seriál, každému záleží na tom, aby bol urobený dobre vidieť to aj na práci prekladateľov a úpravcov dialógov."

V poslednej dobe sa televíznym divákom pripomenul i ako jeden z glosátorov v relácii televízie Markíza Sedem s. r. o. Počas posledných mesiacov pred prázdninami ho však v nej už nebolo vídať... "Nezáleží to odo mňa, či sa do tejto relácie vrátim, je to na ľuďoch, ktorí tam hostí volajú. Spočiatku som sa pri nakrúcaní cítil naozaj výborne, potom sa mi však začalo zdať, že to s úrovňou relácie ide z kopca. Témy, ktoré sa vyberali, príliš často hraničili s lascívnosťou. Myslím, že ambície tejto relácie boli spočiatku iné a potom sa to začalo zvažovať na ľudovú nôtu. Náročný divák tak prišiel o jednu z mála kvalitných zábavných relácií..."

Po dlhej dobe však mal to šťastie, že dostal príležitosť postaviť sa pred filmovú kameru a zúčastniť sa na nakrúcaní slovenského filmu. "Nedostali sme na to peniaze z ministerstva kultúry, ja sám som účinkoval bez nároku na honorár. Nakrúcanie je už za nami, teraz sa materiál strihá, robí sa hudba, film by mal byť hotový začiatkom budúceho roka. Nakrútený je podľa novely Leopolda Laholu Rozhovor s nepriateľom."

Na nedostatok práce sa našťastie nemôže sťažovať. Popri nej mu však stále menej a menej času ostáva na jeho koníčky fotografovanie a kreslenie karikatúr. "Pri ´vážnych´ veciach, ako je fotenie v divadle, ostávam verný fotografovaniu na film. Kúpil som si však aj kvalitný digitál a úžasné je, že je taký malý, že sa mi vmestí do vrecka. Takže ho mám poruke a vždy, keď vidím čo si zaujímavé, môžem to zachytiť. A čo sa týka karikatúr na to nemám už takmer vôbec čas. Kreslím si vtedy, keď si v rámci prípravy na novú hru čítam scenár. Niekto si čarbe poznámky na kraj scenára, ja si tam kreslím. Škoda je, že takmer nič z toho, čo si nakreslím, si nenechávam - všetko vyhodím," dodal herec na záver.

Dátum narodenia: 4. júl 1954

Znamenie: Rak

Miesto narodenia: Ratková

Ukončené vzdelanie: VŠMU

Rodinný stav: ženatý, dve deti

Relax: fotografovanie

Filmová a televízna tvorba

2005 Rodinné tajomstvá

2005 Ticho

1999 Fiaker čísli 21

1999 Armagedon na Grbe

1999 V zajatí lásky

1999 Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas

1990 Fuente ovejuna

1990 Rozprávka o tichej krajine

1986 Kucapaca alebo Obnovenie poriadku

1984 Kto chce získať princeznú

1984 Návrat Jána Petru

1983 Pastierova česť

1983 Princezná a mesiac

1983 Výlet do mladosti

1982 Na konci diaľnice

1982 Soľ nad zlato

1979 A pobežím až na kraj sveta

1979 Frndolína

1978 Kazko Vlasko

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 182
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 18 739
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 838
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 369
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 657
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 872
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 802
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 720
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 448
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 936
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Experti nesúhlasia s Krajčího vyjadreniami o AstraZenece a posune očkovania

Tento týždeň príde o takmer päťtisíc dávok vakcíny od Pfizeru menej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop