zložitou úlohou. V súčasnosti je ich deväť a bez veľkých diskusií sa dohodli na zredukovaní mandátov na sedem. Zhodli sa v názore, že keď budú všetci aktívni a podľa sľubov, ktoré skladajú, by aj mali byť, tak to bude postačujúce. Novela zákon o meste Košice im umožňovala pohybovať sa v rozmedzí od 5 do 9.
"V malých mestských častiach to nie je o šetrení. Veľa toho neusporíme, keď ich bude menej. Ani teraz to nie sú vysoké čiastky, ktoré sa vyplácajú poslancom z rozpočtu. Ročne stoja obec 90-tisíc korún, čo je zanedbateľné. Za posledných desať rokov sa táto suma nemenila. Dostávajú štyri stovky za účasť na rokovaní, nemajú mesačné odmeny a ročné sú symbolické. V priemere je to okolo 2 000 Sk podľa toho, kto je aký aktívny," uviedla starostka Mária Bírošová (na snímke).
Mrzí ich, že ešte stále nie sú schválené volebné obvody v meste a či bude mestské zastupiteľstvo tvoriť 80 alebo 50 poslancov. Nevedia ani to, kto bude hájiť záujmy Poľova, pretože podľa návrhu by Poľov, Barca a Šebastovce mali mať spoločného poslanca. Mala by pôsobiť aj rada starostov ako poradný orgán, ale hlasovanie je podľa poslancov hlasovanie.
Ako navrhovala starostka, mohlo by ich byť 80, ale ak by bol za mestského poslanca zvolený niektorý starosta, táto funkcia by bola neplatená, ušetrilo by sa a všetky malé MČ by mali svojho zástupcu v mestskom zastupiteľstve, bol by pri dianí a mohol by hlasovať. Keď tri mestské časti budú mať jedného zástupcu, tomu bude vždy bližšia košeľa ako kabát a šancu dostať sa tam má stále poslanec za väčšiu MČ.
V návrhu, ktorý zatiaľ nie je schválený, nie je spojenie spomínaných troch MČ podľa Poľovčanov logické. Prirodzenejšie by bolo, keby mali poslanca zastupujúceho Pereš, Poľov a Lorinčík, s ktorými majú aj spoločnú farnosť a majú k sebe bližšie, ako keď ich delí letisko.
Poslanci sa venovali aj ďalším témam. Za veľmi dôležité považujú výstavbu domu nádeje na cintoríne, na ktorý majú v rozpočte 700-tisíc korún. Niečo už minuli na zvody a cestné rigoly, ale zostalo im ešte pol milióna. V tomto roku ich investujú do inžinierskych sietí a základov budúcej stavby, ktorá bude pokračovať v ďalších rokoch.
Upravovali tiež rozpočet, v ktorom zvýšili čiastku na rekonštrukciu verejného osvetlenia. Vymieňať sa budú ďalšie staré svietidlá za žiarivky. K preinvestovaným 60-tisíc korunám pridali ešte 30-tisíc. Toľko postačí na to, aby tretina Poľova už svietila úspornejšie. Viac ukrojiť zatiaľ nevedia. Veľa sa minulo na výmenu okien a vykurovacieho systému v kultúrnom dome.
Diskutovalo sa aj o tom, čo bude s ovocným sadom, ktorý chce investor odkúpiť a stavať tam rodinné domy. S vlastníkmi pozemkov sa ešte nedohodol. Táto otázka zostáva otvorená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári