vodného a stočného (v súčasnosti 49,70 Sk za kubický meter) by mala zostať na rovnakej úrovni.
"Začiatkom októbra predložíme Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) naše ekonomicky oprávnené náklady a podľa toho nám bude vystavený cenový výmer. Uvažujeme, že cena ostane zhruba na úrovni roku 2006," vysvetlila ekonomická riaditeľka vodárenskej spoločnosti Anita Gašparíková.
Zámery vlády dosiahnuť zníženie ceny vody u všetkých vodárenských spoločností o päť percent VVS nevíta s nadšením. Generálny riaditeľ spoločnosti Stanislav Hreha si myslí, že ak by došlo k zníženiu ceny, znamenalo by to stratu.
"Museli by sme obmedziť investičnú výstavbu, prípadne vôbec neinvestovať do nových stavieb. Myslím, že tento problém majú všetky vodárenské spoločnosti na Slovensku. Navyše by tento krok mohol naštrbiť možnosti čerpania finančných prostriedkov z európskych fondov, keďže ich nebudeme môcť kofinancovať. Cifra päť percent sa dosiahla z matematických prepočtov vlády, ktoré vychádzajú z toho, že v novom výnose sú určité reštrikčné opatrenia," povedal S. Hreha.
Predtým manažment VVS deklaroval, že v budúcom roku bude možné cenu pre obyvateľstvo znížiť. Teraz, keď to chce vláda presadiť, oponuje...
"URSO nás pred dvoma rokmi donútil, aby sme odstránili krížové dotácie medzi obyvateľstvom a podnikateľskou sférou. Ceny sa dostali na rovnakú hladinu. My sme trvali na tom, aby sa to roztiahlo na šesť rokov, to sa však nestalo a všetko išlo rýchlo. Preto ceny razantne stúpali. Momentálne náklady na výrobu, distribúciu a čistenie odpadových vôd sú presne v ažurite s cenou vodného a stočného. Nedá sa to však riešiť tak, že sa zníži cena o päť percent na základe nejakého koeficientu. My máme určité výrobné náklady. Môžeme znižovať cenu, ale len tým spôsobom, že bude 100-percentná napojenosť na vodovody a kanalizácie, čo na východe Slovenska nie je."
Napojených na vodovod vo východoslovenskom regióne je momentálne 71,3 percenta ľudí a 51,2 percenta na kanalizáciu. Pravda však je, že mnohí ľudia, hlavne na dedinách, sa napojeniu bránia, pretože nechcú platiť, keď doteraz nemuseli.
Podľa Hrehu sú snahy vlády o zníženie ceny v rozpore s prísľubom daným Európskej komisii dosiahnuť do roku 2015 plnú napojenosť na kanalizačnú sieť obcí do 2 000 obyvateľov.
"Ak by cena zostala, nemali by sme problém splniť záväzok aj v dvojročnom predstihu," uviedol S. Hreha.
Problémom VVS je, že sa jej stráca v starých a deravých potrubiach príliš veľa pitnej vody. Podľa technicko-výrobného riaditeľa Rudolfa Kočiška je to až takmer 32 percent. "Máme vodovody a kanalizácie, ktoré sú aj päťdesiatročné. Svoju úlohu zohráva aj netesnosť potrubí," povedal S. Hreha.
Ak by museli znížiť cenu, nezostalo by na obnovu potrubí a tým aj zníženie strát.
"Nie je možné znížiť stratovosť na nulu, chceme ju však redukovať aspoň o percento ročne. Ideálne by bolo dostať sa na úroveň dvadsiatich percent," informoval R. Kočiško
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári