prvýkrát ocitla na znovuotvorenom hraničnom priechode do Maďarska. S kvietkami potom prešla z obce Buzica už spolu so svojimi maďarskými príbuznými oficiálne cez "čiaru" do obce Szemere, kde ich položila na hrob svojho dedka. "Je to zvláštny pocit, ale teším sa, že som sa dožila toho, že konečne môžeme ísť priamo a nie kilometre naokolo," vyznala sa nám. Jej rodina pochádza z blízkej maďarskej obce Szemere, odkiaľ sa v roku 1929 presťahovali na Slovensko.
Ak sa chceli Šnírovci, ale aj ďalší obyvatelia obcí prihraničného regiónu okolo Buzice dostať do Maďarska, kvôli niekoľko sto metrom museli prejsť naokolo cez hraničné priechody v Milhosti, resp. Hosťovciach aj vyše 80 kilometrov. Táto anomália, pripomínajúca azda len Veľké Slemence na hranici s Ukrajinou, sa však definitívne stala minulosťou. Na včerajšom slávnostnom znovuotvorení hraničného priechodu sa zúčastnilo zhruba 300 obyvateľov z obcí po oboch stranách hranice.
"Pol druha roka sme na tom tvrdo pracovali, aby sme dnes týmto priechodom mohli spojiť obe strany hranice. Pre obyvateľov z nášho regiónu je to veľké pozitívum a výrazné zlepšenie kvality života. Opravená cesta dáva veľké šance, aby si naši občania našli prácu v Maďarsku. Zároveň dáva možnosť na zjednodušenie dopravy pre Maďarov, ktorí pracujú v priemyselnom parku v Kechneci alebo cestujú za nákupmi do Moldavy alebo Košíc," myslí si starosta Buzice Jozef Mochňacký (SMK).
Novootvorený priechod podľa starostu už v najbližšom čase využije takmer stovka nezamestnaných z Buzice a okolitých obcí, ktorí budú ďalšie dva mesiace oberať jablká a slivky v blízkom 1 200-hektárovom ovocnom sade. Na ten síce dovidia z konca obce, avšak pokiaľ sa k nemu chceli doteraz dostať, naokolo im to po rozbitých cestách a cez spomínané hraničné priechody trvalo namiesto 3 minút takmer pol druha hodiny... Staronový priechod je súčasťou 10-kilometrového cezhraničného cestného úseku medzi Perínom, Buzicou a maďarským Szemere, ktorý včera po trojmesačnej rekonštrukcii taktiež uviedli do plnej prevádzky.
"Našou snahou je, aby sme urobili podobné priechody aj na ďalších miestach spoločnej hranice a zjednodušili tak život obyvateľom prihraničných obcí. Ten kontakt medzi nimi tu vždy bol a prečo by to mali obchádzať doookola aj 50 km, keď to majú kúsok? Toto bol jeden z 23 úspešných projektov, ktoré sme spolu s miškovskou župou dali dokopy. Verím, že taká dobrá spolupráca medzi oboma župami bude pokračovať aj po maďarských komunálnych voľbách," skonštatoval predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa (Smer) s tým, že už čoskoro by sa mohli zhrdzavené hraničné závory otvoriť aj v Skároši či Trstenom pri Hornáde.
Rozpočet celého projektu predstavoval 24,1 milióna korún, tri štvrtiny z nich uhradil Európsky fond regionálneho rozvoja ERDF. Slovenskí daňoví poplatníci na to prispeli sumou 4,8 milióna Sk a KSK 1,2 milióna Sk. Po pristúpení Slovenska k Schengenskej dohode bude hraničný priechod Buzica - Szemere slúžiť na malý pohraničný styk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári