2,20 kíl a priemer 45 centimetrov. Veľmi ma to potešilo, lebo sa hovorí, že podpňovky po česky václacky, rastú až okolo Václava, čiže 28. septembra," netajil svoje nadšenie Egon Vrábel z Košíc.
Je dlhoročným hubárom a na huby zvyčajne chodí na svoje overené miesta okolo obce Svinica. "Mám 70 rokov a hubárčeniu sa venujem už od svojho útleho detstva, čiže od 10 rokov. Zbieram všetky huby, okrem tých, ktoré sú jedlé len raz..."
Na prechádzkach ho často sprevádza aj jeho manželka a ako hovorí, vždy sa mu niečo podarí nájsť. Už teraz má dostatok nazbieraných húb: "Mám už aj nasušené, zavarené v octe a naložené v soli. I tieto podpňovky, čo som našiel, som väčinu porozdával rodine." Hubárčenie považuje dôchodca E. Vrábel za skvelý relax a do lesa sa znova chystá v najbližších dňoch. "Na huby pôjdem asi tak o tri dni. Bolo by však dobre, keby trochu napršalo. Je dosť sucho," dodal.
Podpňovka obyčajná rastie najviac od konca septembra do polovice októbra, zvyčajne v bohatých trsoch na pňoch a koreňoch ihličnatých i listnatých stromov. Nájdeme ju často aj na kmeňoch živých stromov, najmä ihličnatých, kde je nebezpečným parazitom. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule a v Austrálii.
Je to jedlá huba, ale nemá mimoriadnu chuťovú kvalitu. Niektorí hubári si ju však cenia nadovšetko. Je ťažko stráviteľná a za surova alebo nedostatočne uvarená môže zapríčiniť citlivým osobám žalúdočné ťažkosti.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári