maďarskej obce Hejce. Ako je všeobecne známe, len niekoľko kilometrov odtiaľ na kopci Borsó, havarovalo 19. januára slovenské vojenské lietadlo An-24. Pri tragickom nešťastí zahynulo 42 vojakov. Aj preto rušňovodiči nešli do Maďarska s prázdnymi rukami. Viezli originálny "pamätník" na túto udalosť. "Krvácajúce srdce" poskladané z častí havarovaného lietadla vyrobil košický umelec Ján Novák. Ten je známy najmä tým, že vyrába nádherné lokomotívy zo súčiastok hodinových strojčekov, skrutiek, matíc a iných kovových drobností.
"S nápadom prišiel kolega Peter Kobelák," povedal nám predseda FSK Marian Tomčko. "Každý rok robíme dve či tri cyklotúry po Slovensku aj v zahraničí. Na kopec Borsó sme chceli ísť ešte v lete, ale nevyšlo to. Pred mesiacom sa tam teda vybral kolega sám. Vravel, že našiel celú kopu vecí z lietadla a nemusel ani nejako zvlášť hľadať." Rušňovodič odniesol nájdené úlomky vo vrecúšku J. Novákovi. Ten začal ihneď pracovať. Bez plánov, náčrtkov, rovno z hlavy.
"Trvalo mi to tri dni, použil som gombík, páľavou roztavené plechy, plexisklo, kovový krúžok roztrhnutý na polovicu, modrý pásik so strieborným pruhom. Išlo o zvyšky akejsi medaily," opísal použitý materiál J. Novák. "Medená rúrka používaná asi na prívod paliva poslúžila na slovenský dvojkríž. Zaujímavé je to, že vždy, keď som sa chcel pustiť do práce, z rádia sa ozvala správa súvisiaca s haváriou. Opakovalo sa to tri razy. Posledná relácia bola o piatkovej bohoslužbe v Dóme svätej Alžbety, Nedokončená misia. Keď som dokončené ´srdce´ ukázal mojej mamke, rozplakala sa."
Chlapi z FSK doplnia dielo J. Nováka kovovou tabuľkou s textom, kto bol darcom "Krvácajúceho srdca". Tú odnesú k našim južným susedom v októbri. Podľa M. Tomčka by rušňovodiči boli veľmi radi, keby z toho, čo spravili, vznikla tradícia. A ďalšie malé pamätníky na tragickú udalosť pridali k tomu ich aj iné firmy a inštitúcie.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári