prechádzali po V. Šariši, Prešove i niektorých okolitých dedinách a sami pozývali na podujatie. Výsledok bol nad očakávanie. Časť cesty smerom na Medzany lemovali autá rôznych značiek (PO, SB, BJ, SL, KE...), rovnako tak parkovisko pod hradom i priľahlú lúku. Nával ľudí bol prekvapujúci, takže usporiadatelia museli na začiatku cesty smerom na hrad pozdržať ľudí a púšťať ich len po 60 - 80 v desaťminútových intervaloch, aby herci pokojne predviesť svoje nacvičené epizódky.
Prvou boli tančeky a spev víl i škriatkov o zlatých pokladoch hradu. Potom prišla bylinkárka so svojím neodmysliteľným capkom Kubkom a pomocníčkami - zberateľkami liečivých bylín. "Ak budete piť odvar z týchto liečivých rastlín, omladnete a budete krajší," zdôrazňovala. Treťou epizódkou bolo chytenie a príprava na upálenie "bosorky", inak peknej a múdrej dievčiny, ktorá poznala účinok zhubných i liečivých rastlín. Najprv ich potrestala a potom pomohla, čím sa zachránila od upálenia - istej smrti.
Hádam najveselšou i najzaujímavejšou časťou bolo stretnutie s tlupou kočujúcich Cigánov s konským povozom. Hudobníci sedeli na voze, vajda kŕmil kone a mládež sa zabávala - spievala, tancovala, pokrikovala, ba prijala od divákov i občerstvenie. Ďalšími zaujímavosťami boli dvaja mnísi s gúľajúcim sudom piva, či zbojníci, ktorí prepadali a chytali najmä mladé bohaté dievčatá a prepúšťali ich za vysoké výkupné. Na záver prišlo predstavenie Johamidesa Medzanského - maliara a básnika. Bolo to impozantné vystúpenie plné protikladov - rojčenie manžela a realita jeho manželky. Pred bránou vchodu bola Biela pani, rukou ukazovala cestu do hradu. Pri vchode bol erb mesta Veľký Šariš.
Jazdci na koňoch veštili, že sa na hradný vrch blíži vzácna návšteva a naozaj tomu tak bolo. Tri výstrely z "kanóna" a zrazu sa objavil koč so statným záprahom koní a kastelánom. Kastelán so svojím sprievodom privítal prítomných a dal pokyn k otvoreniu hlavnej divadelnej scénky - Povesť hradného kastelána. Tri dcéry a ich dobrosrdečnosť zachránili hrad pred nepríjemnosťami.
Dušou tohto podujatia, na ktoré došli dve tisícky divákov, bola Kararína Pirohová. So svojím umeleckým štábom pripravila početnému obecenstvu nevídané divadlo. Spestril ho aj známy veľkošarišský hudobník, spevák a zabávač Stanislav Novotný. "Také množstvo ľudí tu nezažil ani môj pradedo," povedal 86-ročný pán J. Závacký. Nielen on, ale aj ďalší návštevníci veria, že to nebolo posledné divadlo s historickým pozadím pod holým nebom.
Autor: Ján OČKOVIČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári