tisíc rokov staré pozostatky, ktoré našiel v kameňolome strelmajster a zároveň domáci obyvateľ Koloman Koky, tu ležali až do roku 1926 v travertínovej kope. Koky, netušiac, na aký významný nález natrafil, ho predal stredoškolskému učiteľovi Jaroslavovi Petrbokovi za neuveriteľných sto korún. Dnes sa jeho hodnota nedá ani vyčísliť.
V Gánovciach sa ťažil travertín už v sedemdesiatych rokoch 19. storočia. "Pri odstreloch došlo, samozrejme, k náhodným nálezom. Okrem výliatku mozgovne tam boli odtlačky rastlín a plodov. Koky si to všimol a odložil. V tom čase na neho natrafil stredoškolský učiteľ Jaroslav Petrbok, spolupracovník Národného múzea v Prahe, ktorý preň získaval budúce zbierkové predmety. Nejakým spôsobom sa zrejme dozvedel o zaujímavom predmete, ktorý našiel Koloman Koky. Ten, nevediac, že ide o unikátny nález, ho predal za sto korún," uviedla riaditeľka Podtatranského múzea v Prahe Magdaléna Bekessová.
Nový majiteľ výliatku ho neskôr venoval Národnému múzeu v Prahe s podmienkou, že originál nikdy nesmie opustiť jeho zbierky a celý výskum okolo neho sa musí uskutočniť výhradne v budove pražského národného múzea. To daný sľub dodnes dodržalo, Podtatranské múzeum v Poprade dodnes prezentuje len kópiu odliatku.
Najprv nebolo známe, že ide o odliatok mozgu neandertálca, ani to, že patril človeku. "Pripomínal im odliatok nejakého veľkého cicavca," priblížila Bekessová.
Až v roku 1949 druhovo určil antropológ Emanuel Vlček, že ide o výliatok mozgu neandertálca. Výsledok jeho práce bol niektorými vtedajšími kapacitami spochybňovaný. V 50. rokoch podrobili archeológovia gánovské nálezisko systematickému výskumu. V roku 1958 sa zišla medzinárodná komisia, ktorá potvrdila správnosť záverov bádateľským tímom a dôležitosť lokality.
Podtatranské múzeum v Poprade si tohto roku pripomína 80. výročie od unikátneho objavu. Pri tejto príležitosti usporiadalo v prvej polovici septembra odborný seminár. Zúčastnení odborníci sa zhodli, žeby bolo dobré vo výskume pokračovať.
Na seminári mal prednášať aj priamy účastník systematického výskumu Emanuel Vlček, ktorý správne druhovo priradil výliatok mozgu neandertálcovi, no pre chorobu neprišiel. Spomedzi priamych účastníkov však prišiel jeho kolega a priateľ Oldřich Fejfar. Podľa neho modernému človeku nehrozí, že by o tisíce rokov našli naše odliatky. "My sme prírodu tak zničili, že je vývoj zastavený. Vyvíjame sa síce, ale veľmi zlým spôsobom," zakončil Fejfar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári