Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Scientologická cirkev pôsobí v Košiciach už štyri roky. Jej kurzami prešlo doteraz 350 ľudí

Tom Cruise, John Travolta, Lisa Marie Presley, Kirstie Alley, Catherine Bell, Jenna Elfman, Chick Corea, Pier Paderni a mnoho ďalších "hviezd" má

okrem svetového formátu niečo spoločné. Scientológiu. Všetci sa ňou nadchli a už roky sa riadia jej pravidlami. No nielen svetové celebrity, ale aj obyčajní Košičania majú možnosť zoznámiť sa s učením tejto mnohými tajomstvami opradenej cirkvi. Za záhadou zvanou scientoĺógia sme sa preto vybrali priamo za držiteľom licencie a výkonným riaditeľom košického Centra dianetiky a Scientológie, Ing. Petrom Kokoľusom.

Slávne osobnosti si nerobia ťažkú hlavu z odporcov scientológie, ktorí varujú, že toto náboženstvo je nástrojom na manipuláciu a vymývanie mozgov ľudí. Prečo? Majú už tak "vymytý" mozog, že nevedia manipuláciu rozpoznať a rozlíšiť realitu od fantazmagórie? Ako je možné, že sa ňou nadchlo až toľko celebrít? Žeby boli všetci do jedného, tak ľahko ovplyvniteľní hlupáci? Alebo, žeby na scientológii naozaj niečo bolo?

Skryť Vypnúť reklamu

Takéto otázky sme si kládli pred vstupom do košického scientologického centra. Dostatočne "poučení" negatívnymi, ba až odstrašujúcimi informáciami z rôznych internetových zdrojov, sme sa pustili do hľadania "objektívneho" pohľadu na túto problematiku. Zúčastnili sme sa preto jednej z bezplatných prednášok o tom, ako funguje ľudská myseľ a musíme konštatovať, že prednášané malo zmysel. Ak to stručne zhrnieme, pointa celej scientologickej filozofie spočíva v spracovávaní zážitkov človeka vedomím i podvedomím a uvedomením si tohto mechanizmu. Podvedomie človeka nazývajú scientológovia reaktívnou mysľou, ktorá spôsobuje nechcené psychické stavy a blokuje prirodzené schopnosti. Vedomie je pre nich analytickou mysľou, ktorá na reaktívnu myseľ vplyv nemá. Scientologické učenie prináša návod na to, ako sa negatívnych zážitkov v podvedomí zbaviť a skvalitniť si život.

Skryť Vypnúť reklamu

Odkiaľ sa scientologická cirkev vlastne vzala? Založil ju spisovateľ Ron L. Hubbard v roku 1952, ktorý sa stal známym vďaka bestselleru Dianetika. "Prvá časť slova ´Dia´ v gréčtine znamená skrz, cez a druhá ´nous´ je z latinčiny a znamená myseľ. Hovorí teda o tom, čo myseľ robí telu. Vydaná bola v roku 1950 a odvtedy sa jej predalo vyše 21 miliónov výtlačkov v 65 jazykoch. Hubbard napísal mnoho i z beletrie, za ktorú dostal rôzne ocenenia," vysvetľuje Ing. Kokoľus.

Kniha Dianetika sa zaradila medzi príručky o budovaní vlastnej osobnosti a jej filozofia sa stala základom scientologickej cirkvi. Niektorí americkí psychiatri však varovali pred technikami, ktoré opisovala. "Z toho dôvodu, že dianetika, teda L. Ron Hubbard, kritizoval užívanie elektrošokov a lobotómie (chirurgické prerušenie nervových spojov čelových od ostatných častí mozgu), ako nehumánnych praktík psychiatrie," dopĺňa Ing. Kokoľus.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ďalší výskum do duchovnej oblasti dianetiky viedol k objaveniu scientológie, ktorá je štúdiom ľudského ducha vo vzťahu k sebe samému, hmotnému vesmíru a jeho formám. Doslova znamená ´vedenie, ako vedieť´. Jej praktizovaním, pomocou štúdia a cvičení, si môže človek nájsť pravdu sám pre seba. Môže zvýšiť svoje duchovné vedomie i schopnosti a oslobodiť sa z kolobehu zrodenia a smrti. Táto technológia preto nie je vykladaná ako niečo, čomu má človek veriť, ale ako niečo, čo má robiť."

Naša zmienka o obviňovaní scientológov z manipulácie ľudí Ing. Kokoľusa neprekvapila. Počul ju už toľkokrát... Na rozdiel od zarytých kritikov scientológie si nemyslí, že je tak jednoduché človekom manipulovať. "Aby mohol byť niekto manipulovateľný, musela by byť najprv otupená jeho schopnosť vnímať. Vymývanie mozgov je možné len pod vplyvom omamných látok a mučenia. Ak tomu neveríte, prečítajte si na internete o projekte MK Ultra a iných, kde spolupracovali psychiatri a CIA na ovplyvňovaní mysle a tvorení nájomných zabijákov. Nie je bez zaujímavosti, že pán Hubbard ako jeden z prvých, ak nie úplne prvý, verejne publikoval o týchto, do tej doby tajných pokusoch, ktoré boli o pár rokov oficiálne zakázané americkou vládou."

Zakladateľ scientológie L. Ron Hubbard je vo svojom životopise vykreslený priam ako nadčlovek, ktorému sa darilo vo všetkom, na čo siahol. Okrem toho, že bol spisovateľ, bol aj úspešný vedec v rôznych exaktných a humánnych odboroch, režisér, hudobník, liečiteľ... Je napísaný tak "ružovo" až znie nedôveryhodne. "Každý si môže prečítať niečo z jeho tvorby a urobiť si o ňom vlastný názor. Ja som sa presvedčil, že L. Ron Hubbard bol veľký humanista, ktorému sa podarilo to, o čo sa pokúšali mnohí pred ním. Nájsť funkčnú technológiu ako môže žiť človek lepšie."

Keďže Scientológii prepadlo mnoho slávnych ľudí, zdá sa, že je výsadou celebrít. "Dianetika a scientológia je prístupná všetkým ľuďom. Určite nie je výsadou slávnych. Samozrejme sa v médiách nehovorí o obyčajných ľuďoch ale skôr o tých známych. Pravdou však je, že sa jej venuje viac bežných ľudí, než tých slávnych. Pointa je v pochopení toho, o čom to je. Keď človek používa technológiu L. Ron Hubbarda, stáva sa schopnejším a žije sa mu lepšie. A toto nechcú len slávni, toto chce každý človek na zemi." A to aj na Slovensku. "Dianetiku čítalo na Slovensku už veľa ľudí. No a na druhej strane - to, že ju niekto čítal, nezaručuje, že sa ňou riadi. Ja by som toto nechal na vyjadrení každého z tých ľudí."

Scientológia začala svoju činnosť na Slovensku pred šiestimi rokmi. Prvé centrá boli otvorené v Bratislave a Leviciach, o dva roky neskôr aj v Košiciach. Bežné aktivity košického centra pozostávajú z organizovania prednášok, predaja kníh o sebazlepšovaní a poskytovania kurzov na zlepšenie života (komunikácie, medziľudských vzťahov, práce, štúdia, manželstva...) Ponúkajú návod na to, ako viac využívať svoje schopnosti, viac prosperovať a tešiť sa zo života.

Scientologické kurzy bývajú vzhľadom na finančnú náročnosť určené skôr pre solventnejšiu klientelu. No sú aj také, ktoré sa dajú absolvovať za osem stovák. Väčšina kurzov stojí od 2 tisíc do 3 500 korún a nájdu sa tu aj dva kurzy za 25 tisíc. Pre objektívnosť však treba podotknúť, že aj kurzy rôznych iných vzdelávacích agentúr sa pohybujú v týchto finančných dimenziách. Avšak scientologická cirkev sa na rozdiel od nich, prezentuje ako humánna nekomerčná organizácia ... „Centrum Dianetiky a Scientológie Košice má formu občianskeho združenia, nie komerčnej firmy. Nie sme financovaní žiadnymi úradmi, na fungovanie získavame prostriedky formou príspevkov za služby od ľudí, ktorí ich u nás absolvujú. Z nich kryjeme včetky náklady spojené s prevádzkou Centra," vysvetľuje Ing. Kokoľus.

Počas štyroch rokov existencie centra v Košiciach prešlo jeho kurzami približne 350 ľudí a predalo sa tu takmer 3 000 kníh. "Najväčší záujem je o kurzy, v ktorých sa zlepšuje komunikácia, o spoznávaní ľudskej mysle a o tom, ako sa vyrovnať s vzostupmi a pádmi v živote. Vyhľadáva nás rôzna veková kategória, najčastejšie skupina od 35 do 45 rokov. Väčšinou sú to ľudia, ktorí chcú v živote niečo zmeniť, alebo takí, ktorí chcú pomôcť v riešení problémov svojim blízkych."

Dĺžka kurzu je závislá od individuálneho tempa študenta, zvyčajne však dva až tri dni. Absolvujú sa pod dohľadom skúseného supervízora, vyškoleného vo vyššej scientologickej organizácii v zahraničí. Úlohou supervízora nie je študentov učiť, ani im problematiku vysvetľovať, ale usmerňovať ich (aj pomocou praktických cvičení), aby ju pochopili sami tak dobre, že ju neskôr budú vedieť používať v bežnom živote.

O popularite a rýchlej expanzii dianetického učenia svedčí aj fakt, že scientologické organizácie sú prakticky všade, okrem Antarktídy. Pôsobia vo vyše 130 krajinách sveta, kde sú uznané ako náboženská spoločnosť či cirkev. Navštevujú ich ľudia rôznych rás aj svetonázorov.

Cvičiteľka Zora Ochodnická sa pomocou dianetiky okrem iného zbavila strachu z budúcnosti

Vždy bola raz hore a raz dole. A tie pády ju ničili...

Známa košická cvičiteľka Zora Ochodnická sa netají tým, že je sympatizantkou dianetiky a scientológie. Jej filozofiou sa riadi už štyri roky a nedá na ňu dopustiť. Preto sme sa jej opýtali, v čom konkrétne jej pomohla.

"S Dianetikou som sa stretla v čase, keď som mala v osobnom živote veľké problémy. Nedarilo sa mi ich vyriešiť ani sedeniami u rôznych odborníkov. Bola som zúfalá. Dianetiku mi doporučila jedna známa," vraví Zora. Prvým krokom k zoznámeniu bolo vyplnenie Oxfordského testu (dianetický test osobnosti), ktorý odhaľuje nedostatky človeka. "Tento test má najväčšiu presnosť zo všetkých psychologických testov k určovaniu osobnosti človeka. S hrôzou som zistila, aké mínusové položky sa v tom mojom nachádzajú. Zaujímavé bolo, že som zistila, že moja komunikácia nie je taká úžasná, ako som si vždy myslela."

Po vyhodnotení testu, na odporúčanie pracovníkov Dianetického centra absolvovala kurz nazvaný ´Anatómia ľudskej mysle´. Na ňom pochopila, prečo sa jej v živote stávali veci, ktoré si predtým nevedela vysvetliť, ani sa s nimi vyrovnať. Nadobudla poznanie o tom, ako ľudská myseľ ovplyvňuje konanie človeka. A s poznaním prišlo aj uvolnenie a vyrovnanie jej osobnosti. "Samozrejme, že mi to nevyriešilo problémy hneď ako šibnutím čarovného prútika. Pomohlo mi to však pochopiť mechanizmus ich vzniku."

Zora bola vždy komunikatívna, veselá, ctižiadostivá a životaschopná. Ako mohla dianetika pomôcť osobe, ktorá vlastne už bola úspešná? "Môj problém bol v tom, že vždy som bola raz hore a raz dole. A tie pády ma ničili. Psychická bolesť je omnoho väčšia ako fyzická, lebo tá neprejde, ale ostáva. Zbieranie z pádov má vždy stálo mnoho síl, bolo to neskutočne vyčerpávajúce. Dianetika mi tieto stavy pomohla prekonávať. Okrem toho som sa zbavila strachu z budúcnosti, ktorý ma predtým ako živiteľku rodiny s dvoma deťmi často ťažil."

Odkedy Zora spoznala dianetiku, otvorene hovorí, že psychológia a psychiatria ľuďom nepomáha. "Nechcem nikoho uraziť, ale keby tieto vedné odbory pomáhali, ľudia by už dávno nemali depresie. Dobre vyrozprávať sa viem aj s priateľkami, na to nepotrebujem psychológa. Psychiatri liečia ľudí liekmi, ktoré ich však nerobia schopným, ale naopak, utlmujú ich. Okrem toho, tieto farmaceutické chemické drogy, sa natrvalo ukladajú v tukových tkanivách ľudí. Ich škodlivosť je už dávno preskúmaná a dokázaná!."

Zora absolvovala približne päť dianetických kurzov, vďaka ktorým dnes zo svojich schopností lepšie profituje. Tvrdí, že keďže za všetko, aj za fyzické choroby môže myseľ, odkedy ju podľa dianetických princípov rešpektuje, podstatne sa jej zlepšilo zdravie a nebýva chorá. "Dostávam od ľudí mnoho komplimentov, že sa pri mne cítia dobre, že pôsobím vyrovnane. Predtým sa to o mne nedalo povedať."

Dnes vie rozlíšiť falošné informácie od pravdivých. Stretáva sa s nimi v každej oblasti života. "Napríklad, hovorí sa, že peniaze a materializmus sú príčinou všetkého zla. Ja na nich nevidím nič zlé. Za zlé považujem fixovanie na nich. Som šťastná, že mám auto, lebo mi pomáha pri práci. Som rada, že viem zarobiť peniaze, lebo vďaka nim môžem so svojimi deťmi chodiť na dovolenky, alebo im zabezpečiť lepšie štúdium." Na tieto veci sa však nefixuje. Preto ju dnes nedokáže do nepríčetna rozčúliť, ak jej napríklad niekto nabúra auto. Vie, že také udalosti sa nedajú ovplyvniť ani im predísť. Preto ich rieši s pokojom a nadhľadom.

"Scientológia pomáha človeku lepšie prežiť na tomto svete," zhrňuje Zora. Pre ilustráciu ako jej dianetika pomáha v dennodennom živote, uvádza konkrétny prípad, kedy sa jej metódy dajú využiť napríklad pri zraneniach alebo bolestiach. "Kurz ´Pomoc pri chorobách a zraneniach´ ma naučil pomáhať nielen mojej rodine ale aj okoliu. Aj môj päťročný syn vie tieto systémy používať. Ak sa udrie, vie čo má robiť a bolesť mu pominie. Moji klienti na cvičeniach účinok týchto postupov môžu potvrdiť, pretože im nimi dokážem pomôcť aj pri zablokovaní chrbtice. Málokto vie, že na pomoc zraneným pri spadnutí dvojičiek, americká vláda požiadala o pomoc práve scientológov, aby im pomáhali týmito postupmi zvládať neskutočne ťažkú a náročnú situáciu. Boli to tí v žltých plášťoch. Prečo sa o tom nikde nepíše? To by niekomu asi nehralo do karát," myslí si Zora.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 967
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 604
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 595
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 215
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 933
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 587
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 053
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 835
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 535
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 727
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pľúcny lekár Pavol Pobeha má v súčasnosti najviac práce s pacientmi s koronavírusom.

Ľudia majú dlhodobé následky.

18 h
Stanislav Šesták bol v Poprade najprv hráčom a potom funkcionárom.

Hráčom pomáhal aj s nájmom.

1 h
Výstavba obchvatu Prešov, západ - Prešov, juh.

Súťaž na druhú etapu severného obchvatu chcú vyhlásiť na jar.

2 h
Pohľad z Dobšinského kopca na priehradu Palcmanská Maša a obce Dedinky a Mlynky v Národnom parku Slovenský raj.

Chátra od roku 2012.

18 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Testovanie sa koná od 18. do 26. januára.

56m
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Peter Tkačenko

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.

2 h
V Oválnej pracovni Bieleho domu už úraduje Joe Biden.

Biden mení americkú zahraničnú politiku.

2 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop