Zdravotné odvody platia aj podnikatelia v strate
Živnostníci a podnikatelia, ktorí zarobia tento rok menej ako 90-tisíc korún, nebudú musieť na budúci rok platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne. Ide pritom o celkový hrubý príjem, a nie rozdiel medzi výnosmi a nákladmi z podnikania.
Nevyhnú sa však zdravotným odvodom. Tie musia platiť aj vtedy, ak nedosahujú zisk, ale sú v strate. Tento rok musia každý mesiac odviesť do zdravotnej poisťovne najmenej 966 korún. V nasledujúcom roku sa najmenšia suma príspevku na zdravotné poistenie posunie na 1050 korún, a to pre rast minimálnej mzdy zo 6900 na 7500 korún, ktorý navrhlo ministerstvo práce. Budúci týždeň v stredu by ho mala schváliť aj vláda. Na rozsahu zvýšenia sa ministerstvo dohodlo už aj s odborármi. "Nárast minimálnej mzdy sa v zdravotnom poistení prejaví od januára budúceho roka," povedal odborník na odvody a dane Jozef Mihál. Zvýšenie odvodov postihne podľa neho väčšinu živnostníkov, pretože "tých, ktorí si v účtovníctve cielene robia minimálnu mzdu, je asi 80 percent". Do Sociálnej poisťovne budú posielať viac peňazí už od októbra, keď začne oficiálne platiť vyššia minimálna mzda.
Zvýšenie odvodov nepostihne len živnostníkov s najnižšími príjmami.
Už od júla uhrádzajú vyššie odvody aj zamestnanci s mesačným príjmom nad 47 475 korún. To bolo do konca júla maximum, z ktorého sa platili príspevky na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. Zo zárobku nad touto sumou sa už odvody neplatili. Každý rok v júli sa podľa zákona o sociálnom poistení mení podľa vývoja priemernej mzdy maximálny vymeriavací základ, teda suma, z ktorej sa platí poistné. Od júla je to 51 822 korún, čo je trojnásobok priemernej mzdy v ekonomike v roku 2005. Predtým sa počítalo maximum podľa platu spred dvoch rokov.
Pre nemocenské poistenia je stropom jedenapolnásobok priemernej mzdy. Toto maximum od júla stúplo z 23 738 na 25 911 korún. Platí to tak pre zamestnancov, ako aj živnostníkov. Zmena maximálnych vymeriavacích základov znamená, že vyše 150-tisíc ľudí mesačne zaplatí na poistnom o niekoľko sto korún viac. Živnostníci a zamestnanci s príjmom nad súčasným stropom už tri mesiace platia o vyše dvetisíc korún viac ako do júla tohto roka.
Nemocenské poistenie zamestnanca a SZČO sa nevzťahuje na osobu, ktorá má:
* starobný dôchodok
* predčasný starobný dôchodok
* invalidný dôchodok pri poklese vykonávať činnosť o viac ako 70 %
Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:
* zamestnancov podľa osobitného predpisu (napríklad prokurátori, hasičský zbor, zamestnanci v štátnej službe)
* väzňov
* penzistov na starobnom dôchodku
* penzistov na predčasnom starobnom dôchodku
* invalidných dôchodcov (znížená schopnosť pracovať o viac ako 70 %)
Invalidné poistenie neplatí poistenec:
* ktorý je dôchodkovo poistený po dovŕšení dôchodkového veku
* ktorému bol priznaný predčasný dôchodok
* s invalidným dôchodkom (znížená schopnosť pracovať o viac ako 70 %)
(Zdroj: prednáška odborníka na odvody Jozefa Mihála)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári