dobrovoľne poistení, ale iba, keď chcú," hovorí odborník na dane a odvody Jozef Mihál.
V zdravotnom poistení takúto možnosť nemajú. Buď sa prihlásia ako dobrovoľní platcovia - podnikatelia, alebo ako dobrovoľne nezamestnané osoby. V prvom prípade platia minimálny príspevok, teda 14 percent z minimálnej mzdy, čo je 966 korún mesačne. "Keď sa neprihlásia ako SZČO a nie sú ani zamestnancami, musia byť prihlásení ako dobrovoľne nezamestnané osoby a platiť si zdravotné poistné," povedal Mihál. Dobrovoľne nezamestnaný platí mesačne iba 633 korún.
Zdalo by sa, že je výhodnejšie zostať dobrovoľne nezamestnanou osoba, lebo odvádza menej. "Ak však dosahuje zaujímavé zárobky, je povinná v ročnom zúčtovaní vypočítať poistné z úhrnu skutočných príjmov," povedal Mihál. V prípade, že by jednotlivec zarobil napríklad 300-tisíc korún, musel by až 14 percent odviesť po zúčtovaní do poisťovne. Nedoplatok by sa mu znížil o príspevky, ktoré už zaplatil.
Výhodnejšie je byť dobrovoľným platcom - podnikateľom. Aj ten by síce musel po zúčtovaní doplatiť nedoplatok, ktorý by mu vznikol ako rozdiel toho, čo už v mesačných preddavkoch zaplatil, a toho, čo podľa príjmu naozaj mal odviesť. Skutočná výška príspevku, ktorý by mal zaplatiť do poisťovne, by však nebola 14 % z 300-tisíc. Tento hrubý zárobok by si mohol znížiť o náklady alebo paušálne výdavky, teda o 40 percent zo zarobenej sumy. Vymeriavací základ si vypočíta ako rozdiel príjmov a výdavkov a túto sumu podelí koeficientom 2,14. Nedoplatok, ktorý by mal doplatiť, by bol výrazne nižší ako v prvom prípade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári