oslavuje úctyhodných 130 rokov svojej existencie. "Zároveň si pripomíname 120. výročie postavenia budovy, ktorá patrí k najstarším účelovým na Slovensku," prezrádza riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová.
Vzhľadom na nezhody okolo umiestnenia múzea medzi Popradom a Veľkou, došlo v roku 1882 k otvoreniu Tatranského múzea vo Veľkej a v roku 1886 Karpatského múzea v Poprade. Až v roku 1945 sa obe múzea spojili do jedného s názvom Tatranské múzeum okresu Popradského, od roku až od roku 1961 ho poznáme pod názvom Podtatranské múzeum v Poprade.
Múzeum poznačila prvá svetová vojna. "Znamenala stagnáciu múzeí, fungovali takmer bez personálneho zabezpečenia. Finančná situácia bola tiež kritická. Dvadsiate až tridsiate roky, naopak, sa niesli v duchu rozvoja oboch múzeí, začala sa spolupráca s odborníkmi zo Spiša i celého Slovenska," uvádza riaditeľka.
Jedinečnosť si múzeum vyslúžilo aj usporiadaním prvej poľovníckej výstavy na Slovensku už v roku 1926. Dnes púta 10- až 15-tisíc návštevníkov ročne, výnimočnosť mu zabezpečuje regionálna história a výstava dokumentujúca život neandertálca v Gánovciach. Jej súčasťou je aj kópia odliatku mozgu neandertálca, ktorú objavili pred 80 rokmi.
Múzeum sa dnes pýši vyše osemnástimi tisíckami knižničných jednotiek, toho až desaťtisíc sa radí medzi vzácne tlače. Zásluhu má na tom aj skutočnosť, že už v začiatkoch sa v oboch múzeách, aj v tom vo Veľkej, aj v popradskom, začala formovať knižnica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári