energií na Slovensku, pričom nevynechali ani stretnutia so šéfmi Východoslovenskej energetiky (VSE). Ako nám povedal, prvoradým cieľom ministerstva je stabilizovať ceny energií. "Robíme všetko, preto, aby sa od budúceho roku ceny nezvýšili! Žiaľ privatizačné zmluvy sú tak postavené, že štát aj napriek majorite akcií nemá rozhodujúce slovo v otázkach riadenia podnikov. Problém je, že vo väčšine podnikov sú za FNM ľudia nominovaní predchádzajúcou vládou, ktorí nie vždy zastupovali štát, ale skôr niekoho iného. Ale som rád, že dodávatelia energií si začali uvedomovať, že pasívna politika štátu už skončila a začali nás musieť brať ako rovnocenných partnerov."
Do cien elektrickej energie vstupujú tri hlavné faktory, náklady na výrobu, tranzit a distribúciu. Štát má 100-percentnú akcionársku kontrolu len nad tranzitnou Slovenskou elektrizačnou a prenosovou sústavou, v Slovenských elektrárňach (SE) ma minoritný podiel 33 percent a v troch distribučných spoločnostiach vrátane VSE 51-percent akcií. Celkový zisk v energetike bol za minulý rok zhruba 9 miliárd korún, kde mal SE 1,7 miliardy, SEPS 0,8 miliardy a tri distribučky si rozdelili okolo 6,5 miliardy. VSE mala pritom čistý zisk 1,6 miliardy Sk. Z tohoto pohľadu má ministerstvo podľa P. Žigu jasno. "Jedna vec je reálny vývin cien energií na svetových trhoch, ktoré my nijak nevieme ovplyvniť, keďže Slovensko je len veľmi malým hráčom. Avšak vieme ovyplyvniť naozaj neúmerné zisky distribučných spoločností. Budeme využívať všetky zákonom možné kroky tak, aby sme cez výkon akcionárskych práv zabránili akémukoľvek zvyšovaniu cien. Ak sa nebudeme vedieť dohodnúť, nastúpia aj menej štandardné prostriedky, všetky ale budú v súlade so zákonom. To by som bol veľmi nerád, lebo ja som bol za korektné rokovania a nie nátlak. Nie je však možné, aby na Slovensku pri takých neúmerných ziskoch ohlasovali distribučky zvyšovanie cien. Máme porovnania z iných krajín EÚ, na základe ktorých môžem povedať, že naše distribučné spoločnosti majú percentuálne jedny z najvyšších ziskov vôbec. Ide pritom asi o dvojnásobok toho ako je priemer v Európe..."
Do Košického kraja sa už nebudú hrnúť veľkú investície akou bola naposledy výstavba nového závodu spoločnosti Getrag Ford v Kehneci v hodnote vyše 11 miliárd korún, ktorá už onedlho začne vyrábať prvé prevodovky. P. Žiga je však presvedčený, že menšie spoločnosti nebudú náš kraj aj napriek novej, z pohľadu investorov nie práve reformej vláde obchádzať. "Budem úprimný, obdobie veľkých investícií ako Kia a Peugeot je už za nami. Zaregistroval som už záujem viacerých firiem, ide skôr o menších investorov, ktorí by tu vytvorili do 100 nových pracovných miest. Väčšinou síce ide o montážne firmy a nie podniky zo sektora informačných technológií, čo síce z dlhodobého hľadiska nie je ideálne, ale musíme vychádzať aj z vedomostnej štruktúry obyvateľstva v Košickom kraji. Aj z historického hľadiska tu nebolo mnoho IT odborníkov, lebo skôr tu boli manuálne zruční špecialisti a remeslníci. Nie je to len o tom, že tu dotiahnete firmy s vysokou pridanou hodnotou, keď tu nemáte kvalifikovaných pracovníkov, ktorých by táto spoločnosť zamestnala."
Štátny tajomník vidí svoju úlohu v tom, že bude akýmsi "otváračom" dverí pre investorov. Určite ich však nebude lákať, aby si svoju pobočku založili v niektorom z mnohých priemyselných parkov, ktoré vznikli v nedávnej minulosti a je za nimi skôr snaha ako reálny výsledok... "Zdá sa mi, že tu dochádza k devalvácii priemyselných parkov, lebo mať ich tu na východe niekoľko v okruhu 160 km, to sa vo svete len tak nevidí... Je tu len jeden normálny park v Kechneci, zvyšné sú vo fáze rozpracovanosti a vznikali za divných okolností. A ešte aj v Kechneci sú problémy, keď vtedajší minister Malchárek presunul vládou schválených zhruba 100 miliónov korún pre tamojší park do Prievidze a Trenčína za úplne nejaných okolností. To budeme musieť vyriešiť a naše ministerstvo nevylučuje ani ďalšie právne kroky..."
VSE chce svoje ceny zvýšiť...
Spoločnosť VSE distribujúca elektrickú energiu na území košického, prešovského a časti banskobystrického kraja dosiahla v uplynulom roku čistý zisk takmer 1,61 miliardy Sk. Nedávno požiadalo ÚRSO, aby mohla zvýšiť cenu za prenos elektrickej energie o necelé dve percentá. O koľko korún sa zvýši cena elektrickej energie pre domácnosti ešte nevedia presne vyčísliť. Konečnú cenu pre budúci rok chcú podľa vyjadrenia ich hovorcu B. Peška pre STV navrhnúť v októbri. Požiadavku vlády plošne znížiť cenu elektrickej energie o šesť percent chcú vyriešiť vytvorením takzvaného sociálneho fondu, do ktorého by VSE odvádzali štyri percentá z ročného zisku. Tie by sa použili na vykrytie zvýšených nákladov pre sociálne slabšie skupiny. Ministerstvu hospodárstva sa však tento návrh nepáči a naďalej trvá na plošnom znížení cien.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári