Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Moderátorka a speváčka Oľga Záblacká nechce "podporovať" také médiá, ktoré o nej s obľubou klamú

"Ľudia nie sú až takí hlúpi, aby zhltli bulváru úplne všetko"Moderátorka a speváčka Oľga Záblacká si naposledy našla cestu do Košíc, keď prišla do

"Ľudia nie sú až takí hlúpi, aby zhltli bulváru úplne všetko"

Moderátorka a speváčka Oľga Záblacká si naposledy našla cestu do Košíc, keď prišla do metropoly východu moderovať Benefičnú show 2006. Ešte pred tým, než vyšla na prehliadkové mólo, aby uviedla show, ktorá v sebe spája módu, hudbu i charitu, si našla čas na krátky rozhovor.

Ako moderátorka relácie Na streche spovedá každý týždeň osobnosti zo slovenského ale i českého showbiznisu, vypytuje sa ich na to i ono, a tak musí mať prehľad i o tom, čo o nich píše bulvár. "Mám takú zásadu, že takéto noviny a časopisy si až na výnimočné prípady nekupujem.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak viem, že v nejakom printovom médiu s obľubou klamú, nechcem ich podporovať predajom. Je pravda, že kvôli svojej práci by som mala byť v obraze, tak ak treba, vyhľadám si potrebné informácie na internete. Možno aj preto, že kopec osobností, ktoré si bulvár rád berie na mušku poznám osobne a viem aké sú. Prekáža mi, keď im niekto necitlivo zasahuje do súkromia a vymýšľa si o nich hlúposti len preto, aby bola senzácia, následne dobrá predajnosť a aby v konečnom dôsledku vydavatelia dobre zarobili. Známe osobnosti sú tak vlastne zneužívané na biznis," nazdáva sa O. Záblacká. Aj preto v relácii Na streche vymyslela rubriku - Kačica týždňa, v ktorej môžu populárni ľudia vyvrátiť klamstvá, ktoré sa o nich popísali. "Ak o nich napísali niekde číry nezmysel, zvyknú mi zavolať a požiadať ma, aby som divákom poskytla pravdivé informácie."

Skryť Vypnúť reklamu

Pre O. Záblackú ako moderátorku je veľmi dôležité to, že si respondenti, ktorých si na strechu zavolá, uvedomujú, že im nik nechce škodiť... "Je to veľmi dôležitá vec a ja sa teším z toho, že ľudia mi maximálne dôverujú. Možno aj preto sa takmer nestáva, že by niekto odmietol účasť v relácii. Ba naopak, niekedy neviem kam s nakrúteným materiálom... Veľmi si vážim, že mnohé známe osobnosti, ktoré si súkromie chránia, robia výnimku a nám otvoria svoje dvere.... Verím, že aj pre ne je potom zadosťučinením priaznivá odozva divákov."

To, čo relácia Na streche divákom prináša, by sa dalo nazvať pozitívnym bulvárom. Problém však je v tom, že keď sa povie bulvár, každému napadne všeličo iné, len nie slovo pozitívny... "Bulvár predsa znamená len toľko, že ide o súkromie populárnych osobností. Len niektoré súčasné média tomu dodali negatívnu príchuť... Veď už za socializmu keď napríklad pán Milan Lasica s manželkou Magdou Vášáryovou hovorili o svojich deťoch, podali bulvárnu informáciu, ale nik to tak nebral. Dnes je to úplne iné a je prirodzené, že bulvárne rovná sa niečo negatívne. Používajú sa výrazy ako - ´Ty chudera, spamätaj sa´ a podobne... Sťažujeme sa, ale v okolitých krajinách je to možno ešte tvrdšie." O. Záblacká si nemyslí, že sa to dá zmeniť, ale hovoriť na túto tému treba. Ľudia by podľa nej mali vedieť, že mnohokrát čítajú vyjadrenia známych osobností v priamej reči, ktoré však tie z vlastných úst nikdy nevypustili.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je šťavnatým sústom

Sama O. Záblacká však má to šťastie, že pre bulvárne médiá, ktoré by sa radi pohrabali v jej súkromí, nikdy nebola dostatočne šťavnatým sústom, a tak má od nich v podstate pokoj... "Občas majú snahu vrátiť mi tie kačice nejakým pokusom ma zosmiešniť, alebo spochybniť moju dôveryhodnosť. Verím však, že ľudia nie sú až takí hlúpi, aby zhltli úplne všetko. Som v brandži už nejaký ten rok, tak si hádam diváci vytvorili vlastný názor."

O. Záblacká vie, že keď chce ostať nad vecou, takéto hlúposti nemôže brať vážne. "Viete, človek pracujúci v takej oblasti ako ja musí počítať aj s negatívnymi ohlasmi. Prirodzene, že vždy je príjemnejšia pozitívna odozva, ale nikdy nás nemôžu všetci milovať. Tisíc ľudí, tisíc chutí. V tomto smere je krutý najmä internet. Tam si môže hocikto anonymne vybiť svoje komplexy, byť pokojne vulgárny a zlomyseľný a nikto mu nič nemôže. Prirodzene, že je to zbabelé a nízke, ale ja si vravím, ak to niekomu v niečom pomôže, nech sa páči. Nemám pri tom nič proti kritike, ale slušní ľudia sa po prvé podpíšu a po druhé vedia sa vyjadriť bez vulgarizmov a pejoratív. To myslím vo všeobecnej rovine. Relácia Na streche na šťastie nemá na konte veľa podobným ohlasov. Skôr naopak a to nás všetkých, ktorí s ňou máme niečo spoločné teší!"

S tým, ako sa jej darí kočírovať si svoju spevácku i moderátorskú dráhu v slovenskom showbiznise, je celkom spokojná... "Keď sa tak rozhliadnem, tak vidím, koľko rôznych televíznych relácií za ten čas vzniklo a zaniklo a poznám veľa šikovných moderátorov, ktorí nemajú vlastnú reláciu... Vždy keď idem do strižne, alebo na pľac, poviem si ako je fajn, že sa do práce teším! Som vážne veľmi tvrdohlavá a nemohla by som robiť niečo, čo by ma nebavilo."

Na streche sa teda O. Záblacká cíti veľmi dobre a teší sa z toho, že sa ´u nej´ dobre cítia aj jej hostia. "Pravidelne sa mi stáva, že sa tak dobre s hosťom porozprávame, že je mi potom veľmi ľúto toho, aký ohraničený čas má táto relácia. Preto som privítala s nadšením predĺženie našej relácie. Vysielací čas nám zostal na sobotu podvečer, ale budeme maž o 10 minút viac a to je perfektné! Vždy mi srdce mi krvácalo, keď som musela v strižni vyhadzovať veľa skvelého materiálu..."

Relácia Na streche sa nakrúca naozaj na streche, a tak tam nezriedka fúka či v zime sneží... "Pamätám si, že raz sme nakrúcali v apríli a bol taký mráz, že nám zamrzol čaj, ktorý sme mali v šálkach na stole. Lenže našťastie máme skvelého produkčného, ktorý vždy niečo vymyslí. Máme tam elektrické podušky, ale aj elektrické paplóny. Keď sme tak naposledy nakrúcali za veľkého chladu, tak som Milke Vašáryovej povedala, nech sa poriadne teplo oblečie. Veľmi mi totiž záleží na tom, aby sa hosť cítil v pohode. Pani Milka po nakrúcaní s úsmevom povedala, že sa cítila veľmi príjemne a vôbec jej nebolo chladno...."

Hostí na streche zimou dlho netrápia, tí sa tam zdržia iba chvíľu, inak je na tom štáb i samotná Oľga, ktorá na streche nakrúca aj moderátorské vstupy. "Dá sa to však bez problémov vydržať. To, že sme na naozajstnej streche, že to má zvláštnu atmosféru a že máme krásny výhľad - to všetko stojí za to. Navyše - obloha nikdy nie je rovnaká, takže máme vždy inú scénu... Mnoho ľudí si vraj myslelo, že to máme takú krásnu tapetu...A musím sa priznať, že pravidelné nakrúcanie na čerstvom vzduchu ma otužuje. Ani si nepamätám, kedy som bola naposledy chorá!"

Spev na vedľajšej koľaji

O. Záblackú síce dnes vnímame v prvom rade ako moderátorku, mnohým však v pamäti uviazla aj ako speváčka so svojimi hitmi Prvé milovanie či Poďme spolu lietať. "Spev je teraz u mňa na vedľajšej koľaji. Nemám toľko času, koľko by som potrebovala, ale stále si občas zaspievam s kapelou a stále píšem nové pesničky a texty. Využívam istú dávku senzitivity a fantázie, ktorej mám prebytok. Neuveriteľne sa teším, keď sa niečo podarí... Taký pocit mám aj teraz. S producentom Radovanom Orthom v jeho profesionálne vybavenom štúdiu sme nahrali dve nové pesničky. Sú iné, ako tie pred tým, sú veselé, pozitívne a konečne aj jemne tanečné...Keď niekde hráme, chcem, aby sa ľudia bavili..."

Naposledy vydala pred troma rokmi album UFO. Od vtedy založila kvalitne znejúcu kapelu, s ktorou príležitostne hrá na klubovej scéne a rôznych podujatiach. Vždy v čase prázdnin sa hudbe venuje vo väčšej miere, pretože sa relácia Na streche dva mesiace nenakrúca. "Začínajú sa mi množiť nové pesničky a ak ich bude zopár stáť za to, vydám album. Nemám však pocit, že naň niekto úpenlivo čaká a že by som ním mala urobiť dieru do sveta. Ak vydám ďalšie CD tak len preto, že mám na to chuť a že je to určitá hodnota, ktorá je hmatateľná a zostáva na vždy, aj keď si k nej cestu nájde možno len zopár ľudí. Hudbu robím pre radosť a ak sa mi podarí, urobiť radosť svojimi pesničkami aj niekomu inému, budem len rada."

Na to, aby sa pustila do muziky, potrebuje mať čas a pokoj. Nahrávanie posledného albumu UFO jej trvalo niekoľko rokov aj preto, že niektoré pesničky viac ráz prehrávala a premixovávala... "Teraz je to iné. So založením kapely a pravidelným skúšaním sa mi trochu rozjasnilo a viem, čo chcem. Viem, čo má z mojich pesničiek vyžarovať, to je podstatné. Je veľmi pekný pocit, môcť si vymýšľať a potom to zrealizovať. Stojí to síce trochu peňazí z vlastného vačku, ale stojí to za to..."

Prvými kritikmi, čo sa týka muziky, sú pre Oľgu jej kolegovia z kapely. "Ja vždy prídem s istým nápadom, no neviem ho zharmonizovať. Preto skladby robíme spolu z Petrom Markuliakom, ktorý sa v tom vyzná. Ja mám melódiu a text, on je vynikajúci hudobník a dotvorí to. Keď píšem text, často si už popri tom spievam melódiu. Pamätám si, že raz sa mi stalo, že za mnou prišiel producent a niečo v texte sa mu nepozdávalo a chcel to zmeniť. Povedala som mu, že to určite necháme tak, že to takto chcem. Keď potom neskôr tú skladbu počúval, tak mi povedal, že je rád, že sme to nechali tak, ako to bolo... V takýchto veciach som tvrdohlavá. Človek musí mať svoj názor a ja nie som ten typ, ktorý by sa prispôsoboval. Je dobré, keď človek vie, čo chce."

Lekár ju prosil

aby sa nenadhazovala

V Košiciach sa divákom predstavila nielen ako moderátorka večera ale aj ako speváčka, keď spolu s Vašom Patejdlom zaspievala skladbu Mopedová, známu ako Poďme spolu lietať. "Mali sme na to krásne ohlasy... Môj kamarát muzikant povedal, že mal zimomriavky keď to počul, lebo to perfektne znelo v sále a uvedomil si silu tej pesničky... Túto pesničku sme vždy spievali na šnúre, na ktorej sme spolu s Vašom boli v čase, keď odišiel z Elánu a keď vydal svoje dva prelomové albumy Fontána pre Zuzanu 1 a Chlapčenský úsmev."

Vtedy už bola O. Záblacká tehotná, takže to pre ňu bola posledná takáto veľká koncertná šnúra. Pamätá si do dnes, že spievala aj v siedmom mesiaci tehotenstva. "Lekár ma prosil, aby som sa príliš nenadhadzovala. Ale na druhej strane sa vraví, že mamička má robiť to, čo je pre ňu prirodzené, takže som ako päť peňazí na pódiu rozhodne nestála. Bola som zdravá ako ryba, tak prečo sedieť doma na zadku. Dieťa sa narodilo zdravé a krásne a postaralo sa mi o najsilnejší zážitok a najkrajší deň môjho života. Po siedmych rokoch som to zažila opäť. Spev síce išiel na vedľajšiu koľaj, ale komu to prekáža? Mladšia generácia ani netuší, že som kedysi spievala. Pozná ma ako moderátorku a je to tak v pohode. Vždy si vravím, všetko je tak, ako má byť."

Keď je O. Záblacká unavená, vie, že práve rodina jej dokáže najlepšie dodať stratenú energiu. "Uvedomila som si, že ja si vlastne nemôžem dovoliť mať vybité baterky. Stále mám totiž veľa povinností... Našťastie ma moja práca napĺňa a teší a keď potrebujem relax, viem si ho užiť. Najlepšie mi je doma s mojimi troma chlapmi a jedným psíkom, prípadne s priateľmi, s ktorými si mám čo povedať a vieme sa spolu smiať," dodala O. Záblacká s úsmevom.

Dátum narodenia: 31. december 1963

Znamenie: Kozorožec

Miesto narodenia: Bratislava

Rodinný stav: vydatá

Relax: rodina, hudba, šport, pes Albert

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 008
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 492
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 295
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 547
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 12 463
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 093
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 643
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 591
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 066
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 9 952
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacientka, ktorá odmietla testy aj rúško, porodila zdravé dieťa

Na sociálnej sieti sa šíri výzva k protestom. Nemocnica kontaktovala políciu.

Koronavírus v Bardejove: Plošné testovanie u nás môže byť príkladom pre Európu, vyhlásil Pollák (minúta po minúte)

Cieľom pilotného celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Testovanie v Bardejovskej Zábave.
Historikovi pripomína monotónna biela omietka zateplený panelák.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop