Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: prvák - stredoškolák

Pri nástupe na strednú školu potrebujú deti rodičovskú oporuSpočiatku sa môže objaviť pocitosamelosti, nepochopenia a strachu Koniec prázdnin

Pri nástupe na strednú školu potrebujú deti rodičovskú oporu

Spočiatku sa môže objaviť pocit

osamelosti, nepochopenia a strachu

Koniec prázdnin je často stresom nie len pre deti, ktoré sa vôbec netešia na to, že po dvoch mesiach, počas ktorých mali pokoj od učiteľov, učiva i domácich úloh, musia zase každé ráno skoro vstávať a chodiť do školy... Stresom je začiatok septembra aj pre rodičov, ktorí majú strach z toho, ako sa ich dieťa ´zahryzne´ do nového ročníka. O to väčšie sú ich obavy, ak ide o nástup žiaka na strednú školu, kde na neho čaká úplne nové prostredie, noví spolužiaci, učitelia, do vtedy neznáme predmety a iný spôsob výučby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Stredná škola obyčajne vyžaduje iný štýl učenia. Jednoduché memorovanie- takzvané bifľovanie - začína by nepostačujúce hlavne pre väčší rozsah učebnej látky. Dieťa mení kolektív a musí si zvyknúť na nových spolužiakov, nájsť si svoju sociálnu pozíciu medzi ostatnými. Spočiatku sa môžu objavovať pocity osamelosti, nepochopenia, strach zo zvládnutia nových sociálnych situácií a učenia," vysvetlila nám psychologička PhDr. Ingrid Šefčíková (na malej snímke).

V tejto situácii, keď je dieťa vystavené mnohým novým skutočnostiam a neraz až stresom, by rodičia mali byť pre svoje ratolesti veľkou oporou. "V každej záťažovej situácii, ktorú dieťa prežíva v akejkoľvek fáze vývinu, môžu rodičia ukázať, že na problémy nie je dieťa samé. Majú možnosť vytvoriť atmosféru, v ktorej dieťa prežíva pocity dôvery, bezpečia. Je dobré, ak dieťa vie, že sa má s kým rozprávať o svojich obavách. Pomôže, ak rodičia dokážu pochopiť a akceptovať prežívanie dieťaťa a zároveň ho vedia povzbudiť, ale prípadne aj porozprávať mu o svojich vlastných obavách a nezdaroch na škole." Pre dieťa je dôležité vedieť, že aj rodič, ktorého obyčajne považujú za úspešného dospelého, mal starosti, obavy, ale snažil sa ich zvládnuť. Rozdielne treba pristupovať podľa toho, či máte doma syna alebo dcéru... "Dievčatá sú obyčajne úzkostlivejšie a zodpovednejšie v učení, nie je to však pravidlo."

SkryťVypnúť reklamu

Žiak si potrebuje v prvom rade poradiť so zmenou prostredie, s novými predmetmi a učiteľmi, s novými metódami výučby... "Dobré je uvedomiť si, že po niekoľkých týždňoch si obyčajne vytvoríme základné kontakty, spoznáme nároky učiteľov a udomácnime sa v novom prostredí. Najťažšou otázkou je, ako zapadnúť do nového kolektívu? Kolektívy sú totiž rôzne. Všeobecne platí, že akékoľvek extrémy v správaní sú rizikovejšie a nemusia byť akceptované. Prílišná uzavretosť napríklad bráni v nadväzovaní vzťahov, takže ak chce dieťa spoznať ostatných študentov, musí s nimi komunikovať."

Nezriedka sa stáva, že dieťa si vyberie strednú školu podľa svojich záujmov a potrieb a takáto škola sa nemusí nachádzať v blízkom okolí jeho domova. Ako dieťa pripraviť na to, aby na internáte ´nevyvádzalo´? "Ak sme túto otázku ako rodičia výchovne nezvládli do tejto chvíle, za pár dní už nenapravíme to, čo sme zanedbali. K študentskému životu či už na internáte, alebo mimo neho patrí aj to, že sa vystroja aj rôzne ´neplechy´. Bežne má však zdravé dieťa isté hranice, ktoré neprekročí. Ak ich náhodou aj poruší, obyčajne si je toho vedomé a druhýkrát sa problémom vyhne.

SkryťVypnúť reklamu

Je dobré, ak si rodičia vedia spomenúť na to, ako oni prežívali štúdium na strednej škole. "Mentorovanie neodporúčam, dieťa v tomto veku skôr akceptuje partnerskú debatu, kde je mu jasne povedané, že za svoje správanie nesie zodpovednosť, ale zároveň mu rodičia dôverujú. Ideálne je, ak dieťa vie, že s problémami môže prísť za rodičmi..."

Ďalšou záležitosťou, na ktorú by rodičia mali byť pripravení je to, že ich dieťa sa na strednej škole ocitne obklopené svojimi rovesníkmi, deťmi, ktoré majú podobné záujmy a nezriedka preto vznikajú na strednej škole prvé lásky. "Prvé lásky neodmysliteľne patria k strednej škole. Niekedy sú reálne a niekedy len platonické. V oboch prípadoch môžu ovplyvniť sústredenosť a ochotu plniť si školské povinnosti. Zabrániť sa tomu nedá a ani by to nebolo prospešné."

V otvorenom vzťahu medzi rodičmi a dieťaťom je normálne, že sa o vzťahoch diskutuje, študent môže pozvať domov svoju priateľku, študentka svojho priateľa. "Zákazy vedú obyčajne k ich porušovaniu. Na druhej strane - opäť je dobré apelovať na vlastnú zodpovednosť dospievajúceho, veľa diskutovať, chápať a menej hodnotiť. Razantné zákroky a zákazy sú na mieste, len ak zlyhali všetky ostatné možnosti a študent úplne zanedbáva svoje povinnosti. Aj tu by som však najprv odporúčala iné výchovné postupy, prípadne poradu s odborníkom," dodala I. Šefčíková.

Redaktorka TV Markíza Anna Lemesányiová svojim synom opakovala - V škole zapni naplno od prvého dňa!

Mozog mladého človeka dozrieva až približne v osemnástke

O tom, že to nie je vôbec žiadna ´sranda´ mať doma dieťa, ktoré sa chystá na strednú školu, vie svoje redaktorka Televízie Markíza Anna Lemesányiová. Pred rokom sa stredoškolákom stal jej syn Martin a tohto roku to čaká Petra.

A. Lemesányiová priznáva, že sa pred tým, než šiel Martin na strednú školu, obávala. "Ja som sa bála tuším všetkého. Dnes môžem s istotou povedať, že viac ako sa bál samotný Martin. On to ale zvládol so istotou sebe vlastnou. Hneď druhý deň v škole so spolužiakom urobili akúsi originálnu vtipnú nástenku, ktorú si všimli všetci vyučujúci - zapísal sa tam ako ´ten čo urobil nástenku´. Prirodzene, že by som bola radšej, keby sa zapísal ako dobrý žiak, ale musím zas uznať, že ani originalita a invencia nie sú na zahodenie," prezradila redaktorka.

Samozrejme, ako starostlivá mamka sa pokúšala svojmu synovi čo najviac pomáhať. "Neviem či som pomohla - ale v každom prípade, ako magnetofón som každý deň opakovala - Zapni naplno od prvého dňa. Ako sa zapíšeš na začiatku, tak sa to s tebou povezie do konca štúdia! Pamätám si, že aj mne to moji rodičia vraveli - a tiež mi to nepomohlo..." Za radami Martin za mamou či otcom nechodil. "Je absolutne samostatný. Niekedy si myslím, že až príliš. Pocit ´neomylného a vševedúceho pána tvorstva´ sa u neho vyvinul skôr ako čokoľvek iné..."

Problémov, ktoré musela riešiť spolu so synom Martinom, bolo hneď niekoľko. "V TOP rebríčku problémov s veľkým náskokom víťazí nechuť k učeniu. V prvom ročníku stihol absolvovať športové súťaže - volejbal, florbal, tenis, tanečný krúžok, turistický krúžok a čo ja viem čo všetko ešte a popri tom sa ´vyskytla´ aj škola. Ale zvládol ju dobre, takže uvažujem o tom, že to bol vlastne len môj problém..." Tentoraz už A. Lemesányiová vie, do čoho ide. "Peter je však úplne iný. Začíname teda úplne od nuly. Ale pre istotu som pri ňom s tou spomínanou ´magnetofónovou nahrávkou´ začala už o čosi skôr."

S oboma synmi musela absolovať aj výber strednej školy. "Výber nebol až taký ťažký. Od začiatku - rovnako ako pri staršom synovi, sme vedeli, že odborná škola to nebude. Žiadnu výraznu inklináciu k niečomu som u nich nepozorovala - ak nerátam počítač a hudbu. To bol hlavný dôvod prečo si obaja vybrali gymnázium. Získajú všeobecné vzdelanie, ale aj štyri roky, počas ktorých sa istotne nejak vyprofilujú a budú sa vedieť potom zodpovednejšie rozhodnúť čo a kde chcú ďalej študovať."

Mladší Peter má už len pár dní, kým nastúpi na novú školu, no obavy nemá... "Skôr by som to nazvala veľkým až vzrušujúcim očakávaním. Dnes vníma len výhody toho, že z neho bude stredoškolák. Tento štatút už teraz patrične pridal môjmu malému mladému mužovi na vážnosti a sebavedomí. Obavy mam opäť len ja... Obaja sú už teda gymnazisti a je to už naozaj len na nich, ako to zvládnu. Či pochopia alebo nepochopia, že teraz kladú základy svojej budúcnosti. Že sa učia pre seba a nie preto, že ich do toho niekto núti. Je pravda, že približne až v v osemnástke dozrieva mozog mladého človeka natoľko, že vie zodpovedne zvážiť dôsledky svojho konania respektíve nekonania. Som si preto absolutne vedomá, že mojou úlohou je teraz pomôcť chalanom pochopiť, že vzdelanie je základom toho, aby sa im neskôr žilo lepšie. Takže ak mám obavy, tak potom práve z toho, či túto moju úlohu zvládnem alebo nie...," dodala na záver.

Ako si poradiť, keď sa vaše dieťa na strednej škole doslova trápi?

Často sú k sebe hyperkritické

Pri nástupe dieťaťa na strednú školu je ideálne, ak sa za pár dní ´oťuká´ v novom prostredí, nájde si svoje miesto v kolektíve spolužiakov, ak si rozumie s učiteľmi a prejaví záujem o vyučovacie predmety. Nastať však môže úplne opačná situácia a môže sa stať, že sa váš syn či dcéra bude na strednej škole doslova trápiť... "Ak sa dieťa aj po čase necíti na škole dobre, je potrebné dôkladne analyzovať príčiny. Odporúčam vyhľadať psychológa a riešiť problémy, ktoré sa môžu týkať pocitov vlastnej nedostačivosti, ktorá je často neobjektívna a súvisí s hyperkritickým postojom dieťaťa k sebe. Môžu sa vyskytnúť aj vzťahové problémy so spolužiakmi, ale aj šikanovanie, ktoré je potrebné v spolupráci s učiteľmi a rodičmi zvládnuť," nazdáva sa psychologička PhDr. Ingrid Šefčíková.

Ako teda pomôcť svojmu dieťaťu, ktoré má pocit, že nezvláda učebné osnovy a že je učiva ne neho príliš veľa? "Psychologickým vyšetrením je možné zistiť, či dieťa má potenciál pre zvládnutie štúdia na danej strednej škole. Ak sú nároky vyššie, ako možnosti študenta, vždy je možné školu zmeniť. Častejšie sú však situácie, kedy sa študent dostane do stresu, prestane si veriť, a následne sa zhorší schopnosť koncentrácie, učenie sa stáva pomalším, a málo efektívnym. Tu je potrebná psychologická pomoc. Výčitky rodičov a nútenie k lepším výsledkom sú v takomto prípade kontraproduktívne."

Ak dieťa nezvláda učivo, bežne sa stáva, že svojim rodičom vysvetľuje, že za všetko môže vyučujúci, ktorý na ňom ´sedí´. "V takýchto prípadoch môže byť problém tak na strane učiteľa, ako i žiaka. Občas na oboch

stranách. Rodič má vždy možnosť rozprávať s učiteľom a hľadať riešenie. Komunikácia mnoho vecí osvetlí, následne je možné riešiť problém tam, kde vznikol a odstraňovať príčinu."

Nezriedka sa však stáva, že študent nemá problémy so zvládnutím učiva či s učiteľmi, necíti sa však dobre medzi spolužiakmi, lebo ho neprijali do kolektívu... "Aj v tomto prípade platí, že je potrebné analyzovať dôvody. Je možné, že problém je v kolektíve a vtedy môže učiteľ, prípadne aj spolu s psychológom zasiahnuť, ale je možné aj to, že problém je na strane študenta. Vtedy nepomôže ani zmena školy, pretože situácia sa bude pravdepodobne opakovať. Dobré je opäť vyhľadať psychoterapeuta a pracovať na korekcii správania a prežívania študenta," dodala I. Šefčíková.

KID

Autor: Nová výstava v Galérii KOS

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 980
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 280
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 879
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 796
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 126
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 577
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 141
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 034
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 901
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 644
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 332
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 165
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 709
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 667
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 587
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Areál Harvardovej univerzity.

Snyder by za demokraciu bojovať zostal.


27
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


1
Ľudová manifestácia na Sofijskom námestí v Kyjeve v marci 1917 počas Februárovej revolúcie. Jednou z požiadaviek bolo presadenie širokej autonómie pre Ukrajinu.

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší
Mazda EZ-60 príde aj do Európy.

Tretia generácia je za rohom.


2
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 034
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 901
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 644
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 332
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 165
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 709
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 667
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 587
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu