Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

V Hoteli Slovan sa včera stretli východniari, ktorí chceli schudnúť v reality šou SuperTelo

Prednosť nemali obézni rekordéri ale najmä vhodní kandidáti na šouV košickom Hoteli Slovan si včera ráno dali zraz ľudia, ktorí nie sú spokojní so

Prednosť nemali obézni rekordéri ale najmä vhodní kandidáti na šou

V košickom Hoteli Slovan si včera ráno dali zraz ľudia, ktorí nie sú spokojní so svojou váhou a túžia po super tele. Tak sa totiž volá nová reality show Slovenskej televízie - SuperTelo. Prišli mladí i starší, ženy i muži, ľudia s miernou nadváhou ale aj takí, ktorým ich váha už nedovoľuje poriadne chodiť...

Každý, kto na kasting prišiel, je ochotný dať sa na tri mesiace zavrieť spolu s ďalšími 13 ľuďmi do istého hotela na západnom Slovenskou. A tam robiť všetko preto, aby v decembri odchádzal ako výherca milióna, ale hlavne aby si ´odniesol´ supertelo.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomezdi vyše päťdesiatky - pričom prihlášky poslalo 160 východniarov, no mnohí si to rozmysleli - vybrala komisia po približne piatich hodinách rôznych pohovorov a váženia sa tucet ľudí, ktorí postúpili pred odbornú porotu. Tvorili ju Katarína Skybová, ktorá bude mať na starosti redukciu hmotnosti, dietologička Adriana Ilavská, psychologička Jana Cviková a režisér progamu Ivan Holub. Toho zaujímalo najmä to, do akej miery sú súťažiaci komunikatívni, a teda zaujímaví pre kameru a túto show...

Vyskúšala všetky možné diéty

Medzi súťažiacimi, ktorí prišli na kasting, sme našli postávať aj pani Máriu Janitorovú z Košíc, ktorá vyskúšala už všetko možné, aby schudla. "Siahala som po rôznych diétach z časopisov a pomáhala som si aj rôznymi čajami a bylinkovými prípravkami. Ak sa mi aj podarilo čosi schudnúť, rýchlo sa mi kilá vrátili. Teraz mám 96 a spokojná by som bola, ak by sa mi podarilo znížiť si hmotnosť na 72 kg," prezradila pani Mária.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokúšať sa však bude musieť o to doma a v súkromí, lebo medzi postupujúcich sa nedostala. Rovnako ako ďalšia Košičanka, 52-ročná Jaroslava Stoličná. Tá si najviac pochvaľovala delenú stravu, vďaka ktorej chudla 21 kg za tri mesiace. Smola je však v tom, že sa jej kilá - všetky do jedného - veľmi rýchlo vrátili. "Človek jednoducho musí po skončení diéty dodržiavať istý režim. Do konca života by som sa musela riadiť zmenenými životnými návykmi a to je ťažko. Keď však začnem chudnúť, tak na nič nehľadím - môžem byť akokoľvek hladná, nejem a chudnem," pochválila sa pani Jaroslava.

Konečnú výhru - milión korún - získa ten zo súťažiacich, ktorému sa podarí schudnúť čo najviac kilogramov. Preto by sa teda mohlo zdať logické, že najväčšiu šancu má ten, kto má čo najviac z čoho zhadzovať. Medzi čakajúcimi na kastingu sme natrafili na toho najťažšieho - pána Milana Hlavatého z Vranova nad Topľou... "Keby to brali podľa váhy, tak ostatní nemajú šancu. Vážim až 175 kilogramov. Viem to presne, kúpil som si digitálnu váhu, len problém je v tom, že váži iba do 180 kíl. Takže pribrať už nemôžem, lebo sa nebudem vedieť odvážiť," prezradil pán Milan, ktorý mal vďaka svojim kilogramom problém postáť. Kolená už nevládzu toľké roky nosiť takú veľkú záťaž.

Skryť Vypnúť reklamu

"Môj lekár mi povedal, že táto súťaž je moja posledná šanca. Viete, ja pravidelne schudnem na liečení 12 až 15 kíl, lenže to je pri mojej váhe nič. Navyše, keď som doma, tak to znovu zase naberiem, pretože - veď to poznáte - tam niečo zjem, tu si voľačo zobnem... A pritom mne netreba veľa jesť. Niekto keď na mňa pozrie, tak si môže myslieť, že ja sa najem len keď jem z vedra. Ale mne stačí iba trochu jedla - dokážem si zvyknúť na malé dávky a vystačím s nimi...," dodal pán Milan. Postúpiť však nepostúpil - porotu totiž nazaujímala len váha človeka ale najmä to, či jeho chudnutie nebude zdraviu nebezpečné... Navyše - od súťažiacich sa bude čakať počas troch mesiacov chudnutia veľa pohybu, a tak každý, kto chcel postúpiť, musel spĺňať aj predpoklad, že bude schopný cvičiť...

Kamarátkou jej bola chladnička

Do tucta postupujúcich pred odbornú porotu sa dostal aj 25-ročný Košičan - Matej Forgáč. "Prihlásil som sa, lebo chcem schudnúť asi 50 kíl. Teraz sa moja váha pohybuje v rozpätí 140 až 150 kg. Na internete som si vyhľadal nejaké informácie o tejto show, ktorá prebiehala v Amerike a tam víťaz zhodil vyše 70 kíl. Takže tých 50, ktoré chcem zhodiť ja, je celkom reálnych. Nebojím sa toho, veď budem pod odborným lekárskym dohľadom," prezradil Matej.

Nie vždy bol takýto "pri sebe". Istú dobu športoval a vtedy bol so svojou postavou celkom spokojný. "Lenže teram mám prácu, pri ktorej nie je čas na žiadne cvičenie, takže priberám. Skúšal som už kadejaké diéty, aj som sa znovu pokúšal cvičiť, dokonca posilňovať. No nedodržiaval som to - nebol na to čas, takže sa mi nepodarilo schudnúť. Teraz viem, že v tejto súťaži sa budem musieť sústrediť len na chudnutie, nič iné ma nebude zamestnávať a teda by sa mi mohlo podariť naozaj zhodiť niekoľko desiatok kíl..." Od účasti v tejto show nečaká nič viac, iba to, že naozaj schudne. "Už mi lezie ta moja postava krkom. Najviac mi vadí to, že stačí, aby som prešiel 20 schodov a dychčím ako starý dedko... Najhoršie je, že si veľmi dobre pamätám, ako to bolo, keď som mal normálnu váhu. A chcem sa k nej vrátiť...," dodal Matej.

Medzi postupujúcimi bola aj 42-ročná Košičanka Anna Radzik. "Veľmi sa teším, že som postúpila ďalej a keď sa dostanem až do finále, tak určite urobím všetko pre to, aby som naozaj poriadne schudla. Teraz mám 90 kíl a dole chcem dať minimálne desať. Minulého roku sa mi podarilo schudnúť 10 kíl. Zatiaľ naviac, koľko som mala, bolo 104," prezradila pani Anna.

Kameňom úrazu bola v jej prípade pred časom strata zamestnania. Dva roky bola doma, trápila sa, že prišla o prácu, bola deprimovaná, že nemá inú a tak spoločníčkou, ktorá jej poskytovala útechu, sa stávala chladnička a dobroty v nej... "Za tie dva roky som pribrala 20 kíl! Potom som si povedala, že je to so mnou už veľmi zlé... Každé ráno som vstala, pozrela sa na seba v zrkadle a vynadala si. Lenže jedla som! Potom som si ale povedala, že takúto tlstú ma nikto nezamestná a rozhodla som sa schudnúť. Kúpila som si knihu od Edity Papeky, ktorá tvrdí, že je to všetko o psychike. Takže som ráno vstala, v zrkadle som sa na seba usmiala a povedala si, že schudnem. Pustila som si hudbu, tancovala, cvičila a menej jedla. Naozaj som schudla a aj som si našla prácu. Teraz som opäť nezamestnaná, som mesiac doma a zase som nabrala 5 kíl...

Verí, že keď bude teraz to jej chudnutie medializované, tak ju to určite nakopne... "Potebujem totiž motiváciu - keď ju mám, tak dokážem schudnúť. Keď budeme kdesi zavretí a budú sa starať o to, aby sme schudli, pôjde to určite ľahšie, ako keď je človek doma. Ja som totiž na sladké a som doslova čokoholik. Navyše - poriadna slovenská gazdiná predsa nevyhodí nič, čo navarí a napečie. Takže doma dojedám... Viem, že by som nemala, ale neviem sa tomu ubrániť," dodala pani Anna.

Pôjde o zdravie

Chudnutie počas finále sa bude diať nie len bezhlavými diétami a cvičením. Aby bola celá show pre divákov čo najzaujímavejšia, súčasťou budú rôzne súťaže medzi finalistami, pri ktorých by nemala byť núdza o zábavu. Štrnásť finalistov bude rozdelených na začiatku do dvoch družstiev. Jedno povedie fitneska Zora Ochodnícka, druhé kickboxer Roman Volák a družstvá budú medzi sebou zdravo súperiť.

"Už mám pripravenú istú taktiku, no neprezradím ju. Veľmi sa teším na naše spoločné súťaženie, lebo Roman je veľmi dobrý sparingpartner," prezradila nám Z. Ochodnícka. Pre ňu nebude podstatné to, koľko ktorý člen jej družstva kíl zhodí, ale ako sa bude v konečnom dôsledku cítiť. "Mnohí si môžu povedať, že keď má niekto 140 a zhodí 40, tak tých 100 kíl je ešte vždy nadváha a nie je to ani náhodou super telo... Lenže pre toho človeka je to neoceniteľná úľava pre jeho zdravie... Chcem, aby sa ľudia po absolvovaní chudnutia pod mojim vedením cítili fantasticky a pochopili, že keď sa chce, tak sa schudnúť dá... Viem, že to pre nich bude veľmi náročné obdobie a ja sa budem snažiť byť im čo najviac nápomocná. Bude to určite veľmi zaujímavé, lebo tam budú aj muži aj ženy. Muži vydržia väčšiu záťaž, lebo sú fyzicky viac zdatní, ale na druhej strane - ženy sú silnejšie psychicky," dodala Z. Ochodnícka.

Chudnúť sa nebude len pod dohľadom dvoch cvičiteľov, ale aj pod odborným okom členov poroty. "Každý z nás si bude strážiť svoje odborné kritériá," prezradila K. Skybová. "Pre mňa je dôležité to, akú má dotyčný finalista históriu zmien hmotnosti, aké diéty vyskúšal a čo to bolo naposledy. Budeme sledovať váhu ale aj objem pása, distribúciu tuku. Snažíme sa vyberať takých súťažiacich, na ktorých bude chudnutie zreteľné aj vizuálne, aby to bolo pre show čo najzaujímavejšie."

Spolu s ostanými členmi poroty preto vyberali ľudí, ktorí budú motivační aj pre tých, ktorí nenašli v sebe odvahu prihlásiť sa a prísť na kasting a budú možno chudnúť síce spolu s nimi, no sami doma... "Nejde len o to, aby finalisti skresali čo najviac zo svojej váhy, lebo často to môže byť zo zdravotného hľadiska veľmi riskantné. Stačí, ak človek zhodí 10 percent zo svojej váhy - je to viditeľné a neoceniteľné, čo sa týka zlepšenia zdravotného stavu a určite aj motivačné pre divákov," dodala K. Skybová.

Aký bude ďalší postup?

Kastingy budú pokračovať v piatok v Banskej Bystrici a v nedeľu v Bratislave. Z nich vzíde 30 adeptov na finále, ktorí sa už 4. septembra zídu v Bratislave. Tam budú podrobení dôkladnej lekárskej prehliadke. Tridsiatka sa po rôznych zdravotných testoch zúži na konečných 14 finalistov. Tí sa rozdelia na dve družstvá a tri mesiace budú v jednom nemenovanom hoteli navzájom súťažiť, hlavne však budú súperiť sami so sebou - so svojou nadváhou.

Vysielať sa začne táto show v októbri. Vysielací systém bude podobný ako pri SuperStar - v hlavnom vysielacom čase na Jednotke to bude v piatok hodinový až 70 minútový zostrih, v utorok to bude Magazín SuperTelo. Hlavný program bude moderovať Iveta Malachovská, magazín Tomáš Zajac, alias Zajo, ktorého hlas môžete poznať z Fun Rádia. Do konca decembra - finále je pripravené na 29. 12. - sa budú finalisti pokúšať pod odborným dohľadom zhodiť čo najviac zo svojej hmotnosti. Ten, kto sa zbaví najväčšieho počtu prebytočných kilogramov, získa milión korún.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 405
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 695
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 710
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 287
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 229
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 328
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 284
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 300
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 295
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 478
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chaos, rady a málo miest. Košickí starostovia sa obávajú fiaska

Mali šesť dní na prípravu testovania: Dali sme bokom zdravý rozum.

Starostovia robia napriek kritike k okolnostiam všetko pre to, aby testovanie zvládli.
Lokalita Lapanč medzi Veľkým Šarišom a Prešovom. V diaľke vidieť stavbu R4 i Šarišský hrad.
Priechod pre chodcov na Levočskej ulici bude zmodernizovaný.

Od trinásťročnej vypýtal intímnu fotku, odsúdili ho za detskú pornografiu

Košičan dostal podmienku a zákaz kontaktu s maloletými.

Ilustračné.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop