trvania väzby u obvineného popradského podnikateľa Milana R.
Pre pripomenutie uvedieme, že Milan R. bol v roku 1997 obvinený z návodu na trestný čin podvodu a z podvodu. Išlo o úvery z bánk vo výške 90 miliónov, ktoré mal vybrať v roku 1992 so spolupáchateľmi. Trestne stíhať ho začali žilinskí policajti, no v súvislosti s druhým skutkom sa vyšetrovanie presunulo do Košíc.
V júli 1997 sa po Milanovi R. "zľahla" zem, ale o päť rokov neskôr ho zadržali českí policajti... Po uplynutí vydávacej väzby ho eskortovali na Slovensko a skončil vo väzbe. Tento prípad spočiatku dozoroval Úrad špeciálneho prokurátora a o žiadostiach Milana R. o prepustenie z väzby rozhodoval Špeciálny súd. Nevyhovel im, naopak, predĺžil obvinenému väzbu do októbra lanského roka. Jeho rozhodnutie potvrdil aj Najvyšší súd (NS) SR.
Po prijatí novely Trestného poriadku sa vec vrátila do Košíc. Po niekoľkých zamietnutiach o prepustenie z väzby v júni lanského roka Okresný súd Košice I Milanovi R. vyhovel. Prijal jeho písomný sľub, že povedie riadny život... Proti prepusteniu obvineného z väzby podal sťažnosť krajský prokurátor. Krajský súd v Košiciach ju zamietol s tým, že dôvody väzby pominuli a ďalším zadržiavaním obvineného vo väzbe by boli porušené jeho ľudské práva. V júli 2005 bol Milan R. prepustený na slobodu.
Vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic podal proti uvedeným rozhodnutiam košických súdov sťažnosť pre porušenie zákona. Označil ich za škandalózne. V októbri lanského roka NS zrušil inkriminované rozhodnutia košických súdov. Konštatoval, že bol porušený zákon v prospech obvineného Milana R.
O dva mesiace neskôr krajský pokurátor podal na Okresný súd Košice I návrh na predĺženie väzby obvineného Milana R. do 16. apríla tohto roku. Keďže súd návrhu nevyhovel, podal proti jeho rozhodnutiu sťažnosť.
"Skutočnosť, že súdy nerešpektujú právne záväzný názor Najvyššieho súdu, je alarmujúca. Keď budeme mať na Slovensku sudcov, u ktorých absentuje odvaha rozhodnúť v ťažkých veciach, nikdy nebudú nezávislými sudcami," vyjadril sa pre médiá D. Lipšic.
Na jeho výroky reagovala Sudcovská rada Krajského súdu v Košiciach a Súdna rada SR.
"Minister spravodlivosti ako vrcholný orgán správy súdov je štátnym orgánom, ktorý môže v právnom štáte len to, čo mu zákon dovoľuje. V čase, keď rozhodnutie súdu ešte nie je právoplatné, zákon mu zakazuje akékoľvek komentovanie rozhodovania súdu," uviedol predseda Sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga.
Podľa sudcov krajského súdu D. Lipšic sa svojimi vyjadreniami v médiách, a to aj v iných závažných kauzách, snažil ovplyvňovať rozhodovanie súdov. Na protest proti jeho mediálnym výstupom sudcovia trestno-právneho úseku vyslovili zaujatosť v kauze obvineného Milana R. Súčasne požiadali NS, aby vec pridelil inému odvolaciemu súdu.
Ten však košickému krajskému súdu vec neodňal a prikázal mu konať.
Ako zdôvodnil krajský súd zamietnutie sťažnosti
Ku Krajským súdom zamietnutej sťažnosti krajského prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Košice I, ktorým v januári nepredĺžil lehotu trvania väzby u Milana R., hovorkyňa trestnoprávneho kolégia krajského súdu JUDr. Anna Kohútová uviedla:
"Krajský súd dospel k záveru, že v danom štádiu trestného konania nie sú dané dôvody na predĺženie väzby predpokladané v ustanovení paragrafu 76 ods. 2 druhá veta Trestného poriadku. Rozhodujúcou podmienkou predĺženia väzby podľa vyššie citovaného zákonného ustanovenia je to, že nebolo možné pre obtiažnosť vecí alebo z iných závažných dôvodov trestné stíhanie v lehote skončiť a prepustením obvineného na slobodu hrozí, že bude zmarené alebo podstatne sťažené dosiahnutie účelu trestného konania za predpokladu, že aj naďalej trvajú zákonné dôvody väzby obvineného.
Je pravdou, že trestné stíhanie obvineného nebolo doteraz ukončené a že čiastočne sa o to pričinil aj sám obvinený nelegálnym pobytom v zahraničí. To bol vlastne aj dôvod, že vo väzbe bol takmer 15 mesiacov a spolu s predbežnou a vydávacou väzbou mal obmedzenú osobnú slobodu po dobu 36 mesiacov.
V čase, keď krajský súd rozhodoval o opravnom prostriedku, prípravné konanie je v štádiu ukončenia. Vyšetrovateľ už vykonal všetky plánované procesné úkony, vec je u prokurátora za účelom podania obžaloby. Obvinený, ktorý je na slobode od 7. 7. 2005, zdržiava sa v mieste svojho bydliska, spolupracuje s vyšetrovateľom, reagoval na jeho predvolania a oznamoval mu vzdialenie sa z miesta pobytu za účelom vycestovania do zahraničia.
Vo väzbe bol 14 mesiacov a 21 dní. V nadväznosti na dobu strávenú vo väzbe nemožno opomenúť, že podľa paragrafu 76 ods. 6 písm. b/, ods. 7 Trestného poriadku väzba u obvineného v prípravnom konaní by mohla trvať ešte maximálne 3 mesiace a 9 dní. Avšak za stavu, kedy obvinený spolupracuje s vyšetrovateľom, má trvalé bydlisko, pritom všetky procesné úkony prípravného konania plánované vyšetrovateľom sú vykonané, krajský súd nezistil dôvod, pre ktorý by mal predĺžiť väzbu obvineného v prípravnom konaní maximálne na dobu vyššie uvedenú.
Krajský súd nezistil ani žiadnu takú skutočnosť, či okolnosť, ktorá by čo i len naznačovala hrozbu, že pobytom obvineného na slobode bude zmarené, alebo podstatne sťažené dosiahnutie účelu trestného konania, spočívajúceho v tom, aby trestné činy boli náležite zistené a ich páchatelia podľa zákona spravodlivo potrestaní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári