chýbajú. S lákavou možnosťou vziať si úver a problém tak "jednoducho" vyriešiť nesúhlasí väčšina poslancov. Rokovanie o úprave rozpočtu sa preto odkladá na mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré sa podľa primátora Františka Knapíka zíde do dvoch týždňov. Zo včerajšieho programu zasadnutia košického parlamentu bol rozpočet stiahnutý!
"Dohodli sme sa, že sa musí najprv urobiť poriadok v rozpočte, pretože peniaze sú, len ich treba nájsť. Úver vo výške 90 miliónov, ktorý by mal vybilancovať rozpočet, nepokladáme za rozumné riešenie," povedal pre Korzár šéf finančnej komisie poslanec Peter Cengel (KDH).
Primátor František Knapík hovorí, že o úprave rozpočtu je potrebné ešte diskutovať nielen na pôde pravicových klubov, ale aj na odbornej úrovni finančníkov, aby sa rozanalyzovala aj možnosť úveru, jeho splácanie a vplyv na finančnú kondíciu mesta.
"Zatiaľ je úprava rozpočtu pripravená alternatívne, buď sa zvýšené výdavky vykryjú úverom, alebo s využitím kapitálových príjmov. Osobne nie som za to, aby sme navyšovali dlhy Košíc. Preto budeme hľadať všetky možností, aby sme v štruktúre rozpočtu našli položky, ktoré sa dajú škrtnúť a usporiť tak peniaze na priority, ktoré potrebujeme do konca roka dofinancovať. Najvypuklejším problémom je dofinancovanie školstva, zabezpečenie čistoty a zneškodňovanie odpadov, pretože to, čo je v rozpočte schválené, stačiť určite nebude. Keďže ide o financovanie položiek nevyhnutných pre chod mesta, riešenie musíme nájsť v najbližších dňoch," zdôraznil primátor.
Šéf finančnej komisie Peter Cengel na otázku, či bolo od pravice rozumné v prvom polroku rozdať na dotáciách na šport (40 miliónov), cirkvám (19,5 milióna) a kultúru (1,3 milióna) viac ako 60 miliónov a teraz zvažovať úver na zabezpečenie základných funkcií mesta, zareagoval:
"Rozhodne si nemyslím, že by 60 miliónov mohlo otriasť 2,5-miliardovým rozpočtom. Treba zdôrazniť, že vec nestojí tak, že mesto sa v tomto roku rozhodlo podporiť šport, cirkev a kultúru, ale fakt, že mesto už dlhé roky prispievalo športovým klubom, rôznym organizáciám, no nebol v tom poriadok, neboli jasné pravidlá, chýbali nariadenia, presné podmienky. Takže tohtoročných transparentných 60 miliónov je možno o 35 miliónov viac, ako sa dávalo po iné roky."
Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS-OKS Igor Laskovský s úverom nesúhlasí, ale poskytnuté dotácie pre športové kluby, cirkví a kultúru považuje za úplne v poriadku.
"Sme vo volebnom roku, takže je to úplne prirodzené, robí to tak každá vládna garnitúra. Ubezpečujem Košičanov, že nezabudneme ani na školstvo, čistotu a odpad, ktorých dofinancovanie má súvislosť aj s narástom cien. Sústredíme sa na priority, menej dôležité veci zoškrtáme, aby sme rok uzavreli elegantne a bez úveru."
Poslanci František Zika (SF) i Ján Frajt (SMER) kritizujú koalíciu, že rozdáva peniaze, keď na to nemá a potom rozmýšľa o úvere.
"V slušnej rodine sa hospodári tak, aby sa zaplatili dôležité veci bez úverov a nie tak, že sa najprv rozdajú milióny a potom hľadajú peniaze na školstvo v bankách."
Primátor Knapík oponuje, že poslanci schválili koncepciu rozvoja športu výraznou väčšinou hlasov a rozhodli sa rovnako podporiť aj duchovný rozvoj a kultúru, aby mesto ukázalo, že myslí na ľudí s rôznymi záujmami rovnako.
"Ak dnes niektorí poslanci kritizujú, že sa hľadajú peniaze, lebo schválili dotácie, tak im nerozumiem. Keď sme schválili dotácie, tak sme boli presvedčení, že mesto na to má a že je to správne po ťažkých rokoch podporiť tieto veci transparentne. Ak máme dnes pochybnosť, nezoberieme naspäť to, čo sme už dali, ale nájdeme riešenie a do budúcnosti môžeme zhodnotiť ďalšiu stratégiu poskytovania dotácií," dodal Knapík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári