šľachtu, podporovala zámorské objavy. Upevnila postavenie anglikánskej cirkvi, čím ukončila vnútropolitické a náboženské nepokoje.
1619 - povstalecké vojsko v službách Gabriela Betlena umučilo v Košiciach troch jezuitov Štefana Pongráca, Melichera Grodeckeho a Mareka Križina, ktorí sa nechceli vzdať svojej viery. V r. 1905 boli traja mučeníci vyhlásení za blahoslavených a r. 1995 ich pápež Ján Pavol II. pri návšteve Slovenska vyhlásil za svätých. Svätorečenie sa uskutočnilo 2. júla 1995 v Košiciach.
1899 - v Prahe zomrela česká spisovateľka Karolina Světlá, vl. m. Johanna Rottová. Zakladateľka českého románu.
1926 - v Martine zomrel učiteľ a zbormajster Ján Meličko. Viedol Slovenský spevokol v Martine, v tom čase vrcholnú národnú kultúrnu inštitúciu, ktorá bola stálou ochotníckou scénou a usporadúvala mnohé besedy, večierky a zájazdy.
1929 - v Skalici sa narodil režisér Svätopluk Šablatúra. Pracoval v Slovenskom filme ako pomocný režisér, napr. pri filmoch Kozie mlieko, Pole neorané. Od r. 1960 pôsobil v dabingovom štúdiu. Priekopník slovenského dabingu, zostavovateľ zborníka Umenie dabovať.
1932 - v Sheffielde sa narodil anglický prozaik sir Malcolm Bradbury. Predstaviteľ univerzitného románu, debutoval v r. 1959 satirickým románom Jesť ľudí je neslušné, ktorým sa dostal na výslnie svetovej literatúry.
1993 - v Bratislave zomrel filmový a televízny režisér Andrej Lettrich. Vytvoril adaptácie slovenských literárnych diel, napr. Drevená dedina a Červené víno a bol priekopníkom slovenského filmu detektívneho žánru: Smrť prichádza v daždi, Vrah zo záhrobia, Prípad krásnej nerestnice, Šepkajúci fantóm, a i. Medzi najznámejšie televízne seriály, ktoré režíroval, patria Povstalecká história a Alžbetin dvor.
Autor: 7. septembra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári