svoju tvorbu na Medzinárodnom maliarskom a sochárskom sympóziu Spiš 2006. Patrila k najmladším účastníkom. Jej slobodný duch a invencia sa naplno prejavili v dvojici diel, ktorých spoločným menovateľom bol vnútorný priestor jej samej.
Amálka iba nedávno ukončila ateliér Slobodnej kreativity na Katedre výtvarných umení a intermédií v Košiciach u akademického sochára profesora Juraja Bartusza. Venuje sa nielen sochárstvu či maliarstvu, ale aj inštaláciám. Ako prezradila, po dlhom čase sa dostala ku kameňu. A to práve počas posledného sympózia v priestoroch svojej stredoškolskej alma mater, kde skončila odbor kamenosochárstvo. V otázke spracovania sympoziálnej témy mala jasno. "Tak trocha som nadviazala na svoju diplomovú prácu, kde som spracovala tému vnútorných priestorov. Pracujem na akomsi dvojdiele v kameni a na plátne. Bude to dvojica objektov o prenikaní vnútorného priestoru. Plátno i plastika zo spišského travertínu sa budú navzájom dopĺňať. Dokombinované budú epoxidovými prvkami," prezradila ešte počas tvorivej práce Amálka.
Táto umelkyňa rovnako dobre tvaruje kameň i ťahá štetcom. Nemá však problém ani s tvorbou objektových konštrukcií či videoinštalácii, jedným slovom multimediálna umelkyňa. Práve Amálkyne sympoziálne diela našli svoje miesta aj v priestoroch Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi. Jej travertínové prenikanie do vnútorného priestoru doplnilo viac ako desiatku diel v samotnej galérijnej záhrade umenia.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári