(Egid mával v starých kalendároch meniny 1. 9.), nad strateným letom ešte plakať nemusíme. September prináša vrcholiace leto a to v dvoch podobách i jedno babie navyše.
Prvé, ak to vyjde, môžeme privítať už v tomto týždni, pretože okolo 5. 9. začína krásne mariánske leto. Naši predkovia boli o jeho výskyte presvedčení naozaj skalopevne, čo zakotvili aj do pôvabnej pranostiky: Na Narodenie Panny Márie (8. 9.) sa slnko musí pousmiať - aj keby malo v noci vstať. Mariánske leto prichádza s pravdepodobnosťou okolo 50 percent a v prajných rokoch prechádza od 10. 9. priam plynule do ďalšieho ľudmilovskomatúšovského leta (10. - 25. 9.). V tomto období si leto ešte vysúka rukávy žiaľ, už na rozlúčku, definitívne končí. Pretože i keď táto slnečná a teplá perióda môže pokračovať - po jesennej rovnodennosti to už nie je pravé leto - ale ako všetky oteplenia po úradnom začiatku jesene - "iba" ako babie leto. Septembrové babie leto prichádza s pravdepodobnosťou až 70 percent. Potvrdzuje to i viacero pranostík, napríklad: Babie leto so slnečnými dňami nás neobíde. Má na severnej pologuli svoje domovské právo oddávna - kým v Česku ho poznajú pod názvom leto svätého Václava, u nás, v Nemecku, ale i v Maďarsku je populárnejšie pod označením leto svätého Michala, vo Francúzsku ako leto svätého Maurica a v Severnej Amerike sa vytešujú zo slávneho indiánskeho leta.
Mariánske, ľudmilovskomatúšovské i leto svätého Michala azda nebudú absentovať ani v tomto roku. Dedovia si ich, či už boli pravé alebo len babie, radi vychutnávali. Vedeli leto prichádza aprílom zima už babím letom. Ale nebojme sa, v septembri to ešte nebude. Október totiž sľubuje ďalšie slávne babie leto svätej Terézie, november leto Všetkých svätých a tak ešte sa vari zohrejeme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári