Narušiteľom nočného pokoja hrozia pokuty do 100 tisíc korún
Hlukomer na meranie decibelov už vlastní aj košická polícia
Pred niekoľkými dňami sa v médiách mihla správa o tom, že prievidzská mestská polícia zakúpila hlukomer, ktorým mieni merať decibely, šíriace sa z nočných lokálov. A že je tento prístroj jediný svojho druhu na Slovensku. Dnes to už neplatí. Podobný merací prístroj a za rovnakým účelom si zadovážila aj Mestská polícia v Košiciach.
Problém šírenia hluku z nočných podnikov v centre mesta sa opakuje každý rok. Jeho aktuálnosť stúpa najmä v letnej sezóne. Práve vtedy sa obyvatelia, bývajúci na Hlavnej ulici a v okolí, sťažujú na decibely najviac. Padli už aj návrhy na zatvorenie všetkých barov, pubov či reštaurácií po 22. hodine. Kým niektorí Staromešťania by si nočné ticho pochvaľovali, trpel by turistický ruch a nespokojní by boli aj majitelia zábavných podnikov.
"Táto alternatíva nepripadala do úvahy. Podnikom by sa znížil obrat i zisky, následne by klesli dane a tým aj balík peňazí na naše odmeny," povedal nám zástupca zástupcu starostu MČ Staré mesto Ľubomír Hreha. "Museli sme preto hľadať také riešenie, aby bol vlk sýty, aj koza ostala celá. A tým riešením je meranie hluku a vyrubovanie pokút majiteľom podnikov, ktoré prekročia povolené decibelové limity. Tým sa všetko vyrieši. Obyvatelia centra budú môcť lepšie spať, nočný život neupadne aj výťažok z pokút dokonca zvýši balík peňazí, určený na naše odmeny..."
Hukomer americkej výroby a značky Vreskot XXL stál daňových poplatníkov takmer štvrť milióna korún. Policajt, ktorý s ním bude pracovať, bol kvôli tomu na polročnom školení v Los Angeles. Iba zhodou okolností šlo o brata ostatného staromestského starostu Juraja Šušuliho. "Samotná práca s hlukomerom bude veľmi jednoduchá," pokračoval Ľ. Hreha. "Po natočení mikrofónu v smere prichádzajúceho hluku sa zapne snímač a po piatich sekundách sa na displeji objaví nameraná hodnota. Normy určujú prípustnú hranicu nočného hluku 45 decibelov. Všetko, čo je nad, budeme prísne trestať." Prístroj má dosah jedného kilometra. Policajt preto nemusí stáť pred zdrojom hluku, stačí, aby medzi ním a skúšaným podnikom nestála žiadna prekážka.
A ako bude vyzerať použitie hlukomeru v praxi? "Ak dostaneme avízo, že je niekde po 22. hodine príliš hlučná zábava, hliadka to pôjde preveriť," vysvetlil nám Ľ. Hreha. "Zmeria intenzitu hluku a v prípade, že prekročí normu, polícia bude pokračovať v zmysle Zákona a priestupkoch. Narušiteľovi hrozí pokuta od 10 tisíc do 100 tisíc korún. Ak sa bude priestupok opakovať, ´strop´ je až milión korún." Samozrejme, meranie hluku sa nebude týkať iba podnikateľov, prevádzkujúcich nočné podniky. Polícia si posvieti aj na pouličných "spevákov", ktorí sa v dobrej nálade budú túlať nočným mestom. V ich prípade však majú byť pokuty miernejšie a dokonca si hriešnici budú môcť vybrať. Buď zaplatia od 500 do 5 tisíc korún (podľa závažnosti previnenia), alebo sa zapoja do verejnoprospešných prác.
Ak ste doteraz nemohli v noci spať, lebo je vo vašej blízkosti nočný podnik, prípade vás zobudil spev odchádzajúcich kunčaftov, neváhajte. Vytočte číslo mestskej polície a zverte sa jej so svojim problémom. Ľ. Hreha nám zaručil, že žiadne udanie neostane bez overenia. Hlukomer bude po prvý raz v pohotovosti už v dnešnú noc...
Róbert BEJDA
Autor: V PONDELOK 21. 8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári