Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Staroindické náboženské hnutie Hare Krišna má svojich stúpencov aj na Slovensku. Niektorých sme oslovili.

Odmietajú drogy, kávu i alkohol a viac ako sex je pre nich spev Kto bol v prvý augustový štvrtok popoludní na Hlavnej ulici, určite si všimol

Odmietajú drogy, kávu i alkohol a viac ako sex je pre nich spev

Kto bol v prvý augustový štvrtok popoludní na Hlavnej ulici, určite si všimol skupinku ľudí, ktorá na seba pútala pozornosť. Približne desať mužov a žien spievalo i tancovalo a zaujali aj svojim oblečením. Už podľa výkrikov sa dalo vydedukovať, že išlo o vyznávačov staroindického náboženského hnutia Hare Krišna. Na čom sú postavené jeho základy a čím zaujalo práve Slovákov, sme sa s niektorými z nich porozprávali.

Hare Krišna, Hare Krišna,

Skryť Vypnúť reklamu

Krišna, Krišna, Hare, Hare!

Hare Ráma, Hare Ráma,

Ráma, Ráma, Hare, Hare...

spievali ľudia odetí v oranžových, bielych i pestrofarebných odevoch. Exotiku slov podčiarkoval orientálny zvuk bubna a indických činelov (karatálov). Hojdavými, tanečnými krokmi prechádzali pomedzi ľudí, rozdávali sladké koláčiky i letáky s pozvaním do reštaurácie i na prednášky o orientálnej filozofii. Okoloidúci ľudia sa zastavali, so záujmom si ich prezerali ako všetko, čo nie je každodenné. Niektorí si kokosový koláčik zobrali, iní ho s nedôverou odmietali.

Nie sú sekta

"Ľudia sú nedôverčiví," vraví Marek Kušnier, vedúci hnutia Hare Krišna na východnom Slovensku. "Nečudujem sa im. Pred niekoľkými rokmi vyšla v médiách správa, že určitá skupina ľudí takýmto spôsobom distribuovala drogy. Preto sa ľudia boja." So sprievodom oranžových mníchov sa Košičania stretávajú už niekoľko rokov. Niekedy ich v meste vídať každý týždeň. Ľudia ich prestávajú vnímať ako nejakú nebezpečnú sektu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stáva sa, že niektorí jedinci reagujú na nás agresívne. Nedávno jeden chlapík chodil za nami a vyvreskoval, že sme sekta. Ignorovali sme ho. Nemá zmysel niekomu niečo vysvetľovať, keď príde v tom, že sa chce hádať." Vo väčších mestách majú ľudia modernejšie zmýšľanie, preto je ich reakcia väčšinou bez negatívnych prejavov. "Čím väčšie mesto, tým normálnejšie reakcie. Od Košíc je Prešov vzdialený len pár kilometrov, ale medzi ľudmi je diametrálny rozdiel. Ešte donedávna nás Prešovčania nazývali satanistami."

Indické sári a dhóti, v ktorých ich možno vídať, si objednávajú priamo v Indii. Vyjdú lacnejšie, ako keby si ich kupovali u nás. Aj koreniny, ktorými dochucujú jedlá vo svojej vegetariánskej reštaurácii (Govinda) v Košiciach si dovážajú z Indie. "Okrem Košíc máme reštauráciu v Prešove a Bratislave. Vo svete je ich však 70. Govinda je značka, záruka čisto vegetariánskej kuchyne a určitej kvality. Preto nás často vyhľadávajú cudzinci." V Govinde varia len členovia hnutia Hare Krišna. No nie preto, že by nechceli zamestnať aj bežných ľudí, ale preto, lebo jedlo musí byť pripravované s láskou. "Pri varení sa do jedla prenáša vedomie osoby, ktorá ho pripravuje. Ak je človek nahnevaný, jeho jedlo nepadne konzumujúcim dobre."

Skryť Vypnúť reklamu

Marek je konateľom reštaurácie a ešte prednedávnom vyváral hosťom on. Do tajov indického kulinárstva ho zasvätil člen Hare Krišna z Čiech, ktorý prišiel s manželkou do Košíc pred 12 rokmi. Český manželský pár šíril Hnutie na Slovensku. Marek sa s nimi spoznal, keď mal 25 rokov. Kamaráti ho zaviedli do centra hnutia a v staroindickej filozofii sa doslova našiel. "Vtedy som hľadal svoju duchovnú cestu. Prečítal som mnoho náboženských filozofií, ale odpovede na moje otázky som tam nenašiel. Skúsil som žiť podľa zásad Hare Krišna a prišli výsledky. Zistil som, že ich pravidlá naozaj fungujú. Začal som tomuto náboženstvu dôverovať a po mesiaci som sa nasťahoval do ich komunity." Marek odvtedy nosí duchovné meno Mohanarúpa dás.

Štyri zásady

Každé náboženstvo má svoje pravidlá. Ako má kresťanstvo 10 Božích prikázaní, má Hare Krišna štyri regule. Po prvé - nejesť žiadne mäso, po druhé - s ničím nehazardovať (životom, majetkom, prírodou...), po tretie - nepožívať toxické látky (žiadne drogy a tým sa myslí aj alkohol, cigarety, káva, čierny a zelený čaj) a poslednou je zákaz sexuálneho styku mimo manželstva.

Stúpenci Hare Krišna veria, že spievaním modlitby Hare Krišna v súkromí i na verejnosti si uctievajú meno Boha a viac sa k nemu približujú. Túto modlitbu nazývajú Mahamantrou (veľkou zvukovou vibráciou). "Maha znamená veľký a mantra je zvuková vibrácia. Je to veľmi účinná mantra," vysvetľuje Marek. "Každá mantra má nejaký účinok. Keď sa povie stop, tak to je tiež mantra, čiže zvuková vibrácia vplývajúca na myseľ človeka tak, že zastane. A naša Mahamantra na nás vplýva tak, že veľmi rýchlo očisťuje dušu."

Postatou filozofie Hare Krišna je to, že človek sa nemá považovať za fyzické telo, ale za dušu. Duša je dôležitá, pretože telo riadi a po smrti sa podľa svojich zásluh, presúva do iného tela (reinkarnácia).

Krišna je podľa nich Najvyšší Boh, ktorý má mnoho mien. Hare i Rama sú ďalšie z jeho mien a každé vyjadruje nejakú myšlienku. Krišna napríklad, znamená - ten, ktorý priťahuje každého.

Hlavným cieľom členov hnutia je rozširovať náboženstvo Hare Krišna. "Nie je pre nás prvoradé získavať nasledovníkov, ale šíriť naše poznanie do sveta, pretože ho máme vyskúšané, vieme že funguje, lebo sme šťastní," vraví Marek. Na to slúžia ich sprievody a verejné programy. V rámci nich diskutujú o zvolenej téme, prostredníctvom knihy Bhagavad-Gítá, ktorá pre prívržencov hnutia znamená to, čo pre kresťanov Biblia. Kniha je nabitá filozofiou rozoberajúcou základné otázky ľudského bytia. "Vysvetľuje, kto je Boh, ako funguje hmotná príroda a ako nás ovplyvňuje. Opisuje rôzne druhy jogy. Ľudia si vo všeobecnosti neuvedomujú veľa vecí. Napríklad to, že jesť mäso je veľmi hriešne. My nie sme vegetariáni preto, že chceme byť zdraví, ale preto, že akékoľvek zabíjanie ma katastrofálne následky na život človeka. Všetko čo spravíme, aj dobré a aj zlé, sa nám vracia." Podľa filozofie Hare Krišna je na svete dosť potravín pre obživu všetkých ľudí. Človek by preto nemal zabíjať iné živočíšne druhy, keď sa dokáže plnohodnotne uživiť z rastlín a produktov zvierat.

Je ich tucet

Komunita Hare Krišna sa usídlila v Abranovciach neďaleko Prešova. V troch zrekonštruovaných budovách žije 12 prevažne mladých ľudí mníšskym životom. Ženy i muži samostatne. Rodinka s dvoma malými deťmi býva oddelene vo vedľajšom rodinnom dome. Členovia hnutia sú v indických sárí a dhóti oblečení nielen počas sprievodu, ale aj v bežnom živote. Farba dhóti v ktorom sú muži oblečení, identifikuje ich stav. Šafránové nosia slobodní, biele ženatí.

Každý deň vstávajú už pred štvrtou hodinou ráno. "Najvhodnejší čas pre rýchly duchovný pokrok je hodina a pol pred východom slnka. Trvá 30 až 45 minút." Po rannej hygiene, si namaľujú ílom z posvätnej rieky Gangy na čelo jednotný znak, nazývaný tilak. Potom spievajú a modlia sa ku Krišnovi. O siedmej ráno majú bohoslužbu. Naraňajkujú sa o pol deviatej a potom sa každý vyberie za svojou prácou. Niekto ide variť do Govindy, iný vybavuje úradné záležitosti, upratuje, nakupuje alebo pracuje v záhradke. Každý robí to, k čomu najviac inklinuje. K spánku sa ukladajú okolo 21. až 22. hodiny.

"Žijeme ako mnísi, veľa k životu nepotrebujeme. Sme komunita, jedno auto je pre všetkých. Spoločný život je lacnejší, ako keby každý z nás žil osobitne. Zisky z dvoch reštaurácií pokrývajú naše základné výdavky. Nikto z nás neberie plat. Niečo si zarobíme aj z predaja našich kníh. Okrem toho nám niektorí ľudia, ktorým sa páči naša filozofia i to, čo robíme, prispievajú," vymenováva Marek finančné zdroje. Domy v Abranovciach i priestory Govindy získali od "sponzorov", ktorí chceli zostať v anonymite.

Do ich centra môže prísť ktokoľvek, kto sa chce riadiť zásadami filozofie Hare Krišna. "Nie sme však charita a nepodporujeme nikoho, komu sa nechce robiť a u nás by sa chcel zadarmo najesť a ´zašiť´. Mali sme už aj také prípady." Prichádzajú k nim ľudia, ktorí si chcú vyskúšať duchovný život, alebo sa dozvediet niečo nové. Niektorí zostanú, iní po čase odídu.

Hnutie má svoje zastúpenie vo väčšine štátov sveta. Členovia sa navzájom stretávajú, vymieňajú si skúsenosti. "V Maďarsku je Hare Krišna štátom uznané náboženstvo, ktoré dostáva dotácie. Pri Balatone majú 200-hektárovú biofarmu, vlastnú školu a centrum vybudované v pôvodnej indickej architektúre."

Krišna je ich šťastím

"Stále som verila, že mojím osudom je Boh," vraví 23-ročná Katarína Fedorová, ktorá je oddaná Krišnovi už tri roky. "Hľadala som odpoveď na to, ako sa mám k nemu priblížiť, na to, kam smerujú ľudia a ako sa zbaviť utrpenia. Svoju cestu som našla práve tu." Pred troma rokmi kráčala Hlavnou ulicou a spievajúci členovia hnutia jej strčili do rúk letáčik s pozvaním na prednášku. Filozofia ju nadchla natoľko, že opustila rodičov i štúdium na vysokej škole. V štúdiu sa však rozhodla na budúci rok pokračovať.

Miroslav Bližňák vyštudoval lesnícku univerzitu a patrí k najstarším členom komunity vekovo i služobne. Má 39 rokov a v hnutí je už 10 rok. "Prešiel som celým vzdelávacím systémom a získané vedomosti ma nenapĺňali. Aj materiálne som bol dobre zabezpečený, napriek tomu som sa stále cítil nespokojný," hovorí Miro. Prečítal mnoho filozofických kníh i bibliu, ale nedokázali jeho túžbe po vyššom poznaní vyhovieť. "Celá spoločnosť je založená na tom, že drancuje a vykorisťuje druhých. Ja som nechcel takto žiť. Chcel som mať rád svet, ľudí. V podstate som hľadal vznešenejšiu cestu života." Pred vstupom do hnutia sa už niekoľko rokov zamýšľal nad životom. Sám od seba prestal fajčiť a jesť mäso. Snažil sa o to, aby bol lepší a viedol "čistejší" život.

Samozrejme, zaujímalo nás, ako sa stúpenci tohto pre nás exotického náboženstva dívajú na niektoré súčasné problémy spoločnosti. Drogy, interupciu a sex... "Interupcia je vražda. Duša vstupuje do tela matky so semenom otca. Čiže tá ľudská živá bytosť v bruchu matky už je, iba ju nevidieť. Tak je to popísané v Písmach" tvrdí Miro. Podľa Véd je interupcia považovaná za vraždu. Ani pri argumentoch, že niekedy môže mať matka veľmi pádny dôvod na potrat, zo svojho názoru Miro neupustil. "Vraždiť nie je normálne. Za to sú tvrdé reakcie prírody. Matky, ktoré sa tak rozhodli, trpia."

Aj na drogy majú vyhranený názor. "Ľudia berú drogy kvôli tomu, aby boli šťastní. Život s Krišnom v strede je však sám osebe blažený, preto oddaní nemajú potrebu brať drogy. Ľudstvo treba vyliečiť tak, že im dáme Krišnu a budú šťastní. Na drogy viac nedostanú chuť," pripojil sa do debaty 28-ročný Milan Korintuš.

Štvrtá regula ich náboženstva, stanovuje sexualite jednoznačné mantinely. Sex len v manželstve! "Naša viera je naša antikocepcia. My máme niečo ďaleko lepšie ako je sexuálny pôžitok. Je to otázka chute. Sex je najvyšší materiálny pôžitok, ale oddaní zažívajú duchovný pôžitok, ktorý je oveľa vyšší. Sex tu pozná každý z nás, ale vy nepoznáte to, čo máme my," smeje sa Miro. "U nás je sexuálny styk len za účelom plodenia detí. Ľudia si myslia, že sexuálna slasť je najväčším pôžitkom. Pre nás je však väčším pôžitkom spievanie modlitieb. Oddanosť Krišnovi nám prináša toľko neustálej blaženosti, že potom sa ľahko vzdávame vecí nižšieho rádu. My sme vlastne najväčší pôžitkári."

Potlačovanie sexuálneho pudu a tým aj rozmnožovania, ktoré je elementárnym základom existencie ľudstva, nie je tak trochu proti prírode? "Nie. My to robíme inteligentne a potom nemusíme zabíjať deti v lonách matiek," odpovedá Miro. "Nie je možné prestať s nedovolenou sexualitou, drogami či jedením mäsa, kým nemáte niečo lepšie," dodáva Milan.

V Krišnu v súčasnosti verí 600 miliónov ľudí v Indii, v Európe približne jeden milión. Na Slovensku má hnutie len 50 členov.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 839
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 834
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 853
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 183
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 152
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 578
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 912
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 633
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 588
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 599
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ľubomír Šarník, nový riaditeľ prešovskej nemocnice.

Súdia ho za nezaplatené dane a odvody.

3 h
Finančník Dávid Gedeon si na slobodu musí počkať.

Najvyšší súd predĺžil košickému podnikateľovi väzbu o ďalšie mesiace.

3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Miroslav Marček si odpykáva trest 25 rokov za tri vraždy.

5 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

3 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop