karty (BČK), i predĺžení jej platnosti pri preprave prostriedkami mestskej hromadnej dopravy, sme sa rozprávali s vedúcou oddelenia marketingu DPMK, a. s. Košice JUDr. Janou Maliarovou.
Žiaci ZŠ si platnosť BČK nemusia predĺžovať, automaticky je nastavená na 16 rokov veku cestujúceho. "Kto kartu zatiaľ nemá a chce si ju vybaviť, musí priniesť fotografiu 3 x 3,5 cm a vyplnenú žiadanku, na ktorej sa podpíše rodič alebo zákonný zástupca. Rodič musí byť osobne pri vybavení, aby predložil občiansky preukaz i rodný list žiaka. Študenti denného štúdia, ktorí nastupujú do 1. ročníka strednej školy, a predtým žiacku BČK nemali, musia predložiť doklady, ako keby si ju vybavovali. Namiesto podpisu rodiča bude však na žiadanke potvrdenie školy o návšteve. Žiadateľ tiež predloží občiansky preukaz alebo pas."
Prvák strednej školy, ktorý predtým cestoval na žiacku BČK, novú si kupovať nemusí. Musí však predložiť spomínané doklady k jej prepersonifikovaniu. Študenti vyšších ročníkov strednej školy, ktorí už mali tzv. stredoškolskú BČK, predložia k nahliadnutiu len potvrdenie školy a preukaz totožnosti. "Pre vysokoškolákov je pri vybavovaní postup podobný ako pri stredoškolákoch. Študenti vysokých škôl môžu využiť študentské karty (ISIC) označené logom EMCARD aj na cestovanie MHD. Či už na dobíjanie predplatného cestovného lístka alebo ako preukaz na používanie zľavnených jednorázových cestovných lístkov." Za predaj a vybavenie BČK sa platí 160 Sk, za zmenu druhu BČK alebo jej prepersonifikovanie je 10-korunový manipulačný poplatok.
Nové BČK sa vybavujú na troch predajných miestach: na Rooseveltovej, kde sú otvorené 4 pracoviská, na Bardejovskej ulici, kde fungujú 2 pracoviská a na železničnej stanici, kde je 1 miesto. Na týchto adresách sa vybavuje i predĺženie platnosti zľavy, ktorá pre stredné školy končí 12. 9. a pre vysoké školy 30. 9. "Dobíjať karty sa dá okrem týchto na ďalších desiatich miestach."
Minulý rok ukázal, že väčší nával žiadateľov bol len v prvý deň školského roku. Vtedy stáli študenti v rade asi hodinu. V ďalšie dni nie. I preto k žiadnemu predĺženiu otváracích hodín DPMK nepristupuje. "Ak niekto BČK stratí alebo je mu odcudzená, hneď to treba nahlásiť, aby bola zablokovaná. Kto kartu nájde, odovzdať ju môže v ktoromkoľvek predajnom stánku DPMK. Vyzdvihnúť si ju však majiteľ má možnosť iba na Bardejovskej ulici, kde ich sústreďujeme."
Študent, ktorý potrebuje cestovať i autobusmi SAD, si podľa Gabriely Vaškovej z odboru mestskej a prímestskej dopravy SAD-KDS na BČK vydanú DPMK môže dať "naraziť" aj údaje platné pre SAD. Nemusí teda mať dve karty, stačí jedna. "Ak si v budove na košickej autobusovej stanici vybavuje len čipovú kartu (ČK) SAD, musí predložiť tlačivo žiadanky. Dá sa stiahnuť z internetu alebo za 3 Sk kúpiť v predpredajnom mieste. Treba ju vypísať, v škole potvrdiť aktuálnosť, priložiť preukaz totožnosti, aktuálnu fotografiu a zaplatiť 150 Sk."
Kto už má ČK, za predĺženie platnosti, ktoré sa robí na počkanie, sa platí 10 Sk. Platnosť žiackej zľavy si kazdoročne obnovujú iba stredo a vysokoškoláci. Pre žiakov ZŠ platí 5 rokov od prvého vybavenia alebo do skončenia školy, teda po 9. ročník. "Aby nedochádzalo v autobusoch k nepríjemným situáciam zdôrazňujem, že bez platného dátumu na nový školský rok, ktorý má byť vyrazený pod dátumom narodenia, zľava nie je platná. Preto si ju žiaci a študenti nemôžu nárokovať. Aby SAD umožnila cestovať na 50-percentnú zľavu, treba dodržiavať tarifne podmienky," dodala G. Vašková.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Nezabudnite na čipové karty!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári