Po krátkom pobyte na úrazovke by ľudia viac dbali o zdravie
Rukami traumatológov prejde mnoho úrazov. Vážnejších, v ktorých ide o holý život, ale aj takých, ktoré sa napokon ukážu ako banálne. Niektoré sa s pravidelnosťou opakujú, iné sú kuriózne a lekárom utkvejú v pamäti dlhšie. Práve na tieto si počas našej reportáže zaspomínali.
"Raz k nám prišla pani, ktorá doma mlela mäso," vraví MUDr. Richard Raši. "Pritom ho tak silno zatláčala, až si mlynčekom zarezala do prsta. A tak ku nám aj prišla, s prstom v mlynčeku. Asi sa ho bála odkrútiť, aby si neurobila niečo ešte horšie. Našťastie si prst neamputovala..." Úrazov z kuchyne je dosť po celý rok. Dávať pozor si treba na tzv. rutinné, automatické vykonávanie prác. Takýmto spôsobom si napríklad ghazdinka privodila bodnú ranu do brucha pri krájaní kurčaťa.
Traumatológovia vidia všeličo. Od banalít až po tragédie, či hororové situácie. No keď sa raz v dverách ambulancie objavil človek so zapichnutým nožom v hlave, mysleli si, že sa im sníva... "Ako sa mu to stalo, nevieme. Ale niekto ho musel napadnúť keď sedel, ináč by tak vysoko na hlavu nedočiahol. Mal ale šťastie, že ho útočník trafil do kosti a nepoškodil mu mozog." Nôž z hlavy vytiahli až na operačnej sále. Museli totiž pod röntgenovým zariadením zistiť, či čepeľ nepoškodila mozog.
Lekári často zachraňujú ľudí, dohnaných k pokusu skoncovať so životom. Samovrahovia to skúšajú s prerezaním žíl, obesením i skokmi z balkóna alebo okna. Let vzduchoprázdnom však nie vždy skončí tak, ako by si želali... "Pádom z výšky si dolámu nohy, ruky, chrbticu a spôsobia veľa závažných vnútorných poranení. Jeden pokus o samovraždu skokom z 3. poschodia skončil tak, že pacientka po ňom absolvovala osem operácií. A teraz je celá podrôtovaná so skrutkami v zlomených kostiach," vraví MUDr. Raši.
K letným úrazom patria aj uhryznutia zvieratami. Psami, mačkami i potkanmi. Kanálové príšerky radi degustujú päty a prsty na nohách ľudí, uspatých alkoholickými "narkotikami". Zopár uštipnutí vretenicou je každý rok. Špeciálne hadie séra v takýchto prípadoch účinne zaberajú. Aj túto sezónu už jedno uštipnutie zmijou zaznamenali. Išlo o uhryznutie vretenicou gabunskou, ktorá sa v našich zemepisných šírkach nevyskytuje. Pacient bol chovateľom a takto sa mu za láskyplnú starostlivosť odvďačil jeden z jeho miláčikov. Úrazy spôsobené uhryznutím zvieratami sú len jednou skupinou uhryznutí. Ďalšie spôsobujú ľudia a takýchto prípadov dosť. V návale nepríčetného amoku takto uhryzol do zápästia sused suseda. Aj manželské zvady zvyknú končiť hryznými ranami.
Stáva sa, že lekári i zdravotný personál musí čeliť útokom podnapitých agresívnych pacientov. Motív na rozčúlenie si takíto ľudia nájdu vždy. Približne pred troma rokmi jedného podguráženého pacienta tak nahnevalo čakanie na vyšetrenie, že sa rozhodol zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. "Mali sme ťažký úraz, preto musel čakať. Bol zlostný, len čo vstúpil do ambulancie. Zbil mňa i kolegu a potom v afekte vyskočil z okna. Odvtedy ich máme zamrežované," ukazuje na okenné mreže ošetrovateľ Miroslav Obšitoš. Pri skoku z okna si bitkár zlomil nohu a napádal aj privolaných policajtov. "Spôsobil mi otras mozgu a ťažký úraz, vďaka ktorému som bol 31 dní práceneschopný. Vo vlastnej robote som si poležal štyri dni. Kolega mal zlomený nos a 21 dní bol na ´péenke´." Za útok na zdravotnícky personál pacient vyfasoval 18 mesiacov podmienečne.
Priam absurdne môžu skončiť úrazy spôsobené napr. v záhrade, alebo pri stavebných prácach. Ako prípad muža, ktorý spadol z rebríka. Zrejme oberal ovocie na strome vedľa plota, lebo pri páde sa na jednu drevenú špicatú latku napichol. Ostré drevo mu prešlo celým hrudníkom. Zapichlo sa do ľavej časti a vyšlo pod pravou pazuchou. Lekári zoperovali poškodené vnútorné orgány, ale zachrániť pacienta sa im nepodarilo. Zomrel v nemocnici o pár dní neskôr, na následky septického šoku.
"Pamätám si na Prešovčana v strednom veku, ktorý pri skoku do vlny v mori ochrnul," hovorí primár kliniky MUDr. Theodoz Molčányi, CSc., ktorý sa úrazmi zaoberá už 30 rokov. "Tohto pacienta ošetrili v Belgicku a potom ho transportovali do Košíc. Konštatovali sme poranenie miechy s ochrnutím horných a dolných končatín. Stalo sa mu to tak, že skočil do vlny, ktorá išla oproti nemu. Náraz vlny mu vytočil resp. extrémne zaklonil hlavu, pričom došlo k zlomenine krčného stavca s poranením miechy. Ľudia nechápali, čo sa deje, lebo nevedel vyjsť z vody von. Keď človek vo vode ochrnie, nemôže plávať, nadýcha sa vody a ak mu nik nepomôže, môže sa utopiť."
Skoky do vody sú nebezpečné. Primár radí, keď už skákať, tak opatrne. Rybičky nech skáče len ten, kto ich naozaj vie. Bezpečnejšie je skákať na nohy, no vždy si treba preveriť hĺbku vody. "Máme tu hospitalizovaného muža, ktorý skočil do vody v Hornáde presne na miesto, kde ležal kameň. Na niekoľko sekúnd upadol do bezvedomia a voda ho vyplavila na inom mieste. Jeho priatelia si mysleli, že sa utopil, keď ho nikde nevideli." "Skokan" skončil s troma ranami na hlave a so zlomenou chrbticou.
Aj pri bazénoch, strážených plavčíkmi, sa stávajú škaredé úrazy. Tak ako mužovi na kúpalisku v Maďarsku. Bazén bol preplnený a on čakal na vhodnú príležitosť, kedy sa trošku uvoľní plocha, do ktorej chcel skočiť. Ako sa odrážal od stupienka, zbadal, že niekto z ľudí vo vode sa pohol. Aby sa vyhol nárazu, v skoku sa vytočil tak nešťastne, že si zlomil krčnú chrbticu. "Zlomeniny môže spôsobiť zlá technika, skákanie hlavičiek veľmi hlboko do vody, alebo s rukami pri tele. To je veľmi nebezpečné." Všetky druhy zlomenín chrbtice sú závažnými úrazmi. V najhoršom prípade človek ochrnie, v lepšom si pobudne v posteli dva až šesť mesiacov.
Klinika úrazovej chirurgie FN L. Pasteura na Rastislavovej ulici má 90 nemocničných lôžok. V čase našej reportáže tu bolo hospitalizovaných 75 pacientov. Sú obdobia kedy je nemocničné oddelenie úplne plné. V niektoré dni tu dokonca bolo hospitalizovaných viac ľudí ako je kapacitne možné. Išlo o mamičky, ktoré chceli byť pri svojich zranených deťoch a neušli sa im postele. Každý víkend zvyknú hospitalizovať priemerne 25 úrazových pacientov. Rekord v počte prijatých pacientov cez víkend bol minulý mesiac, keď ich hospitalizovali 40. Najviac úrazov je počas piatka, soboty a nedele. Za ten čas ošetria v priemere päť stareckých zlomenín, niekoľko úrazov spôsobených dopravnými nehodami, zranených chodcov, rezných poranení a otrasov mozgu po pádoch.
Počet úrazov oproti rokom minulým, má stúpajúcu tendenciu. Vplýva na to veľa faktorov, medzi nimi aj moderná technika. Vodiči si kupujú silné autá, na ktorých jazdia rýchlo a bezohľadne. Následky dopravných kolízii bývajú strašné. Ľudia, ktorí pri čelnej zrážke šoférujú slabšie a staršie vozidlo, väčšinou neprežijú, kým tým v novom aute sa prakticky nič nestane. "Ľudia nie sú o nič viac opatrnejší ako v minulosti. Na raste počtu úrazov sa podpísala aj nulová osveta. Chýbajú letáky, ktoré by upozorňovali na prevenciu úrazov," konštatuje primár Molčányi.
Iste by sa mnohým ľuďom zišlo pobudnúť si chvíľu na košickej "úrazovke" a vidieť aspoň niekoľko hrôzostrašných následkov nehôd. Človek sa tu na vlastné oči a rukolapne presvedčí o krehkosti a zraniteľnosti ľudskej telesnej schránky i absurdnosti životných osudov. A možno bude opatrnejší...
Andrea BOŽINOVSKÁ
Autor: Hubári sa dočkali
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári