Michal Kaliňák (politológ, špecializuje sa na samosprávu)
Dňa 7. februára 2006 vyhlásil predseda Národnej rady Slovenskej republiky voľby do obecných (mestských) zastupiteľstiev a voľby starostov (primátorov) obcí. Za deň konania komunálnych volieb určil sobotu 2 decembra 2006. Skúsenosti z posledných rokov dokazujú, že záujem o voľby na území Slovenska klesá, čo dokladuje neustále klesajúca účasť voličov na nich. Význam blížiacich sa volieb do orgánov samosprávy obcí je však nespochybniteľný, čo sa pokúsime ilustrovať na základných informáciách, ktoré vám ponúkame - čo to voľby sú, ako sa stať poslancom, čo majú robiť volení zástupcovia ľudu, aké sú ich povinnosti a podobne.
Voľby do orgánov samosprávy obcí sa konajú na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním. Samotná procedúra komunálnych volieb je detailne rozpracovaná v zákone o voľbách do orgánov samosprávy obcí. Samosprávu obce vykonávajú jej obyvatelia prostredníctvom orgánov obce, hlasovaním, prípadne verejným zhromaždením. Orgánmi obce (resp. mesta) sú obecné (resp. mestské) zastupiteľstvo a starosta (resp. primátor).
Zastupiteľstvo je zložené z poslancov zvolených na štvorročné funkčné obdobie. Poslanci spolu so starostom rozhodujú o základných otázkach života obce. Zastupiteľstvo sa schádza sa podľa potreby, najmenej však raz za dva mesiace. Jeho zasadnutie zvoláva a vedie starosta. Ten je najvyšším výkonným orgánom obce. Rovnako ako poslanci je volený občanmi obce.
Právo voliť do orgánov samosprávy obcí majú obyvatelia Slovenskej republiky, ktorí majú v obci, v mestskej časti Bratislavy alebo v mestskej časti mesta Košice trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov. Práve 2. decembra si voliči, ktorým to umožňuje zákon, budú vyberať komunálnych politikov. Tak poslancov, ako aj starostov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári