Michal Kaliňák (politológ, špecializuje sa na samosprávu)
Občania nerozhodujú o budúcnosti svojej obce či mesta len v komunálnych voľbách. Správu vecí verejných môžu ovplyvňovať aj po voľbách. Možnosti ovplyvňovania komunálnej politiky vám prinášame v tejto časti občianskeho servisu.
"Obec je samostatný územný samosprávny a správny celok. Jej základnou úlohou pri výkone samosprávnych funkcií je starostlivosť o všestranný rozvoj svojho územia a o potreby obyvateľov." Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tieto úlohy sú výlučne v rukách orgánov obce, ktoré si budeme voliť 2. decembra, mieru zodpovednosti za rozvoj obce majú aj ostatní obyvatelia. Občania znášajú rozhodnutia komunálnych politikov ale zároveň majú vytvorený priestor na ovplyvňovanie týchto rozhodnutí.
"Na samospráve obce má právo sa podieľať osoba, ktorá má na jej území trvalý pobyt. Ale aj ten, kto má na území obce nehnuteľný majetok alebo v obci platí miestnu daň (príp. miestny poplatok). Ďalej ten, kto je v obci prihlásený na prechodný pobyt, alebo dlhodobý pobyt a tiež aj osoba, ktorá má čestné občianstvo obce."
Ústava SR, zakotvuje právo občanov Slovenskej republiky zúčastňovať sa na správe vecí verejných, či už priamo, alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov. Ústavný súd podľa svojho nálezu zo dňa 19. 4. 2000 interpretoval právo občanov participovať takto: "Pod správou vecí verejných je potrebné rozumieť účasť občana na politickom živote štát, správe štátu a na správe verejných záležitostí v obciach."
Obecné zastupiteľstvo
Je tvorené poslancami, ktorí rozhodujú "o základných otázkach života obce. Zastupiteľstvo sa schádza podľa potreby, najmenej však raz za dva mesiace. Jeho zasadnutie zvoláva a vedie starosta. Návrh programu rokovania sa oznamuje a zverejňuje na úradnej tabuli aspoň tri dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva." V prípade, "ak ide o mimoriadne zastupiteľstvo, aspoň 24 hodín pred jeho konaním. Rokovanie obecného zastupiteľstva sú zásadne verejné. Za neverejné môže byť vyhlásené rokovanie, ktorého predmetom "sú informácie alebo vecí chránené podľa osobitných zákonov." Obyvatelia majú preto právo zúčastňovať sa jeho rokovaní. Rovnako, sa im na rokovaní môže udeliť slovo. Predpoklady udelenia slova obyvateľovi obce, ako aj celé podrobné pravidlá o rokovaní obecného zastupiteľstva upravuje rokovací poriadok obecného zastupiteľstva.
Komisie pri zastupiteľstve
"Obecné zastupiteľstvo môže zriaďovať komisie ako svoje sále alebo dočasné poradné, iniciatívne a kontrolné orgány." Tvoria ich poslanci obecného zastupiteľstva a ďalšie osoby zvolené zastupiteľstvom. Medzi "ďalšie osoby" patria aj obyvatelia obce, ktorých zastupiteľstvo zvolí za členov neposlancov. V procedúre prípravy a vyjadrovania sa k pracovným materiálom zastupiteľstva majú okrem volených predstaviteľov možnosť pôsobiť aj neposlanci. "Ak zastupiteľstvo zriadilo poradný orgán, vypočuje pred prijatím rozhodnutia vo veci, pre ktorú bol poradný orgán zriadený, jeho stanovisko." Komisie pôsobiace pri zastupiteľstve sú aj poradné orgány. Ich stanovisko k prerokúvaným záležitostiam majú poslanci k dispozícii.
Verejné zhromaždenie
"Obecné zastupiteľstvo môže na prerokovanie obecných záležitostí zvolať verejné zhromaždenie obyvateľov obce, alebo jej časti." Verejné zhromaždenie môžme preto vnímať ako stretnutie miestnych politikov, obyvateľov obce a iných dotknutých subjektov, ktorého cieľom je prostredníctvom verejnej diskusie dosiahnuť všeobecnú zhodu.
Všeobecne záväzné nariadenia
"Obec môže vo veciach územnej samosprávy vydávať nariadenia. Každé všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré bude predmetom rokovania zastupiteľstva, musí byť najskôr zverejnené na úradnej tabuli obce. Návrh VZN musí byť na úradnej tabuli vyvesený minimálne 15 dní pred rokovaním zastupiteľstva. Fyzické aj právnické osoby môžu daný návrh pripomienkovať. Minimálne 10 dňová lehota na pripomienkovanie začína plynúť dňom vyvesenia návrhu. Pripomienky návrhu VZN sa vyhodnocujú príslušnou komisiou. Závery v vyhodnocovania sú minimálne 3 dni pred rokovaním o návrhu VZN predložené poslancom."
Miestne referendum
"Občania majú právo iniciovať hlasovanie obyvateľov (miestne referendum). Ak tento zámer petíciou podporí aspoň 30 % oprávnených voličov. Petíciu musia overiť aspoň traja nezainteresovaní poslanci. Za predpokladu, že sa nejedná o petíciu za odvolanie starostu tak petíciu podpisuje aj starosta. Následne obecné zastupiteľstvo vyhlási miestne referendum, ktoré sa musí uskutočniť do 90 dní od doručenia petície obci." Miestne referendum môže obecné zastupiteľstvo vyhlásiť nie len na základe petície občanov, ale aj vtedy ak ide o zlúčenie obcí, rozdelenie, zrušenie obce ako aj o zmenu názvu obce. Prípadne ak sa jedná o odvolanie starostu, obecné zastupiteľstvo môže vyhlásiť miestne referendum aj o ďalších dôležitých otázkach života obce. Napríklad o zrušení miestnej dane, o výstavbe nájomných bytov, rekonštrukcii námestia a pod.
Výbory mestských častí
Mesto môže zriaďovať v mestských častiach s vlastným spravidla katastrálnym územím výbory. Ich členmi sú všetci poslanci mestského zastupiteľstva zvolení v mestskej časti. Tieto výbory reprezentujú obyvateľov mestskej časti a podieľajú sa na samospráve mesta. Sú ďalšou z možností, ako diskutovať s občanmi, prijímať ich návrhy a spoločne hľadať možnosti ďalšieho rozvoja svojho územného celku. Členmi výborov mestských častí, môžu byť rovnako, ako v prípade komisií pôsobiacich pri zastupiteľstve aj občania neposlanci.
Prehľad vybraných právnych noriem podporujúcich občiansku participáciu:
Ústava SR
Zákon o obecnom zriadení
Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie
Zákon o petičnom práce Zákon o združovaní
Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám
Zákon zhromažďovaní
V problematike komunálnej politiky, ako aj vo vzťahu občan samospráva môžete veľa podnetných informácií získať návštevou www stránky svojho mesta. Tiež na webe Združenia miest a obcí Slovenska: www.zmos.sk, Únie miest Slovenska: www.unia-miest.sk, Transparency International: www.transparency.sk, ale aj na www.zbierka.sk, kde sú k dispozícii všetky právne normy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári